reklama

Je zavádzanie ľudí náhoda alebo úmysel?

Človek je tvor súťaživý. Je prirodzené, že každý chce byť lepší, krajší, bohatší, rýchlejší a múdrejší, ako ostatní. Hlavný podiel má na tom naše ego ako negatívny princíp. Prirodzená súťaživosť núti ostatných do väčších výkonov a posúva ľudstvo dopredu. Zdravá rivalita tak plní progresívnu úlohu rozvoja spoločnosti a pomáha likvidovať staré a nefunkčné systémy. Vytvára priestor pre vznik nových, výkonnejších a progresívnejších systémov, ktoré zaručujú vývoj ľudstva a existenciu sveta. Niektorí ľudia, ktorým sa nedarí dosiahnuť úspech podľa prirodzených pravidiel konkurencie však rozmýšľajú ináč. Nechcú sa stotožniť so skutočnosťou, že  život  je pre každého a dáva nám rovnaké šance. Tiež to, že je v podstate jednoduchý, a že sa len treba naučiť a  pochopiť jeho pravidlá. Snažia sa zahmlievať skutočnú podstatu života. Preto často prízvukujú druhým, aké je to všetko v živote  ťažké a zložité. Neštítia sa dokonca ostatných zavádzať. Robia to preto,  aby sa druhí nedozvedeli pravdu a aby tak nestratili svoju konkurenčnú výhodu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Tento blog je úryvok z pripravovanej knihy Jána Zbojeka Kód systémového myslenia.

Základ tejto zavádzajúcej filozofie nedostatku tvorí tvrdenie, že na svete nie je dostatok zdrojov pre všetkých. Vysvetľujú si to tak, že danú vec získajú buď oni alebo druhí. Preto robia všetko preto, aby sa uspokojilo v prvom rade ich vlastné ego. Ich hlavným heslom je vyniknúť za každú cenu, mať sa lepšie ako druhí, hoci aj na ich úkor. Výsledkom takéhoto myslenia je boj kto z koho a nekalá konkurencia. Zamlčujú sa najdôležitejšie informácie, lebo je oveľa pohodlnejšie koristiť z nevedomosti druhých ľudí. Veľké nadnárodné korporácie skupujú nové patenty a vynálezy. Odkladajú ich do šuflíka a takýmto spôsobom sa zbavujú konkurencie. Nevedomosť ostatných využívajú ako konkurenčnú výhodu. Úmyselne brzdia vývoj a tým si dočasne užívajú výhody na úkor iných. Takéto zamlčovanie a utajovanie informácií je z hľadiska vývoja ľudstva a spoločnosti kontraproduktívne. Hovorí sa, že : „Každé čudo trvá tri dni.“ História nám ukazuje, že každému sa to postupom času vypomstilo. Čína bola v staroveku veľmi vyspelá krajina. Svoj know how si chceli ochrániť a tak sa uzavreli pred svetom veľkým múrom. Lenže vývoj sveta sa nedá zastaviť tým, že sa izolujeme. V konečnom dôsledku svet ušiel Číne na míle a tá sa dostala do nelichotivej pozície. Jej situácia sa zlepšila, až keď sa opäť otvorila svetu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mocní tohto sveta sa snažia ovládnuť média a komunikačné kanály. Snahou médií je navodzovať atmosféru strachu, obáv o budúcnosť a udržiavať ľudí v neistote. Je všeobecne známe, že s takýmto stádom vystrašených a nahnevaných sa oviec oveľa lepšie manipuluje. Klasickým príkladom manipulácie davu jednotnou ideológiou bol socializmus. Média mali v rukách komunisti a ich prostredníctvom v krátkom čase ovládli celý národ. Súčasné média vytvárajú rôzne predsudky o nedostatku nerastných surovín, potravín, energií a potom nám ľstivo predkladajú konšpiračné teórie. Tí , čo sú na vrchole nechcú, aby ľudia poznali skutočnú pravdu o rovnakej možnosti hojnosti a blahobytu pre všetkých. Často túto pravdu zahmlievajú, taja alebo jednoducho klamú. Využívajú staré osvedčené formy zastrašovania. Keď si pozriete televízne spravodajstvo, prečítate bulvárne časopisy, dozviete sa samé negatívne správy štýlu skorumpoval, ukradol, zneužil, zabil, podplatil, zastrelil. Všade okolo čítame o krachoch firiem, prírodných katastrofách, ekonomických a spoločenských krízach. Články o osobných nešťastiach jednotlivcov len potvrdzujú, aká ťažká je cesta za úspechom. Počúvanie takýchto katastrofických scenárov v nás vyvoláva pocity neistoty, obavy a strachu. Aj keď si toho nie sme vedomí, obavy a strach vytvárajú negatívnu energiu, ktorá nás oslabuje. Na druhej strane posilňuje tvorcov negatívnych správ, ktorí sú pre nás rafinovane ukrytí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Strach a obavy z budúcnosti máme spoľahlivo naprogramované v našich mysliach už od malička. Nie sú vytvorené nami, boli do nás implantované zvonku prostredníctvom rodičov, učiteľov, médií, náboženstva a politikov. Celé dejiny ľudstva sú o zneužívaní ľudí mocenskou špičkou, ktorá ovládala svojich poddaných pomocou náboženstva a negramotnosti. Chudobní ľudia boli vždy silno nábožensky založení a nevzdelaní. Teraz žijeme v dobe, kde je základné vzdelanie prístupné pre všetkých. V samotnej podstate zavádzania sa však nič nezmenilo. Zmenili sa len spôsoby a formy masmediálnej manipulácie ľudí a vnucovania ideológie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Proti tejto demagógii a manipulácii sa dokážeme brániť pravidelným vzdelávaním, čítaním odbornej literatúry a prostredníctvom internetu. Najdôležitejšiu úlohu tu však zohráva samostatné premýšľanie. Kto má dostatok informácií a rozmýšľa, stáva sa slobodným a samostatným človekom. Osobnostný rozvoj je jediná správna cesta za samostatnosťou a nezávislosťou každého jednotlivca. Budúcnosť ľudstva patrí rozumným, vzdelaným jedincom, ktorí budú navzájom spolupracovať, odovzdávať a vymieňať si najnovšie informácie. Významný prínos pri prenose informácií zohral a naďalej bude zohrávať internet, ktorý umožnil v krátkej dobe prístup k informáciám pre celý svet. Vždy sa nájdu takí, ktorí sa nechcú učiť. Dobrá správa je, že je medzi nami stále mnoho tých, ktorí sa chcú vzdelávať a rozvíjať. Slobodné šírenie a výmena informácií a vzájomná spolupráca zamedzia zavádzaniu ľudí. V tom je nádej, že život sa bude uberať tým správnym smerom.

Ján Zbojek

Ján Zbojek

Bloger 
  • Počet článkov:  134
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Spisovateľ, podnikateľ, vedúci seminárov, prednášateľ, ktorý sa zaoberá výskumom duševných schopností človeka, rozvojom osobnosti a úspechom. Zakladateľ Akadémie FG - Školy úspechu zameranej na nezávislosť ľudí vo financiách a zdraví. Učí novému systémového spôsobu myslenia, ktorý vytvára netradičný pohľad na systém zdravia a bohatstva človeka. Viac info na: www.akademiafg.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančná gramotnosťPodnikanieÚspechVzdelanieNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu