Prečo si ľudia nechcú sporiť ?

Autor: Ján Zbojek | 18.12.2012 o 15:47 | Karma článku: 9,13 | Prečítané:  3130x

Peniaze sú asi najklzkejšou vecou na svete. Väčšina z nás ich jednoducho neudrží, tak ako neudržia slizkého úhora. Peniaze sa nám kĺžu pomedzi prsty a vytrácajú sa z peňaženky ako para. Zarobiť peniaze vie každý, ale len málokto ich dokáže udržať. Odjakživa sa tradovala ľudová múdrosť: „Babka k babce, budú kapce.“ Starší ľudia to poznajú a preto si poctivo sporia. S nástupom kapitalizmu sa zmenili názory na sporenie. Dnes sa skôr hovorí: „Netreba si sporiť, lebo žijeme len raz.“ alebo „Načo si sporiť na dôchodok, keď sa ho aj tak nedožijem.“ Nájdu sa aj takí, ktorí tvrdia, že: „Nemá význam sporiť, lebo nám úspory znehodnotí inflácia.“ Každý má svojím spôsobom pravdu. Táto je odrazom rôznej úrovne ich poznania. Mnohí ľudia sa stretávajú s rôznymi finančnými problémami už počas aktívneho života. Najčastejšie ich spôsobujú dlhodobé choroby a zranenia, nezamestnanosť, starostlivosť o rodinných príslušníkov alebo havárie. Nedostatok hotovosti sa často podpisuje pod to, že sa musia zadlžiť. Niektoré dlhy potom nadobúdajú chronický charakter a sprevádzajú ich celý život.

Najväčší problém však nastáva, v okamžiku, keď sa človek dožije dôchodkového veku. Starobný dôchodok znamená hlboký finančný prepad v príjme. To nás okamžite zaradí do kategórie chudoba. Až tu si človek naplno uvedomí, do akej situácie sa dostal. V dôchodku už nemáte čas ani zdravie, aby ste to mohli zvrátiť. Prečo sa tento scenár stále opakuje dokola?

Je to preto, lebo niektorí ľudia nechápu celkový význam sporenia a následného investovania. Sporenie a investovanie patria k sebe, ako pár topánok. Nasporené peniaze sa musia vždy rozumne investovať kvôli inflácii a daniam. Keďže ľudia nemajú dostatok vedomostí, pozerajú sa na sporenie ako na nevyhnutné zlo znižujúce ich životný komfort. Sporenie nielen že otvára dvere k šťastiu, ale je súčasne aj ochranou oproti našim vlastným slabostiam. Najmä proti náchylnosti k rozhadzovaniu. Kto žije z ruky do úst, ten nepozná pocit spokojnosti a istoty. Na sporenie sa musíme pozerať komplexne, ako na postupný celoživotný proces z krátkodobého, strednodobého a z dlhodobého hľadiska.

1.Sporenie na finančnú rezervu. Táto rezerva by nám mala slúžiť pre strýčka Príhodu. Môže sa stať, že dlhodobo onemocniete. Vtedy dostávate len 55% z pôvodného príjmu a keď máte leasing alebo úvery, tak máte problém. Mnohí ľudia sa stávajú nezamestnaní a tak bez práce môžete byť aj pár mesiacov. Príjem nie je nikdy istý, ale výdaje sú tu stále. Koľko chudákov sa ocitne bez prístrešia, pretože pre chorobu nemôžu zaplatiť ani nájomné. Ak na to nie ste pripravení, tak si musíte požičať, aby ste vôbec prežili. Finančná rezerva slúži na to, aby ste dokázali preklenúť niekoľko mesiacov bez príjmu. Na aute je rezerva povinná zo zákona! Na finančnú rezervu sa sporí asi 5-7 rokov.

2.Sporenie na finančnú istotu nám poslúži na rôzne investičné príležitosti. Často sa stane, že vám niekto ponúkne výbornú príležitosť. Môže to byť výhodná kúpa a následný predaj nehnuteľnosti, auta, nábytku, starožitnosti, šperkov a podobne. Môže to byť ponuka vložiť kapitál do rozbiehajúcej sa firmy ako tichý spoločník. Niekedy je to príležitosť naštartovať vlastné podnikanie alebo získať kvalitné vzdelanie. Hovorí sa, že šťastie praje pripraveným. Na tieto výhodné príležitosti potrebujete kapitál. Pomocou príležitostí sa môže váš kapitál výrazne zhodnotiť a často aj znásobiť. Ľudia radi spomínajú na sklonku života na svoje premárnené životné šance. Na dosiahnutie finančnej istoty sa sporí asi 10-20 rokov.

3.Sporenie na finančnú slobodu. Dáva sporeniu konečný zmysel a cieľ. Sloboda znamená byť nezávislým od starobného dôchodku a pripraviť sa na dôstojné prežitie staroby. Druhý spôsob finančnej nezávislosti je, ak pasívny príjem z nasporeného kapitálu pokryje vaše výdaje. Potom si môžete užívať starobu v pohode. V nedávnej minulosti sa ľudia tešili na dôchodok, ale teraz sa ho boja. Nevedia si predstaviť, ako prežijú posledné roky života. Finančnú nezávislosť spravidla dosiahnete za 30-40 rokov.

Sporenie je hybný moment aktivít človeka počas celého života. Na začiatku nás spoľahlivo ochráni pred nepríjemnými situáciami a zabráni tomu, aby sme sa nezadlžili. Neskôr nám umožní využiť najrozmanitejšie príležitosti, ktoré nám spríjemňujú a obohacujú život. Počas celej aktívnej doby nám dodáva sporenie pocit sebavedomia. Na sklonku života nám prináša pokoj, ľudskú dôstojnosť a pocit istoty, že nebudeme nikomu na ťarchu. Kto pre seba zachránil nejakú sumu, často zachránil v sebe človeka.

Na záver niečo malé na zamyslenie:


Ja...

Ja som váš najlepší priateľ v núdzi. Urobím pre vás to, čo nemôžu vykonať pre vás ani vaši najbližší.
• Zvládam všetky životné problémy a odstraňujem prekážky, na ktoré nič iné nepôsobí.
Ja podporujem sebadôveru, rozvíjam ctižiadostivosť a preukazujem neoceniteľnú pomoc ľuďom, ktorí bojujú za uskutočnenie svojich snov.
• Dodávam im jedinečný pocit slobody a oni vďaka mne cítia, že sú zaopatrení do budúcnosti. Tak sa zvyšuje ich pracovná výkonnosť a oni chtiac-nechtiac pracujú s väčšou energiou.
Ja som prostriedok, s ktorým si zlepšíte materiálnu situáciu. Som nepriateľ apatie a melanchólie a ničím jednu zo základných príčin nepokoja, obáv a strachu – finančnú núdzu.
• Vďaka mne si každý vie vážiť sám seba a verí vo svoje sily, je spokojnejší. So mnou sa každý cíti silný, aj ten, kto sa skôr niekomu podriaďoval a pred niekým plazil. Teraz môže chodiť s vysoko vztýčenou hlavou a preplávať životom s dôstojnosťou.
Ja som už pomohla  miliónom ľudí. Zriekli sa mnohých vecí , niečo pre mňa obetovali, poskytli mi najlepšie možnosti pre seba zdokonalenie a rozvoj podnikania. Na druhej strane mnohí ľudia, ktorí sa ma zriekli, tieto možnosti navždy premeškali.
Ja zvyšujem hodnotu človeka v živote a jeho možnosti k dosiahnutiu úspechu. Nútim ostatných, aby o vás a vašich schopnostiach uvažovali lepšie, dodávam vám renomé a kapitál, zaopatrujem vás.
Ja som nárazníková zóna pre údery uštedrené životom a stojím ako ochranný štít alebo tlmič medzi vami a tvrdými životnými skúškami.
• Milióny ľudí prežili veľké straty a hlboké poníženia, pretože nemali mňa. Keby tomu bolo ináč, nemuseli by trpieť a žiť v biede.
• Mnoho ľudí zostarlo bez toho, aby v živote dosiahli niečo lepšie. Strávili život v chudobe, niekedy dokonca aj bez domova a viedli úbohý život. Boli závislí na milosti iných, prijímali milodary a almužny od príbuzných aj cudzích osôb a nakoniec zomreli v chudobinci. A to len preto, že sa so mnou neskamarátili včas a nevyužili moju spoločnosť v aktívnych rokoch života.
Ja som jeden z najnadanejších a najspoľahlivejších pomocníkov pre životný boj a v bitke za vlastnú nezávislosť. Ak nastane v rodine neočakávaná situácia, alebo sa zhorší podnikanie, som vždy pripravená pomôcť. Vždy na seba prijmem úder a urobím to efektívne, ticho a bez zbytočného rozruchu, takže si to ani nevšimnete.

Volám sa – malá nasporená hotovosť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?