reklama

Prečo je systém pre človeka dôležitý ?

Slovo systém sa bežne udomácnilo v našom slovníku, ale keď sa pýtam ľudí, čo si pod tým predstavujú, tak sú väčšinou zaskočení. Všetci používame slovné spojenia ako systém zdravotnej a sociálnej starostlivosti, dôchodkový systém..

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

školský a vzdelávací systém, dopravný systém, obranný a imunitný systém, politický, filozofický a ekonomický systém, systém práce, peňažný, závlahový, protipožiarny a kanalizačný systém a podobne...

Ja si pod pojmom systém predstavujem presne stanovené poradie krokov (algoritmus), ktoré zabezpečujú, že veci a udalosti budú spoľahlivo a dlhodobo fungovať podľa nami vytvorenej predstavy. Systém je uzavretý kruh a tvorí komplexný celok, kde sú zahrnuté všetky dôležité prvky ako napríklad riadenie, pohon, energetika, imunita, ochrana a interakcia s prostredím. Ľudia nepoznajú všetky systémové prvky a tak sa im vytvorené veci často vymykajú spod kontroly. Jednoducho povedané, systém zaručuje, že keď budete dodržiavať stanovený postup práce, v živote sa vám bude lepšie dariť a veci budú fungovať tak ako majú. Na to, aby sme dokázali vytvoriť takýto spoľahlivý systém práce potrebujeme perfektne poznať systém tvorby akejkoľvek skutočnosti. Pri systéme tvorby vychádzame z princípov - trojjedinosti (otec, duch svätý a syn ), ktoré sa podieľali aj na stvorení sveta a života. Všetko, čo okolo seba vidíme bolo niekým vytvorené podľa rovnakého systému tvorby.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Princípy tvorby som si pomenoval ako 1.riadenie, 2.vedenie a 3.realizácia alebo jednoducho povedané myšlienka – slovo – čin. Všetko si najskôr musíme vytvoriť v mysli –zámer, cieľ, potom o tom musíme veľa rozprávať a nakoniec, keď máme dostatok vedomostí, tak sa púšťame do samotnej práce. Ľudovo povedané: „Dvakrát meraj, raz strihaj.“ Prvé dva princípy tvorby sú nehmotné a tak sa ľudia najčastejšie sústreďujú hlavne na to , čo je vidieť, čiže na hmotné veci. Ľudia sa často púšťajú do rôznych projektov bez toho, aby si o tom získali dostatok informácií. Výsledkom sú osobné zlyhania a takzvané nepodarky. Bez poznania systému tvorby nedokážeme vytvárať dokonale fungujúce veci, a preto tak často vyrábame fejky alebo pasystémy. To je asi najväčší problém ľudí, ktorí sa stále pokúšajú tvoriť všelijaké veci a udalosti, žiaľ často neúspešne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako teda systémovo postupovať pri tvorbe akejkoľvek veci? Ako pomôcku si potrebujete položiť pomocné otázky na jednotlivé princípy tvorby : 1.čo a prečo?, 2.čím?, 3. Ako?. Po presnom zodpovedaní otázok budete mať jasno v tom čo, čím a ako máte robiť tak, aby vami vytvorená vec alebo skutočnosť naozaj fungovala a splnila svoj účel

Čo a prečo? Mali by ste presne vedieť čo chcete vytvoriť alebo dosiahnuť. Výsledkom myslenia je zámer alebo konkrétna predstava a cieľ. Potom, keď už budete vedieť, čo chcete robiť, tak si musíte ujasniť aj dôvod prečo to chcete robiť. Často si ľudia niečo prajú len preto, lebo to tak robia druhí alebo to vlastnia. Napríklad sused si kúpil chalupu na vidieku, tak ja si tiež chcem kúpiť podobnú. Lenže sused mal na to konkrétny dôvod. Jeho syn má astmu a problémy s dýchaním a preto každý víkend chodia na chalupu v horách. Čerstvý horský vzduch mu pomáha pri liečení alergie dýchacieho ústrojenstva. Keď si kúpite chalupu na základe rozmaru, môže sa stať, že sa tam budete nudiť a po čase tam prestanete chodiť, prípadne ju po čase predáte so stratou ako nevýhodnú investíciu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čím? Ak chcete niečo vytvoriť, mali by ste mať o danej veci dostatok odborných vedomostí a nevyhnutných informácií, ktoré sú s tým spojené (ekologické, ekonomické a sociálne aspekty). Naštudujte si všetky dostupné informácie a potom to prekonzultujte s najlepšími špecialistami v odbore. Veci treba komplexne domyslieť aj s možnými dôsledkami pre okolie, dotknutých ľudí a mieru nákladov spojených s výrobou a údržbou. Napríklad boli ste na úžasnej dovolenke horskej prírodnej rezervácii. Tam ste sa dozvedeli, že je na predaj pekný stavebný pozemok za výhodnú cenu. Boli ste tak nadšení tou krajinou, že ste sa rozhodli kúpiť pozemok a postaviť tam dom. Okamžite ste sa pustili do budovania rodinného sídla. Lenže náklady na jeho výstavbu ( množstvo úradných obmedzení), bývanie a údržba (kúrenie, kanalizácia, doprava) sú také vysoké, že to nedokážete finančne utiahnuť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako? Väčšina ľudí sa bez predchádzajúcich princípov, jasný zámer a odborné vedomostí unáhlene púšťa do realizácie vecí často len na základe povrchného pohľadu alebo kopírovania druhých. Bez odbornosti a zvládnutých remeselných zručností sa väčšinou robia nepodarky. Takto si zbytočne vyrábame následné problémy spojené s ich opravami. Odborné vedomosti a praktické skúsenosti vám umožnia vykonať ten najeefektívnejší a najvhodnejší spôsob realizácie každej konkrétnej veci. Keď už máte správne vedomosti, často je lepšie dať si urobiť niektoré veci odborníkom alebo špecializovaným firmám. Tým zachováte požadovanú kvalitu a niekedy ešte aj ušetríte čas a peniaze.

Systém pre nás predstavuje zosúladenie sa s prírodnými zákonmi sveta. Pre systém vždy platí, že všetky jeho prvky sú v rovnováhe. Spoznanie systému má pre človeka obrovský význam obzvlášť pri poznávaní nových vecí a udalostí. Mnohé veci sa vydávajú za systém, ale v skutočnosti sú to nefunkčné pasystémy, za ktoré sme zaplatili rovnako ako za originály. Často sa obklopujeme nefunkčnými vecami, ktoré končia v odpade. Ešte väčšia dôležitosť pochopenia systému nastáva pri vytváraní akýchkoľvek skutočností či už hmotného (veci) alebo nehmotného (udalosti a živé systémy) charakteru. Na svete je vyše sedem miliárd ľudí a každý niečo vymýšľa a tvorí. Keď ľudia nepoznajú systém ani princípy tvorby, tak väčšina výtvorov buď neplní svoj účel, alebo sa obracia proti svojmu stvoriteľovi. Typický príklad nebezpečenstva sú nukleárne zbraňové systémy, jadrové elektrárne a chemické látky, ktoré sa nám vymykajú spod kontroly a ohrozujú nás na živote. Ľudstvo si takýmto odpadom zamoruje životné prostredie a ohrozuje samotný život na planéte ZEM. Stále platí, že neznalosť zákonov vrátane systému tvorby neospravedlňuje. 

Ján Zbojek

Ján Zbojek

Bloger 
  • Počet článkov:  134
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Spisovateľ, podnikateľ, vedúci seminárov, prednášateľ, ktorý sa zaoberá výskumom duševných schopností človeka, rozvojom osobnosti a úspechom. Zakladateľ Akadémie FG - Školy úspechu zameranej na nezávislosť ľudí vo financiách a zdraví. Učí novému systémového spôsobu myslenia, ktorý vytvára netradičný pohľad na systém zdravia a bohatstva človeka. Viac info na: www.akademiafg.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančná gramotnosťPodnikanieÚspechVzdelanieNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu