Oplatí sa vystúpiť z druhého piliera a zveriť svoje úspory štátu ?

Autor: Ján Zbojek | 21.9.2012 o 15:40 | (upravené 23.11.2012 o 11:32) Karma článku: 13,65 | Prečítané:  4990x

Prvý pilier pripomína typickú pyramídovú hru, kde tí, ktorí vstúpili do systému sú vyplácaní novými ľuďmi, ktorí do systému vstúpia v budúcnosti. Táto hra funguje, dokiaľ je dostatočný prílev hráčov. Hra končí, keď sa už nenájdu noví hráči. Ináč povedané, každý mesiac sa všetky príjmy do dôchodkového poistenia okamžite rozdelia medzi dôchodcov. Takže peniaze v sociálnej poisťovni nikdy nie sú a teda ani nie je čo zhodnocovať. Základnou chybou tejto pyramídovej hry je to, že súčasní dôchodcovia nedali do banku žiadne počiatočné vklady. Ich vklady sa prežrali ešte za socializmu a preto sú teraz odkázaní na pravidelný prílev nových platcov. To sa ukázalo ako trvale neudržateľné. V roku 2005 spustila vláda dôchodkovú reformu - II. pilier kvôli neudržateľnosti starého priebežného systému. Bol to odvážny, ale rozhodný krok, ktorý mal zabezpečiť dôstojný dôchodok pre súčasnú, ale aj budúce generácie. Vždy, keď sa rodí niečo nové, sú s tým spojené určité pôrodné bolesti. V prípade druhého piliera úsporné opatrenia pre všetkých zúčastnených. Pre štátny aparát, dôchodcov, aj pre pracujúcich.

Každá politická strana svojim voličom pred voľbami nasľubuje hory doly. Horšie je to už s ich plnením, keď sa dostanú do vlády. Riadia sa podľa osvedčenej zásady: „To, čo ti ja sľúbim, to ti nikto nedá.“  Podobne to bolo aj teraz. Súčasná vláda nasľubovala dôchodcom vo voľbách lepšie dôchodky. Keď sa dostali k moci, zistili, že na to nemajú prostriedky.  (Alebo žeby to vedeli už predtým?)

História sa opakuje z rokov 2008 - 2009. Najjednoduchšie je zobrať tým, čo majú nasporené. Slušní ľudia si zatiaľ nasporili vyše  5,1 miliardy v II. pilieri. Ako im však zobrať ich vlastné peniaze? Je treba zahmliť podstatu veci. Najskôr znevýhodníme II. pilier tým, že znížime odvody z 9 na 4%. Potom  pridáme trochu klamstva. Urobíme kampaň o nevýhodnom zhodnocovaní  finančných prostriedkov. Napríklad  pre skupinu sporiteľov s výškou  príjmu do  1000€. To by mohlo zneistiť  a dezorientovať určitú skupinu sporiteľov. Nakoniec rozpošleme jemne okorenené a jednostranne sformulované  listy vybratým sporiteľom. Samozrejme, že aj s priloženou obálkou a žiadosťou na výstup z II. Piliera. Všetko za peniaze poistencov.  Potom už len necháme pracovať červíka pochybností, ktorý potrebuje čas asi tak dva-tri mesiace. Siete sú rozhodené a už len čakáme. Pred vypršaním limitu otvorenia II. piliera urobíme ešte nejakú kampaň o nenažranosti  zahraničných správcovských spoločností . Nakoniec zožneme úrodu v podobe 50-60.000 sporiteľov a zaradíme ich do svojho košiara.

Účel svätí prostriedky. Je to rokmi overený systém práce anonymných dopisovateľov z dôb minulého režimu. Ak máte k dispozícii len jeden názor a nemôžete ho konfrontovať s iným, po čase sa javí ako správny. Vláda vie, že ľudia sú všeobecne neinformovaní  o dôchodkovom systéme a preto volí tento diskrétny  a zákerný  spôsob komunikácie.

Žijeme už vyše 20 rokov v kapitalistickej spoločnosti, kde súkromné vlastníctvo každého jednotlivca je sväté. Nenaleťte na tento klamlivý spôsob manipulácie so sporiteľmi a nenechajte si zobrať to, čo je vaše.  Uvedomte si, že ak vystúpite z II. Piliera, tak do sociálnej poisťovne odídu navždy aj vaše 7 ročné vlastné úspory, ktoré sú počas celej doby sporenia  dedičné.  V priemere je to zatiaľ okolo 6000 € na osobu. Druhý pilier je jediná istota, ktorú máte na zabezpečenie vášho dôchodku, prípadne vašich pozostalých. „Lepší vrabec v hrsti ako holub na streche“. Neverte vyhláseniam politikov o výhodnosti  prvého piliera. Keď vy pôjdete do dôchodku, oni tam už nebudú.  Väčšina je tam len na štyri roky. Tým pádom ani neberú zodpovednosť za svoje súčasné vyhlásenia. Minule som sa pýtal študentov na prednáške, či poznajú Mariána Čalfu, Vladimíra Dlouhého , Waltera Komárka, či Jána Langoša. Nikto ich nepoznal. A tiež vaše deti nebudú poznať  Fica, Počiatka, Mikloša, Dzurindu, Mečiara. Budú tam noví politici a  sľubovači krajších časov.

Použite starý osvedčený sedliacky rozum, kde stále platí : „Čo je doma, to sa počíta.“ Úspory v druhom pilieri sú váš majetok a ten  je dedičný.  Každá odchádzajúca generácia by mala pre svojich potomkov zanechať časť majetku, aby ho mohli ďalej zveľaďovať a rozvíjať. Ak vystúpite z druhého piliera, tak tu po vás nezostane nič. Ak by ste zomreli, celoživotné úspory na dôchodkové poistenie  prepadnú štátu, ktorý s tým ráta.

Občan s priemernou mzdou 800 € si nasporí  za život v dôchodkovej poisťovni okolo 80.000 €. Priemerný dôchodok je 340 €. Po odchode na dôchodok sa v priemere dožije ešte 10 rokov, čiže vyberie  si 40.000 €. Polovica „jeho  úspor“ prepadne štátu a svojim dedičom tak nezanechá nič. Všetko sa rozdá alebo rozkradne. Skutočnosť je taká, že demografický vývoj obyvateľstva v Európe spôsob znižovanie počtu práceschopného obyvateľstva a dramatické narastanie počtu dôchodcov( silná povojnová generácia). To zapríčiňuje neustály pokles reálnych dôchodkov  pri rovnakej mzde a pravidelných odvodoch pracujúcich na dôchodkové poistenie. Okolo roku 2050 príde čas, keď jednoducho nebude na dôchodky.  Naproti tomu  vlastné úspory v druhom pilieri pravidelne stúpajú a ešte sa zhodnocujú na kapitálovom trhu.   Preto sme na tom tak zle v celku v porovnaní s ostatnými západnými krajinami, lebo sme si svoje dôchodky premrhali.  Spoločné vlastníctvo dôchodkového zaistenia sa už dávno ukázalo ako nehospodárne a neudržateľné. Súkromné vlastníctvo majetku je hnacím motorom kapitalizmu. Začnite už konečne myslieť na seba a svojich dedičov, ktorí sú garanciou rozvoja vašich rodín a spoločnosti ako celku. Ináč budeme stáť na mieste a začínať stále od nuly.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?