reklama

Čo riadi náš život, systém alebo náhoda?

Aj vám sa už stalo, že sa vám nedarí a všetko vás prestáva baviť? Uvažovali ste, prečo niekedy máme pochybnosti o zmysle a smerovaní nášho života? Prečo si s nami život zahráva? Skúsili ste už rozmýšľať prečo je to tak? Príčiny všetkého by sme mali hľadať v našom detstve. Keď sme sa narodili, boli sme divokí, prirodzení, nespútaní a mali tendenciu byť sami sebou. Keď sa nám niečo páčilo, chceli sme si to prirodzene zobrať a keď nám to nedovolili, tak sme začali kričať. Potom sa nás ujali vychovávať rodičia. Začali nás doslova krotiť a podrobovať si podobne, ako keby sme boli divoké zvieratá. Trénujú nás a začínajú nám vnucovať svoje pravidlá hry, zvyky a tradície, ktoré sami prebrali od svojich rodičov a  spoločnosti. Všade počúvame ako máme žiť, čo je správne a čo nie, čo je vhodné a čo nevhodné, čo je škaredé a čo pekné. Ako deti prirodzene preberáme názory a návyky našich najbližších. Po čase začíname s nimi súhlasiť bez toho, aby sme o nich rozmýšľali. Keď sa náhodou spýtate, prečo sa to robí takto, tak najčastejšia odpoveď je: „Veď tak to bolo od pradávna. Dokiaľ si pod mojou strechou, tak budeš robiť to, čo sa ti povie.“

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Keď má niekto iný názor na nejakú vec, je potrestaný za to, že porušil spoločenské predpísané pravidlá. Naopak, keď splníme to, čo sa nám povie, budeme odmenení. Po určitom čase pochopíme, že je pre nás výhodnejšie stotožniť sa s vopred určenými pravidlami. A tak začíname robiť všetko pre to, aby sme sa zapáčili rodičom, učiteľom, farárom, zamestnávateľom a ostatným. Nechávame sa dobrovoľne viesť predpísaným spoločenským systémom hodnôt a nariadenou morálkou. Toto prvé poznanie si prinášame do života aj v období dospievania. Je smutné, že keď vyrastieme, my sami potom automaticky prenášame tieto nanútené pravidlá a názory na druhých.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Práve preto si mnohí stále myslia, že o ich životoch rozhoduje náhoda alebo osud, voči ktorému sú bezmocní. Podľa nich nás riadia okolnosti. Táto nemohúcnosť a beznádej z nás robí čoraz výraznejšiu skupinu nespokojných ľudí. Ľudia často tvrdia, že o všetkom je už dávno vopred rozhodnuté a preto nemá význam robiť niečo nové. Toto tvrdenie im potom zväzuje ruky a otupuje akúkoľvek aktivitu. Môžeme len s ľútosťou skonštatovať, že mnohým ľuďom všeobecne chýba seriózny návod na dosiahnutie svojich túžob a cieľov. Výsledkom je, že za náš neúspech obviňujeme všetkých okolo nás, vrátane spoločnosti, zamestnávateľov, nezodpovedných politikov, rodičov a známych. Sme presvedčení, že ostatní môžu za to, že sa cítime mizerne. Ak sa niekomu z našich známych podarí niečo vytvoriť, tak to označíme ako šťastie alebo náhodu. Takéto názory máme väčšinou preto, lebo sme ako ľudstvo prestali rozmýšľať. Čoraz častejšie už len napodobňujeme ostatných a preto v našom živote prevláda uniformita. Snažíme sa nevyčnievať z radu a prispôsobiť sa spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Svet je riadený na základe univerzálneho riadiaceho systému, ktorý sa prelína všade. Tento systém sa prejavuje aj v tvorbe človeka vo forme princípov. Zdravý sedliacky rozum vychádza z toho, že všetko čo existuje, niekto vytvoril na základe svojej predstavy. Všetky veci okolo nás vytvorili konkrétni ľudia. Na to, aby ste mohli tvorivo myslieť, potrebujete vedomosti. Vedomosti sa získavajú komplexným vzdelávaním. Našou úlohou je naučiť sa poznať a používať systém života. Predstavte si seba ako úspešného človeka, kde budete bývať, akého budete mať partnera, ako budete tráviť voľný čas a dovolenky. To všetko si môžete vytvoriť, presne podľa vašej predstavy. Základné princípy tvorby sú veľmi jednoduché. Väčšina ľudí si myslí, že tvoriť život podľa vlastnej predstavy musí byť strašne zložité. Život nesmie byť zložitý, lebo potom by nebol pre všetkých. Keby bol ťažký a zložitý, ľudia by ho nemohli žiť. Časom aj tak zisťujeme, že tie najväčšie veci sú celkom jednoduché. To len my si komplikujeme svoj pohľad na život a hľadáme v tom niečo výnimočné, náročné alebo nedosiahnuteľné.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najskôr musíme pochopiť systém života, jeho realitu a až potom si začať v ňom vytvárať svoj vlastný svet. Taký, ktorý sme si slobodne vymysleli a ktorý vychádza z nášho vnútra. V prvom rade by mal uspokojovať naše vlastné potreby a túžby. Väčšina mladých ľudí túži po samostatnosti, nezávislosti, bohatstve, hojnosti a šťastí. Podarí sa to však len jednému až dvom zo sto. Sme slobodné bytosti a chcem len pripomenúť, že svoj život si konečne musíme začať riadiť sami. Je tu príležitosť, aby ste si svoj život začali vytvárať sami podľa svojej predstavy. Tiež, aby ste sa už nikdy nespoliehali len na náhody alebo šťastie. To, čo si dokážete predstaviť, viete aj vytvoriť. Vlastnými vedomosťami a schopnosťami dokážete vytvárať také okolnosti, aby v nich každý mohol byť tvorcom svojho šťastia.

Ján Zbojek

Ján Zbojek

Bloger 
  • Počet článkov:  134
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Spisovateľ, podnikateľ, vedúci seminárov, prednášateľ, ktorý sa zaoberá výskumom duševných schopností človeka, rozvojom osobnosti a úspechom. Zakladateľ Akadémie FG - Školy úspechu zameranej na nezávislosť ľudí vo financiách a zdraví. Učí novému systémového spôsobu myslenia, ktorý vytvára netradičný pohľad na systém zdravia a bohatstva človeka. Viac info na: www.akademiafg.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančná gramotnosťPodnikanieÚspechVzdelanieNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu