Rozdiely v poznaní

Autor: Ján Zbojek | 26.9.2013 o 15:24 | (upravené 26.9.2013 o 19:02) Karma článku: 4,61 | Prečítané:  609x

Často som si v živote kládol otázku: „Prečo sú jedni  ľudia šikovnejší ako druhí?“  Lámal som si hlavu ako sa im dá pomôcť. Je všeobecne známe, že vedomie  určuje naše poznanie, vnímanie  a správanie. Vedomie je ovplyvňované našimi  zmyslami, nadobudnutými vedomosťami a poznatkami. Často sa počujeme ako hovoríme: „Nebol som si toho vedomý... Preto som to urobil takto, lebo som to ešte  nevedel.“ Vedomosti, čiže informácie, získavame najčastejšie prostredníctvom vzdelávania, komunikácie, kopírovania druhých,  televízie a internetu. Každý z nás má inú úroveň poznania. Poznanie pozostáva z vedomostí a skúseností. Skúsenosti môžeme nadobudnúť len v praktickom živote. Alebo je za tým ešte niečo iné?

Tento článok je úryvok z pripravovanej knihy Jána Zbojeka : Kód systémového myslenia.

Ľudia sa líšia navzájom hlavne nadobudnutými  skúsenosťami.  Život je večný a skladá sa z množstva po sebe nasledujúcich jednotlivých žití. U každého človeka je toto množstvo žití iné. Rozdiel v úrovni poznania je  daný predovšetkým tým, že každý  máme  za sebou už niekoľko žití. Voláme ich inkarnácie.  Niekto ich má za sebou viac a iný menej. To logicky vysvetľuje, prečo dochádza v jednej školskej triede k takým veľkým rozdielom medzi rovnako starými študentmi. Jedni žiaci sa počas štúdia nudia, druhí ledva stíhajú porozumieť a niektorí sa musia so školou rozlúčiť, lebo nezvládajú. Podobné rozdiely sú aj u jednovaječných dvojčiat v rodine.  Majú doma rovnaké podmienky pre výchovu a osobný rozvoj. Jeden si ide za svojím a na svojej ceste dosahuje samé úspechy. Druhý robí často chybné kroky, je roztržitý a rodičia musia zaňho stále niečo hasiť. Rodičia a okolie sa nestačia  čudovať, ako je to možné. Najčastejšie  ich porovnávajú s úspešnejším súrodencom a potom im vytýkajú, že sú leniví a neporiadni. Napokon to vyriešia tak, že ich potrestajú. Všetci vieme zo skúsenosti, že to nefunguje. Naopak, zhoršia si vzájomné vzťahy s vlastnými deťmi.

Ľudia sa najviac líšia v  úrovni celkového poznania, kde najdôležitejšiu úlohu hrá jasný a prehľadný svetonázor. Pod vzdelávaním nemám na mysli len akademické odborné vzdelanie, na ktoré sme často  tak neoprávnene pyšní. V tomto prípade mi ide hlavne o univerzálne vedomosti o tom, ako funguje život. Tieto podstatné  vedomosti o živote, vzťahoch a vzájomnej komunikácii majú potom dôležitý dopad na úroveň nášho vedomia. Je to hlavne osobná  filozofia a svetonázor, ktoré zvyšujú úroveň celkového poznania človeka. Tam sa všetko začína. Pravidelné komplexné vzdelávanie tvorí základný predpoklad  rozvoja človeka a jeho samostatného  fungovania.

Nikdy nebudeme vedieť, akú úroveň poznania máme, dokiaľ  si to nevyskúšame v praktickej činnosti a neskonfrontujeme to so životom. Len samotný život dokáže preveriť naše skutočné poznanie a obohatiť nás o potrebné skúsenosti.  Až tam sa ukáže, akí v skutočnosti sme. Takéto poznanie obohatené o skúsenosti potom rozhoduje o tom, či budeme v živote spokojní, šťastní a úspešní,  alebo nie.

Niektorí mladí ľudia sa správajú rozumne, pretože už majú z minulých životov niečo odžité. To sa prejaví v ich nadobudnutých skúsenostiach, ktoré majú pre nás najvyššiu hodnotu. Navonok nerobia základné chyby a ich rozhodnutia sú rozvážne. Sú schopní spoľahlivo dokončiť načaté dielo a preto sa stávajú pre ostatných  oporou. Takéto „staré duše“ sa často  stávajú  vodcami a výraznými osobnosťami spoločenského života.

Tí, čo majú menej odžité,  sú často veľmi naivní a leniví. Bezhlavo sa púšťajú do pochybných aktivít, tárajú a robia samé hlúposti. Konečným výsledkom ich neuváženej činnosti sú časté pochybenia, havárie a choroby. Pritom majú rovnaký vek, vzdelanie a majú podobné sociálne zázemie ako ich skúsenejší spolužiaci. Snaha pomáhať im väčšinou vyjde nazmar.  To, ktorá duša je stará a skúsená a ktorá mladá a neskúsená, možno vidieť na ich spôsobe života. Prejavuje sa to v chápaní, vo vnímaní sveta a  celkovom správaní.  V praktickej činnosti dosahujú staré duše lepšie výsledky.

Vyvarujte sa posudzovať a hodnotiť druhých ľudí. Je nesprávne hovoriť, že jeden je lepší ako druhý. Všetci sme si rovnocenní. Rozdiel v správaní jednotlivých ľudí je daný  len  úrovňou poznania. Najdôležitejšie pre nás je pochopiť to, že sa všetci môžeme postupne vzdelávať a zdokonaľovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dôvere by už schránka na Cypre neprešla. Pravidlá sa menia

Kauzy ako Lemikon či Váhostav by sa opakovať nemali, staré prípady však už protischránkový zákon nezachytí.

KOMENTÁRE

Slovenský Lex Panama a Žitňanskej obhajoba

Aj keby zákon skresal rozkrádanie len o „drobné“, stále hovoríme asi o miliónoch.


Už ste čítali?