reklama

Prečo nemôže zarobiť amatér pri investovaní na finančnom trhu?

Ľudia majú zmiešané predstavy o finančnom trhu. Predstavujú si ho ako veľmi zložitý a ťažko pochopiteľný mechanizmus, v ktorom sa vyznajú len finanční poradcovia, makléri, bankári, analytici a špecialisti. Nie je to celkom tak...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Finančný trh je určený pre všetkých ľudí. Na to, aby ho dokázali využívať vo svoj prospech im často chýbajú aspoň základné vedomosti z finančnej gramotnosti. Spoločnosť nemá záujem vzdelávať širokú verejnosť, aby sa vyznala vo financiách. Peniaze sa totiž používajú ako nástroj na ovládanie ľudí. Preto by malo byť v záujme každého z nás, aby sme si získali tieto potrebné vedomosti z finančnej gramotnosti. Na trhu je nepreberné množstvo odbornej literatúry, väčšinou úzko zameranej na jednotlivé produkty. Všetko sa rýchlo mení a teda aj produkty. Po každej legislatívnej zmene sa v tlači a médiách objavia rozporuplné, nepresné a často aj zavádzajúce informácie. Výsledkom takéhoto neúplného vysvetlenia je, že ľudia sú ešte viac zmätení. Nadobúdajú dojem, že kapitálový trh je veľmi komplikovaný.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výroba produktov stále rastie a výrobcovia potrebujú kapitál na rozvoj. Keď si požičajú z banky, tak sú pod tlakom a idú do rizika. Preto čoraz častejšie využívajú financovanie od investorov vydávaním a predajom akcií. Investori sa kúpou akcií stávajú spoluvlastníkmi - akcionári. Podieľajú sa na riziku v prípade straty, ale aj na zisku formou vyplatenej dividendy. Akcie sú voľne predajné na akciovej burze. Cena jednej akcie môže byť aj niekoľko tisíc €, čo však nie je dostupné pre bežného človeka. Preto vznikli správcovské spoločnosti a investičné fondy, kde sa môže stať podielnikom každý občan, ktorý je schopný investovať pravidelne 20 - 30 € mesačne. Správcovská spoločnosť vyzbiera od podielnikov peniaze a nakúpi vopred zvolené akcie, na ktorých majú určitý podiel (podielová jednotka). Táto forma investovania je menej riziková, pretože sa riziko rozdelí do viacerých akcií v rámci jedného fondu alebo v prípade stratégie rozložením do viacerých fondov. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Finančné inštitúcie a správcovské spoločnosti sa správajú podnikateľsky a všetko robia za účelom zisku. Náklady a celkovú réžiu si započítavajú do správnych poplatkov. Klientov ako investorov získavajú napriamo alebo cez sprostredkovateľov. Zákon 186 Z.z. o sprostredkovaní finančných produktov z r.2009 definuje, kto môže vykonávať sprostredkovanie. Určuje, aké vzdelanie a odborné skúšky musia absolvovať takzvaní finanční agenti. Ak si chce občan zakúpiť akýkoľvek produkt na finančnom trhu, môže to urobiť len cez sprostredkovateľov. Jediné, čo zákon nedomyslel je etika sprostredkovateľa. Tento naďalej rozhoduje o tom, či sa budú vaše peniaze zhodnocovať vo váš prospech alebo v prospech finančnej inštitúcie, pre ktorú pracuje. Sprostredkovatelia to robia za provízie a riadia sa podľa príslovia: „Kto maže , ten ide.“  Logika mnohých hovorí, že spravidla umiestnia vaše peniaze tam, kde dostanú najväčšie provízie. Samozrejme , že pre vás majú pripravené materiály, kde sa deklaruje to, čo chcete počuť, čiže samá výhoda pre vás. Dokiaľ nebudú mať občania prístup k presným informáciám, budú vždy ťahať za kratší koniec.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Po revolúcii sa roztrhlo vrece s finančnými poradcami, poisťovacími agentmi a maklérmi. Všetci sa nám snažia ponúkať tie zaručene najlepšie finančné programy. Dostávajú za to provízie a tak sa do toho púšťal pomaly každý, kto bol bez práce alebo chcel rýchlo zarobiť. Finančné inštitúcie narýchlo vyškolili množstvo „poradcov“ presne podľa svojich potrieb. Viacerí tak často predávali mačku vo vreci. Nevedomí ľudia uverili pekným sľubom o ziskoch a začali si sporiť na dôchodok v rôznych investičných fondoch, poistkách a termínovaných vkladoch. Až po čase zistili, že nedostali to, čo im bolo sľúbené a že ich úspory sa strácajú. Mnohí sú z toho dodnes sklamaní a už nechcú nič počuť o poistkách alebo o „rizikových“ investíciách. Toto sa v rôznych obmenách deje neustále.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako to funguje prakticky na finančnom trhu?

Občan sa na základe masívnej reklamy rozhodne, že si začne sporiť alebo sa nechá poistiť. Má dve možnosti. Buď požiada známeho sprostredkovateľa a ten mu vyberie nejaký produkt zo širokej škály výberu alebo navštívi niektorú finančnú inštitúciu, kde sa oňho postará viazaný finančný agent.

Sprostredkovateľ mu odporučí produkt z ponuky finančnej inštitúcie, pre ktorú pracuje. Pri jeho rozhodovaní zohráva významnú úlohu výška jeho provízie, ktorá často ovplyvní konkrétny výber produktu. Paradoxom je to, že sprostredkovateľ vždy zarobí a pritom nenesie žiadnu zodpovednosť za to, ako sa budú správať vaše úspory. Dostane svoju províziu a o tom, ako sa budú vaše peniaze zhodnocovať nakoniec rozhodne kapitálový trh.

Správcovská spoločnosť.  Podobne sa správa aj finančná inštitúcia. Tiež nenesie žiadne riziko za zhodnotenie úspor občana. Nakúpi za občanove úspory podielové jednotky do zvoleného investičného fondu. Všetky náklady spojené so správou fondu a réžiou si započítajú do správnych poplatkov. Podiel na zisku (fee manažment) sa presne stanovuje spravidla percentom z celkových úspor. Takýmto spôsobom dosiahnu správcovské spoločnosti vždy svoj zisk bez rizika, a to aj vtedy, keď ceny na trhu padajú a občan prerába. Ešte pred nákupom si zrazia províziu pre sprostredkovateľa a za správne poplatky. Takže nakupujú podielové jednotky už za nižšiu sumu ako pôvodne vložil sporiteľ. Po tejto zrážke sa sporiteľ automaticky dostáva do straty. Teraz je už len na trhu, aby narástla cena podielových jednotiek, aby sa vyrovnala strata a aby niečo zarobil aj sporiteľ. Pri poklese ceny podielových jednotiek sa strata ešte viac prehlbuje. Keby sa cena jednotiek vôbec nemenila, aj tak by sporiteľ zostal v strate. Je všeobecne známe, že na finančnom trhu sú neustále výkyvy smerom hore alebo dole. Za týchto podmienok môže sporiteľ zarobiť len vtedy, keď nakupuje podielové jednotky za nízku cenu, má o pohybe cien presné informácie a keď trh dlhodobo rastie. To sa však stáva málokedy.

Občan vypláca zo svojich úspor zisk pre sprostredkovateľa aj finančnú inštitúciu. Sám nesie celé riziko finančného trhu na svojich bedrách. Pritom nemá žiadne vedomosti o tom, ako pracujú jeho úspory. Svoje peniaze vkladá do fondov spravidla vtedy, keď ho niektorý sprostredkovateľ osloví. Nemá potuchy, keď kupuje akcie alebo podielové jednotky , či sú ceny podielových jednotiek , akcií hore alebo dole. Ak sa jeho investícii náhodou darí, nevie kedy je výhodné predať jednotky a vybrať peniaze. Peniaze začne väčšinou vyberať, až keď média spustia kampaň pri náhlom poklese trhu, ale to je už spravidla neskoro. Výsledkom takéhoto amatérskeho správania je, že neinformovaný sporiteľ nakoniec stráca svoje úspory. Bez potrebných vedomostí sa musí len modliť, aby trhy neustále rástli, pretože len vtedy by mohol dosiahnuť zisk.

Zisk. Hlavným kritériom na to, aby ste na finančnom trhu zarobili sú aktuálne informácie o kapitálovom trhu, základné vedomosti z finančnej gramotnosti a čas. Z dlhodobého hľadiska hodnota akcií stále rastie v priemere 10 – 11 % ročne a tak vlastne môžu všetci zarábať. Na to aby ste uspeli , musíte prevziať zodpovednosť za peniaze. Pre odborne vzdelaných a správne informovaných investorov a sporiteľov je finančný trh obrovská príležitosť. Z krátkodobého hľadiska sa kapitálový trh správa ako kasíno, kde platí: Aby mohol niekto zarobiť, musia druhí prerobiť. Jediný, kto vyhráva vždy je majiteľ kasína a krupiéri. V prípade finančného trhu sú to finančné inštitúcie a sprostredkovatelia. Preto väčšina ľudí amatérov na kapitálovom trhu stráca a informovaní profesionáli získavajú.

Záverom: Z hore uvedeného jasne vyplýva, že musíte vždy prevziať zodpovednosť za svoje peniaze. K tomu potrebujete poznať jednotlivé investičné produkty a aspoň hlavné zásady investovania: lacno nakúpiť a draho predať. Ak sa zbavíte zodpovednosti za peniaze a necháte to na druhých, postupne prídete o svoje peniaze a nakoniec skončíte v chudobe. Uvedomte si, že aj tak nemáte inú možnosť. Buď budete bohatí alebo chudobní. Vyberte si. Dobrá správa je, že o svojom bohatstve môžete rozhodovať sami. Tak neváhajte a využite túto šancu a uchopte život do svojich rúk. Prajem vám veľa šťastia .

Ján Zbojek

Ján Zbojek

Bloger 
  • Počet článkov:  134
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Spisovateľ, podnikateľ, vedúci seminárov, prednášateľ, ktorý sa zaoberá výskumom duševných schopností človeka, rozvojom osobnosti a úspechom. Zakladateľ Akadémie FG - Školy úspechu zameranej na nezávislosť ľudí vo financiách a zdraví. Učí novému systémového spôsobu myslenia, ktorý vytvára netradičný pohľad na systém zdravia a bohatstva človeka. Viac info na: www.akademiafg.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančná gramotnosťPodnikanieÚspechVzdelanieNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu