Prečo ľudia nepremýšľajú, keď majú mozog ?

Autor: Ján Zbojek | 16.10.2012 o 15:48 | (upravené 23.11.2012 o 11:33) Karma článku: 6,61 | Prečítané:  781x

V poslednom čase stretávam veľa nespokojných ľudí. Jedni sa nechávajú vláčiť okolnosťami a druhí sa vyhovárajú na nepriazeň osudu. Prečo je toľko nespokojných ľudí, keď mnohí z nich sú pracovití a často aj veľmi zaneprázdnení? Je to preto, lebo robia niekoľko vecí naraz, alebo že preskakujú z jednej aktivity na druhú? Alebo preto, že nekoncepčnou činnosťou nedotiahnu veci do konca? Je príčinou ich nenaplnených očakávaní nesústredenosť alebo to, že jednoducho nerozmýšľajú?

 

Hlavným problémom dneška nie je nezamestnanosť, inflácia a chudoba ako sa všeobecne tvrdí. Je ním skôr nezdravá podobnosť správania sa ľudí, preberanie hotových šablón myslenia, jednotných názorov na život a na spôsob vykonávania práce. Táto uniformita sa prejavuje aj v stravovaní, obliekaní, zábave, životnom štýle, komunikácii a trávení voľného času. Najhoršie na tom je, že ľudia prestávajú samostatne myslieť!!! Najpravdepodobnejšou príčinou ich neúspechov je to, že nepremýšľajú a bezmyšlienkovite opakujú to, čo robia ostatní. Čoraz častejšie bez toho, aby si uvedomili, čo tým chcú dosiahnuť. Správajú sa podobne ako ovce v stáde, ktoré poslušne plnia príkazy vodcov a umelo vytvorených osobností. Sú celkom stratení v dave, ktorý ide nevedno kam.

Pritom každý človek je originál, má svoje jedinečné talentové dispozície, intelekt, vlastnosti, schopnosti a sny. Takéto nepremyslené správanie spôsobuje, že sa v dave stráca jedinečnosť a identita jednotlivca. Ak človek prestáva byť sám sebou, je ľahko manipulovateľný druhými. Mnohí ľudia sa správajú presne tak, ako neúspešná väčšina, a pritom si to vôbec neuvedomujú. V dave (ale často aj v zamestnaní) totiž konáme a myslíme ináč, ako keď sme sami. Často v zamestnaní robíme aj veci, ktoré sú nám „proti srsti“. Sila masy sa prevažne skladá z nezodpovedných prvkov, ktoré sa časom stávajú spoločné pre všetkých členov. Dav potrebuje jednoduché predstavy a chápe len povrchné súvislosti. Logike samostatného myslenia sa bráni. Intelektuálna úroveň davu ako celku je vždy nižšia ako úroveň normálneho priemerného jednotlivca. Človek v dave časom degeneruje, lebo naplno nevyužíva a nerozvíja svoju myseľ.

Urobil som jeden experiment. Spýtal som sa okolo stovky náhodne vybratých ľudí, prečo chodia každé ráno do práce. Toto sú výsledky mojej ankety:

1. Väčšina odpovedala, že nad tým ešte „nerozmýšľali“. Všetci vraj chodia ráno do práce, a preto tak robia aj oni.

2. Jedna skupina mi s počudovaním povedala, že „predsa potrebujú peniaze na prežitie“.

3. Ďalšia skupina si nedokáže predstaviť, ako by prežili bez pomoci „druhých“. Mali na mysli  zamestnávateľov. Nevedia si vôbec predstaviť, že by mohli existovať aj samostatne.

4. Najmenšia skupina boli živnostníci a jeden podnikateľ. Vyjadrili sa, že chcú chodiť do práce slobodne a vtedy, keď je to potrebné. Pracovnú dobu a náplň práce si najradšej určujú sami.

Len traja ľudia z opýtaných mi potvrdili, že chodia do práce preto, lebo ich to baví a napĺňa. Ich hlavným dôvodom chodenia do práce je, aby sa realizovali a vytvárali veci, ktoré im dávajú zmysel.

Pokúste sa nad tým zamyslieť. Každý máme rovnakú výbavu: telo, mozog, rozum, slobodnú myseľ .... Tým sa predsa líšime od zvierat!!! Mnohí ľudia sa napriek tomu zbavujú zodpovednosti za svoj život a odovzdane ho ponúkajú do rúk druhým ľuďom. Človek sa predsa nemôže úplne zbaviť zodpovednosti za seba a napriek tomu zostať spokojný!!! Ak tak urobí, tak sa dobrovoľne zrieka toho najväčšieho daru, ktorým každý človek disponuje. Je to sloboda mysle, rozhodovania a tvorivosti. Nie je náhodou toto najčastejšia príčina toho, že sú ľudia čím ďalej, tým viac nespokojnejší? Možno je to všetko ináč, ale ak začnete rozmýšľať, tak sami prídete na to, ako to v skutočnosti je.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?