reklama

Čo bolo skôr, zdravie alebo choroba?

Je normálne, keď sa povie zdravý, zdravší, najzdravší. Skúste si povedať chorý, chorší, najchorší. Znie to hlúpo a neprirodzene. V pravidlách pravopisu som sa dozvedel, že slovo chorý sa nemá stupňovať. Prečo?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Nedalo mi to a začal som po tom pátrať. Najskôr som začal hľadať definície zdravia a choroby.

Wikipédia hovorí, že :

Zdravie je telesné, duševné a sociálne blaho. Je to opak choroby, nielen jej neprítomnosť alebo poruchy funkcie. Zdravie je forma existencie organizmu, ktorá sa buď vylučuje s chorobou, alebo prechádza do choroby.

Svetová zdravotnícka organizácia definuje zdravie ako „stav kompletnej fyzickej, duševnej a sociálnej pohody a nielen ako stav neprítomnosti choroby a slabosti”. Napriek tomu, že to je užitočná a presná definícia, niekto to môže považovať za idealistické a nereálne. Podľa tejto definície SZO, 70 – 95 % populácie je nezdravých.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V slovníku slovenského pravopisu som sa dozvedel, že choroba je:

  1. porucha zdravia, telesné al. duševné ochorenienemoc: nákazlivá, chytľavá, infekčná ch.;

  2. zlé, škodlivé zjavy v spoločenskom živote: sociálne ch-y, ch-y spoločnosti

  3. nepriaznivýzlýškodlivý duševný stav: Stane sa básnikom, čo je vraj choroba nevyliečiteľná. 

  4. (u rastlín) nákazakaz: ch-y stromov, ch-y viníc;

Vo Wikipédii som sa dozvedel, že:

Choroba (lat. morbusgr. nosospathos) alebo ochorenie je porucha zdravia, presnejšie porucha telesných, kognitívnych, sociálnych a /alebo psychických funkcií, ktoré zreteľne negatívne ovplyvňujú výkonnosť a zdravie organizmu, prípadne sa môžu takého ovplyvnenia očakávať. Je to súhrn reakcií organizmu na vplyv činiteľov, ktoré môžu vyvolať poškodenie organizmu. Choroba je každá odchýlka od normálneho priebehu životných procesov živočícha a človeka. Každá choroba má svoje prejavy a príznaky (lek. symptómy). Za istých okolností môže skončiť smrťou organizmu. Náukou o chorobných procesoch a zmenách v tele je patológia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Z toho som veľa nezmúdrel a tak som sa začal spoliehať na zdravý sedliacky rozum. Najskôr ma napadlo, čo teda bolo skôr, zdravie alebo choroba? Ak zistím čo je prvé, to druhé si z neho ľahšie odvodím . Je to podobná otázka, ako keď sa spýtate či bola skôr kura alebo vajce. Na takéto otázky však nie je jednoznačná odpoveď a navyše to názorovo rozdeľuje ľudí. Potom ma napadlo prirovnanie dobro a zlo, svetlo a tma. Vtedy mi to konečne docvaklo. Choroba je len absenciou zdravia, rovnako ako u tmy a zla.

Takže najskôr muselo byť zdravie človeka. Podľa toho je choroba len prechodný stav, ktorým nie je potrebné sa zvlášť zaoberať. Asi preto nevieme stupňovať ani ináč skloňovať chorobu, lebo asi nie je pre nás taká dôležitá. Ak je niečo nedôležité, tak to vlastne nepotrebujeme.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Z toho mi potom vychádza, že:

Zdravie je prejav dokonalosti a rovnováhy systému človeka. Znamená rovnováhu medzi duševným, emočným a fyzickým telom a ich zosúladenie so životným prostredím, v ktorom sa nachádzame.

V systémovom pohľade je to pozitívna spätná väzba, že systém je v rovnováhe. Zdravie je základná vlastnosť človeka, a preto ho chápeme ako prirodzený stav.

Choroba je neprirodzený stav, ktorý predstavuje nedokonalosť, čiže nerovnováhu medzi jednotlivými telami človeka. Nerovnováha býva najčastejšie spôsobená znečistením duševného, emočného alebo fyzického tela. Každá choroba je len signál, že niečo nie je v poriadku. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V systémovom pohľade je choroba negatívna spätná väzba, ktorá slúži na to, aby sme urobili potrebnú zmenu a vrátili systém do pôvodného rovnovážneho stavu.

Zdravie človeka znamená, že je systém v rovnováhe (homeostáza). Vtedy všetky orgány fungujú tak ako majú. Každé vybočenie z rovnováhy sa prejavuje rôznymi príznakmi, na ktoré by sme mali okamžite reagovať. Ak to neurobíme, tak sa to neskôr prejaví ako dlhodobo zhoršený stav, čiže choroba.

Podstata uzdravovania človeka je v tom, že hľadáme a odstraňujeme skutočnú príčinu zhoršeného stavu. Napríklad, že sa zbavíme nečistoty detoxikáciou. Keď sa odstráni príčina (nečistota), choroba sa okamžite stratí a systém sa opäť vráti do rovnováhy – zdravia ako prirodzenej vlastnosti.

Čo je lepšie, liečba alebo uzdravovanie?

Ak nás postretnú príznaky a zdravotné problémy, máme v podstate dve možnosti: liečbu alebo uzdravovanie.

Liečbu stelesňuje alopatická medicína (farmaceutická), ktorá ponúka len dva druhy liečby akejkoľvek choroby: chemické lieky a operáciu. Chemické lieky sa už dnes používajú úplne na všetko. Od obyčajných bolestí hlavy, zvýšenej teploty a depresie, až po degeneratívne choroby. Operácia je chirurgický zákrok, ktorý napráva problematické stavy ako sú zlomeniny a úrazy. Túto prax v minulosti vykonávali takzvaní felčiari. V poslednej dobe sa fyzicky odstraňuje „napadnuté" tkanivo, časti končatín alebo celé orgány. Napríklad v prípade rakoviny prsníka sa operačne odstráni prsník a pacientka je akože „vyliečená". Inokedy sa vyoperuje ľadvina, časť žalúdka, hrubého čreva alebo pľúc. Odstránením telesného orgánu vzniká v tele nerovnováha, ktorá preťažuje ostatné orgány a časom vytvorí ďalšie príznaky choroby na inom mieste tela.

Farmaceutické spoločnosti vynakladajú veľké množstvo peňazí na vývoj liekov. Veľa finančných prostriedkov vydávajú aj na vzdelávanie lekárov, aby ich chemické preparáty správne aplikovali. Z lekárov sa tak často stávajú obyčajní distribútori liekov ( díleri). Trvalé „uzdravenie" človeka, čiže skutočné odstránenie príčiny choroby nie je súčasťou takéhoto spôsobu uvažovania.

Medicína a systém zdravotnej starostlivosti sa zameriava na identifikáciu diagnózy choroby a jej liečenie. Liečenie následkov chorôb však nerieši problém a ani nevylieči ich skutočné „príčiny". Nebezpečenstvo tohto spôsobu liečenia liekmi je v tom, že väčšina liekov má druhotné účinky, ktoré spôsobujú vznik ďalších chorôb. Ukazuje sa, že alopatickou medicínou, ktorá sa zameriava výhradne na „liečbu" dôsledkov sú choroby človeka nevyliečiteľné.

Z toho mi sedliackym rozumom vychádza, že medicína nechce pacienta úplne vyliečiť. Chce ho liečiť, aby čo najdlhšie mohol užívať predpísané lieky, ktoré mu bude počas života predávať. Takže úlohou medicíny je pravdepodobne vychovávať si ľudí závislých na liekoch. Biznis je biznis!!! Lekári a farmaceuti dobre vedia, že na zdravom človekovi sa nedá zarobiť!!!

Uzdravovanie je postavené na vytvorení prirodzenej rovnováhy organizmu. Uzdravovanie ako „tradičná medicína" je v tej, či onej podobe prírodná medicína stará tisíce rokov, ktorá hľadá príčinu choroby. Pri terapii využíva látky získané z prírodných zdrojov. Prírodná medicína odstraňuje príznaky choroby prírodnými produktmi, čiže plodmi, rastlinami alebo bylinami rastúcimi voľne v prírode. Väčšina týchto substancií nemá žiadne škodlivé vedľajšie účinky.

Základ uzdravovania tvoria detoxikácia tela, alkalizácia a jeho regenerácia. Po odstránení nečistôt sa telo automaticky samo spontánne uzdravuje. Ľudia a zvieratá túto metódu úspešne používajú tisíce rokov na celom svete. Detoxikácia, alkalizácia a regenerácia je uzdravovací spôsob, ktorý sa zameriava na skutočnú príčinu choroby. Vracia zdravie a vitalitu našim telám.

Ak je to tak, potom „Choroba" je iba slovo vyjadrujúce názov signálov nerovnováhy. Je to umelo vytvorená diagnóza, ktorá označuje súbor príznakov, ktoré telo momentálne vykazuje ako reakciu na zmenu podmienok. Tieto príznaky sú len dôsledkami príčiny, ktorá je obvykle mimo bolestivého miesta alebo zapáleného orgánu. Komplikované latinské názvy diagnóz chorôb len ešte viac zahmlievajú neschopnosť medicíny popasovať sa s daným stavom človeka a jeho uzdravením. Stali sa pre mnohých ľudí doslova strašiakom, ktorý núti ľudí k podrobeniu a odovzdaniu sa do rúk lekárom.

Príklad

Pod kuchynským dresom sa vám začína objavovať mláčka vody. Z počiatku ju manželka poutierala suchou handrou, ale potom požiadala vás ako odborníka o pomoc. Vy ste tam dal misku a na chvíľu bol pokoj. Lenže miska sa začala plniť čoraz rýchlejšie a tak ste tam podložili väčšiu nádobu. Odvtedy pravidelne začínate kontrolovať, ako sa nádoba napĺňa a pravidelne ju vylievate. Cyklus vylievania sa skracuje a tak tam podložíte vedro. To vás na určitý čas upokojí a predĺži cyklus vylievania. Po čase prídete na výborný nápad. Do vedra vložíte ponorné čerpadlo, ktoré sa zapne vždy, keď je vedro plné a prečerpá vodu do sifónu. Pred manželkou ste sa stal národný hrdina hodný na návrh Nobelovej ceny. Po návrate z dovolenky ste našli v kuchyni plno vody, susedia boli vytopení a problém sa opäť otvoril. Pred odchodom na dovolenku ste totiž vypli istič a čerpadlo sa nezaplo. To už manželku nahnevalo a tak zavolala vodára - odborníka. Ten sa pozrel na dres a zistil, že je tam opotrebované tesnenie, ktoré za päť minút vymenil. Našiel skutočnú príčinu, vymenil tesnenie a problém s mláčkou sa automaticky odstránil sám

Rovnako je to aj s našimi chorobami. Keď odstránime ich skutočné príčiny, stratia sa.

Skutočné uzdravenie je vždy systémové, komplexné a trvalé a výsledkom je zdravie.

Medicínske liečenie je nesystémové, obmedzené a dočasné a výsledkom sú narastajúce choroby.

Z toho mi vyplýva poznanie, že sa nesmieme zrieknuť zodpovednosti za svoje zdravie a nemáme ho prenechávať na druhých ako napríklad lekárov a farmaceutov. Výnimku tvoria úrazy, zranenia a akútne ochorenia. O údržbu zdravia a skutočné uzdravenie sa musíme postarať sami. Preto sa musíte o sebe a systéme zdravia dozvedieť čo najviac.

Ján Zbojek

Ján Zbojek

Bloger 
  • Počet článkov:  134
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Spisovateľ, podnikateľ, vedúci seminárov, prednášateľ, ktorý sa zaoberá výskumom duševných schopností človeka, rozvojom osobnosti a úspechom. Zakladateľ Akadémie FG - Školy úspechu zameranej na nezávislosť ľudí vo financiách a zdraví. Učí novému systémového spôsobu myslenia, ktorý vytvára netradičný pohľad na systém zdravia a bohatstva človeka. Viac info na: www.akademiafg.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančná gramotnosťPodnikanieÚspechVzdelanieNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu