Kto je najväčším zlodejom našich snov ?

Autor: Ján Zbojek | 23.10.2012 o 15:52 | (upravené 23.11.2012 o 11:29) Karma článku: 5,88 | Prečítané:  1025x

Všetko, čo existuje okolo nás niekto vymyslel. Na začiatku tvorby každej veľkej veci bol niečí sen. Z toho vyplýva, že záleží len na nás, aký život si pre seba „vysnívame“. Naše sny sa tvoria  prostredníctvom myšlienok. Sny nám často spríjemňujú a predurčujú život. Pokiaľ snívame, dokážeme sa aspoň na chvíľu preniesť do rôznych exotických krajín, zažívame neuveriteľné príbehy a dobrodružstvá, vychutnávame si ten pocit „ako by to bolo, keby…“  Počas týchto krátkych chvíľ prežívame radostný a šťastný pocit. Plnenie snov posúva človeka a ľudstvo dopredu a preto sú sny hlavným zdrojom všetkých zmien v živote ľudí. Sny majú v sebe akúsi tajomnú mágiu, ktorá prirodzene priťahuje aj ostatných. Malé deti snívajú denne o všetkom možnom. Keď sa stanú študentmi, ešte stále majú veľké sny. Prečo neskôr, keď sa z nich stávajú dospelí, prestávajú snívať?

 

Malé deti prirodzene snívajú nádherné sny o tom, ako budú raz slávni speváci, modelky, herci, športovci, učitelia, lekári, kozmonauti, námorníci… Je to hra na „ako keby“. Dokážu sa na celé hodiny prevteliť do role lekára a liečia svojich pacientov. Vo svojej mysli sa na tento okamžik premieňajú na rôzne profesie. Túto novú rolu doslova prežívajú ako v reálnom živote. Snívajú svoje sny, dokážu ich aj reálne prežiť a preto sú šťastné. Neskôr ich rodičia, učitelia a nakoniec zamestnávatelia prebudia do reality. Zavalia ich množstvom úloh, nevyhnutných povinností a pracovných príkazov. Sny sa im pomaly začnú rozplývať a nahradia ich školské a domáce práce, pracovné úlohy a rodinné povinnosti. Postupne prestávajú snívať a preberajú náš pohľad na život plný dobra a zla, lásky a nenávisti, dobroprajnosti a závisti, nespravodlivosti, zodpovednosti, pokrytectva a milosrdných lží. Často im prízvukujeme: „Prestaň už konečne snívať a začni robiť niečo normálne!“ Pod normálnym máme na mysli hlavne plnenie našich povinností. Viacerých sme takto „navždy odstrihli“ od snívania ako mocného nástroja tvorivosti. Mnohí z nich sa napokon stanú dobrovoľnými alebo nedobrovoľnými realizátormi snov druhých.

Snívanie snov je prirodzené

Nebojte sa snívať o čomkoľvek. Napríklad: „Aké by to bolo, keby ste boli bohatí, čo by ste si kúpili, kde by ste chodili na dovolenky. Aký by bol váš dom, aké auto by ste mali a aký by bol váš životný štýl.“ Snívanie je tvorivá činnosť, ktorá prechádza do ďalšej fázy a tou je predstavivosť - vizualizácia. Ak si zavriete oči, tak sa spustí film, v ktorom sa premietajú konkrétne detaily vášho sna. Ak je to napríklad dom, tak si postupne predstavujete jeho polohu, miesto, okolie, tvar, veľkosť, farby, jednotlivé izby a ich zariadenie. Len to, čo si dokážete predstaviť sa môže stať vašim konkrétnym cieľom a to sa môže neskôr aj  zrealizovať.

Prvý princíp snívania je ten, že sen musí byť väčší ako kto ste, kde ste a všetko, čo ste predtým v živote dosiahli. Pokiaľ nebude váš sen dostatočne veľký, tak sa nezmeníte. Dôvod, prečo vám Boh dáva dar ako schopnosť snívať je to, aby ste sa mohli zmeniť!!!

Ten najväčší dar nie je to, že zbohatnete a budete vlastniť všetky tie luxusné veci. Najväčší dar je to, keď sa pozriete do zrkadla a uvidíte tú zmenu, kým ste sa stali v procese plnenia sna.  

Najčastejší sen mladých ľudí je žiť v blahobyte a mať vlastnú firmu, dom, auto, rodinu a deti. Možno, že nechcete mať vlastný podnik, ale určite sa chcete mať oveľa lepšie. K tomu však potrebujete taký sen, na ktorý nemôžete prestať myslieť. Nech je už vašim snom čokoľvek, pravidlá realizácie snov sú veľmi podobné:

Musíte veriť sami sebe.

Snívajte neustále svoj sen a nerozptyľujte sa inými vecami.

Potrebujete si nájsť skúseného trénera - poradcu, ktorý vás povedie na ceste za snom.

Pripravte si podrobný plán ako sen uskutočniť a potom na tom vytrvalo pracujte.

Nikdy sa nepoddávajte negatívnym hlasom okolo vás, ktoré vás odrádzajú od vášho sna.

Mnohí ľudia si začnú veriť, stanovia konkrétny sen, naplánujú si ho, začnú pracovať na jeho uskutočnení. Potom si ho nechajú doslova ukradnúť niekým, na koho by ste to nikdy nepovedali. Niekedy si vôbec nevedia vysvetliť, ako sa mohlo stať, že zrazu sú bez sna. Márne si lámu hlavu, kedy a kde sa im stratili sny a kto za to môže.

Kto sú teda najväčší zlodeji vašich snov?

1.Nesnílkovia:

a, Sú to v prvom rade vaši „milujúci rodičia“, súrodenci, príbuzní a najbližší priatelia. Chcú vás ochrániť pred dôsledkami vašej „naivity“, pred nepripravenosťou na život a následným zlyhaním. Nechcú vám ublížiť. Snažia sa len zabrániť vášmu ďalšiemu sklamaniu. Prestaňte ich počúvať, lebo sú mimo. Už dávno stratili schopnosť snívať. Oni nevedia, že máte konečne svoj sen, na ktorom ste ochotní dlhodobo pracovať. Že už nie ste leniví, naivní a nepripravení, ale odhodlaní zobrať svoj život do vlastných rúk.

b, Sú to aj niektorí známi a kamaráti, ktorí žiarlia, že chcete napríklad začať podnikať. Boja sa, že to nakoniec dokážete a potom vás navždy stratia. Je to aj preto, že sami nemajú svoje sny. Urobia často všetko pre to, aby sa vám to nepodarilo. Najskôr vás budú v dobrom odhovárať, potom vás začnú zosmiešňovať a neskôr aj neľútostne urážať alebo citovo vydierať. Nepomôžu vám. Nebojte sa s nimi rozlúčiť, lebo teraz sa už stávajú brzdou na vašej novej ceste za splnením sna.

2.Život.

Veľa ľudí si zvyklo sťažovať na to, aký je k nim život nemilosrdný. Že nie je voči nim fér. Len čo sa im začne trocha dariť, príde do toho vždy nejaká nepríjemná prekážka. A ste opäť na začiatku. Mnohí sa nechajú znechutiť a vzdajú sa svojich snov. Uvedomte si, že život nie je fér voči nikomu, nielen voči vám. Prekážky a sklamania sú tu na to, aby vás obrúsili a kvalitne pripravili na úspech. Keby nebolo prekážok, nemohli by ste sa ďalej rozvíjať. Prekonávanie rôznych problémov vás vždy posilňuje a prináša vám nové poznatky a skúsenosti. Neľutujte sa, ale radšej sa začnite meniť k lepšiemu. Mali by ste byť radi, že vás život takýmto spôsobom posúva neustále dopredu a umožňuje, aby ste sa zmenili. To je základná úloha života a je len na nás, ako sa s ňou popasujeme.

3.Čas.

Každá vec potrebuje na svoj vznik a rast nejaký čas. Či už ide o rastlinu, strom, človeka, firmu. Ľudia sú veľmi netrpezliví. Chceli by mať všetko ihneď, ale to sa nedá. Keď sa im nepodarí v krátkom čase splniť sen, skúšajú to niekde inde. Myslia si, že tam to pôjde ľahšie. Po čase však prídu na to, že všade je to rovnaké.

To, čo vás ničí najviac, je nezmyselné čakanie na vhodnejšiu príležitosť. Ľudia čakajú, že niekto príde a pomôže im s plnením ich sna. Na čo čakáte? Nikto to za vás nemôže urobiť! Začnite čím skôr pracovať na svojich snoch. Venujte všetok svoj čas iba na veci, ktoré súvisia s vaším snom a pomoc príde vtedy, keď to budete najviac potrebovať. Robte to dovtedy, dokiaľ si nesplníte svoj sen.

Keď nepoznáte svojho nepriateľa, nemôžete sa proti nemu brániť. Jedno je však úplne jasné: „Nikdy si nenechajte ukradnúť svoje sny! Ide predsa o váš život a vaše šťastie.“ Človek bez sna je ako bez duše a napokon žije prázdny život. Prečo ľudia, ktorí majú vlastný sen v živote uspejú a ľudia bez snov prepadajú? Ak to pochopíte, tak sa váš život kvalitatívne zmení. Od tejto chvíle sa život začne uberať iným smerom. Keď začnete snívať, časom zistíte, že zrazu začínate priťahovať šťastie a veci, ktoré ste chceli, sa k vám postupne začnú dostávať. Ak si nestanovíte vlastný sen, budete nakoniec pracovať na plnení cudzích snov!!! Ale to je už o niečom úplne inom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?