reklama

V čom je rozdiel medzi výrobcom a užívateľom?

V poslednom čase sa veľa ľudí sťažuje na nedostatok príležitostí, nespravodlivosť systému, narastajúcu chudobu, nepripravenú vládu, korupciu, nezamestnanosť a podobne. Seba označujú najčastejšie za obeť režimu. Toto nariekanie a sťažnosti sú podľa mňa neopodstatnené, lebo každý sme tu za seba. Myslím si, že každý sme strojcami svojho osudu. Je oveľa ľahšie zvaliť vinu za svoju situáciu na druhých, ako sa seriózne zamyslieť nad svojim životom. Ak by sme začali naozaj „premýšľať“, mnohým by došlo, kde je ich skutočný problém a začali by na tom pracovať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Hovorí sa, že:

„Výrobca určuje základné vlastnosti a schopnosti svojho produktu.

Užívateľ zasa vždy určuje možnosti jeho využitia.“

Zoberme si ako príklad Ferrari. Je to jedno z najrýchlejších a najvýkonnejších športových áut, ktoré dosahuje rýchlosť okolo 300 km/hod. Teraz si predstavte staršieho pána na dôchodku, ako s ním jazdí tridsať kilometrovou rýchlosťou po meste, lebo zaradí maximálne druhý rýchlostný stupeň a dosť. Nevyužíva všetky možnosti a výhody tohto výkonného auta. Je to preto, lebo sa buď bojí ísť rýchlejšie alebo jednoducho nevie, čo sa v tom aute skrýva. Strach je iba prezlečená nevedomosť. Nevedomosť je najväčší nepriateľ ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podobne ako s Ferrari je to aj s ľuďmi. Všetci sme obdarení nesmiernymi vlastnosťami a schopnosťami, len o nich nevieme. Už starí Gréci mali pred vstupom do Apolónovho chrámu nápis „Poznaj sám seba.“ Tušili alebo dobre vedeli, čo všetko sa v nás skrýva. Už vtedy poznali, že každý človek má schopnosť vytvoriť čokoľvek, čo si dokáže v duchu predstaviť. Nedokážeme to uskutočniť len preto, lebo využívame asi do 10% svojej mozgovej kapacity. V prípade človeka jednoznačne platí, že každý z nás ako výhradný užívateľ určujeme možnosti využitia svojho potenciálu.

Mali by sme si konečne uvedomiť, že všetci máme rovnakého a spoločného výrobcu. Boh nie je zlomyseľný a tak dal každému človekovi schopnosť myslieť, rozhodovať a tvoriť. K tomu dostal každý do daru zadarmo myseľ, ohromné talentové dispozície a inteligenciu. Tým Boh určil napevno naše neobmedzené potenciálne vlastnosti a schopnosti. To, že ich vôbec nevyužívame alebo využívame len asi na desať percent, je naša vec. Je to dané tým, že nepoznáme, čo všetko sa v nás skrýva. To je pravdepodobne najväčší dôvod toho, že ľudia nevedia využiť tieto skryté talentové dispozície a inteligenciu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Máme v sebe ukrytý obrovský výkonný generátor, ktorý je uložený v našom mozgu a mysli. Je len na nás, aby sme v sebe začali hľadať to, čoho sme schopní a pokúsili sa uvoľniť tento ohromný potenciál. Na to, aby sme to spustili, potrebujeme nevyhnutné vedomosti. Vedomosti sa získavajú vzdelávaním. Vzdelávanie by malo byť pre človeka účelové a užitočné. Vedomosti, ktoré sa nedajú v praktickom živote použiť nemajú žiadnu hodnotu.

V minulosti boli vedomosti určené len pre hŕstku vyvolených a tí ho potom zneužívali na ovládanie a manipuláciu chudobných. Dnes sú vedomosti voľne prístupné pre všetkých. Využívajú ich opäť len určití ľudia. Niektorí podobne ako v minulosti to zneužívajú na manipuláciu chudobných. História sa opakuje. Kto za to môže, že na svete sa prehlbuje polarita medzi chudobou a bohatstvom? My sami užívatelia!!! Mnohé dôležité informácie sú uložené v knihách, CD a audio nahrávkach. Akademické školstvo nás často kŕmi neužitočnými vedomosťami, nepoužiteľnými v praxi. Je len na nás, či a čo sa budeme učiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Výrobca určil, že Ferrari potrebuje na svoj výkon plnú nádrž pohonných hmôt. Pohonné hmoty pre človeka sú kvalitné vedomosti, informácie. Človek sa líši od ostatných živočíchov schopnosťou myslieť a tvoriť. Aby sa dokázala uvoľniť táto potenciálna schopnosť, musí sa neustále učiť, rozvíjať a zlepšovať. To sa dosahuje pravidelným tréningom mysle. V bežnom živote svoje svalstvo rozvíjame pravidelným cvičením, posilňovaním a neustálym pohybom. Odmenou nám je výborné zdravie, dobrá kondícia a celková výkonnosť nášho organizmu.

Podobne je to aj s mysľou, ktorá sa rozvíja neustálym čítaním, počúvaním a samotným rozmýšľaním o veciach, snoch a cieľoch. Výsledkom tohto procesu je tvorivá činnosť a zvýšená aktivita každého jednotlivca. Každý človek potrebuje palivo na svoju existenciu. Čím viac paliva má, tým viac energie dokáže vytvoriť a uvoľniť na realizáciu svojich snov a cieľov. Keď dôjde Ferrari palivo, zastaví sa. Keď prestane človek rozmýšľať, výrazne sa spomalí a začína degenerovať. Niekedy sa dokonca aj zastaví a to je zvyčajne jeho koniec. Z uvedeného vyplýva, že všetci ako výhradní užívatelia mysle ste plne zodpovední za to, ako využívate vaše vlastnosti a schopnosti, ktorými ste boli obdarovaní. Nemôžete nikoho obviňovať za to, ako žijete. Všetci ste výhradní majitelia veľmi výkonných Ferrari a len vy rozhodujete, ktorú rýchlosť zaradíte. Paliva, čiže vedomostí na naštartovanie a dynamickú jazdu je všade okolo nás dostatok. Začnite konečne čerpať energiu z ponúkaných vedomostí odložených v knižniciach, predajniach kníh a internete. Koľko paliva načerpáte, taký bude váš výkon na vašej životnej Grand Prix. Prajem vám veľa kilometrov bez nehody pri fantastickej ceste životom na vašom jedinečnom Ferrari.

Ján Zbojek

Ján Zbojek

Bloger 
  • Počet článkov:  134
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Spisovateľ, podnikateľ, vedúci seminárov, prednášateľ, ktorý sa zaoberá výskumom duševných schopností človeka, rozvojom osobnosti a úspechom. Zakladateľ Akadémie FG - Školy úspechu zameranej na nezávislosť ľudí vo financiách a zdraví. Učí novému systémového spôsobu myslenia, ktorý vytvára netradičný pohľad na systém zdravia a bohatstva človeka. Viac info na: www.akademiafg.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančná gramotnosťPodnikanieÚspechVzdelanieNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu