Rieka života

Autor: Ján Zbojek | 2.5.2013 o 15:32 | (upravené 2.5.2013 o 16:03) Karma článku: 5,02 | Prečítané:  812x

V poslednom čase sa dozvedáme, že čoraz viac ľudí je nespokojných so svojim životom aj napriek tomu, že celková životná úroveň stúpa. Nie je to aj preto, že mu nerozumieme alebo že jednoducho o živote nerozmýšľame? Všade počúvame ako máme žiť, čo je správne a čo nie. Čo by sa stalo s ľudstvom, keby ľudia začali viac rozmýšľať o živote a jeho prejavoch? Zmenilo by sa niečo? Chcel by som sa s vami podeliť o  jeden z možných pohľadov na život, tak ako to cítim. Je to len také premýšľanie o živote, ktoré ho robí krajším, bohatším a zaujímavejším.

 

Život je ako taká obrovská rieka, ktorá pomaly tečie odniekiaľ niekam. Nikto nevie s určitosťou povedať,  kde to všetko smeruje. Na svete je vyše 6 miliárd ľudí. Každý jeden človek stále na niečo myslí, má svoje predstavy a túžby. Je to nepretržitý veľtok myšlienok, ktorý spoločne vytvára globálny myšlienkový svet. Ľudia sa po narodení ocitnú v tejto myšlienkovej rieke života, po ktorej si bezstarostne plávajú v pomyselnom člne. Všetci okolo pokojne plávajú približne rovnakou rýchlosťou, každý však so svojim vlastným zámerom a cieľom. Pri pohľade zhora to vyzerá ako jedno obrovské mravenisko, kde je jeden nekonečný pohyb všetkého a každého.

Po čase si niektorí jednotlivci zrazu pomyslia: „Prečo tak pomaly plávame? Musíme to nejako urýchliť!“ Zoberú veslá, začnú čo najrýchlejšie veslovať a snažia sa ostatných predbehnúť. Vrážajú do druhých a postupne zapríčiňujú rôzne nehody už nielen sebe, ale aj ostatným. Niektorí dokonca otočia čln a začnú veslovať proti prúdu. To zapríčiní, že ešte častejšie a agresívnejšie vrážajú do ostatných ľudí. Takýmto správaním spôsobujú ešte vážnejšie havárie. Prejavuje sa to hlavne rozvratom rodín, zhoršenými vzťahmi, úrazmi a chorobami. Na veslovanie proti prúdu však musia vynaložiť oveľa viac síl, ako pri pokojnom plynutí. Po určitom čase sa unavia a silný prúd rieky života ich opäť zoberie so sebou. Keď niektorí pochopia nezmyselnosť  takého konania, zväčša už majú ďaleko po päťdesiatke. V tomto veku už pochopili, že na začiatok si stačí zadať nejaký konkrétny cieľ a nechať sa prirodzene a pokojne unášať po prúde.

Teraz už vedia, že život po nás chce len to, aby sme spoznávali jeho prejavy a dodržiavali jeho zákonitosti a pravidlá. K spokojnosti človeka potom stačí len vybrať si nejaký cieľ a udržiavať ním vytýčený smer. Je pravda, že miestami potrebujeme korigovať plavbu, keď je to nevyhnutné. Život nám pravidelne pripravuje rôzne prekážky, ale tie sa dajú s vynaložením námahy a snahy prekonať. Robí to preto, aby sme sa obrúsili a zosilneli. Niekedy sa musíme na chvíľu zastaviť alebo prekážku celkom obísť. Občas musíme prehodnotiť naše smerovanie, prípadne zmeniť svoj cieľ, keď to vyžaduje situácia. Až nastane vhodná doba, vrátime sa opäť k pôvodnému cieľu. Keď si nakoniec splníme cieľ, zadáme si ďalší konkrétny cieľ. Opäť sa necháme unášať po prúde a náš pomyselný čln nás vždy spoľahlivo dopraví do cieľa. Takto si vlastne neustále zapríčiňujeme vlastný život. Sme to práve my, ktorí si vytvárajú život podľa svojej predstavy a nie okolnosti.

Nerozumieť životu a nepoznať jeho zákonitosti, to je hádam to najväčšie nešťastie ľudí od pradávna. Ľudia nadobúdajú tie najpotrebnejšie vedomosti a skúsenosti väčšinou, keď už sú v dôchodkovom veku, čiže na sklonku života. Je smutné, že svojou nerozvážnosťou a nevedomosťou počas života narobili množstvo hlúpostí a problémov nielen sebe, ale aj ostatným. Teraz, keď zostarli, dozreli a konečne rozumejú životu, často už nemajú komu odovzdať nadobudnutú múdrosť ako jednať s ľuďmi a vytvárať dobré vzťahy.

Mladí sú zahľadení do technológií a nadobúdajú dojem, že tento rýchly svet patrí teraz im. O svojich rodičoch si myslia, že nejdú s dobou a už nestíhajú. Smejú sa z toho, že starí ľudia nie sú schopní držať krok s technologickým pokrokom doby a podceňujú ich skúsenosť, rozvážnosť, opatrnosť. Je úsmevné, že sa správajú presne tak, ako ich rodičia, keď boli ešte mladí. Múdrosť hovorí: „Pomaly ďalej zájdeš.“ Nastupujúca generácia mladých sa vždy ponáhľa aj za cenu, že robí dokola tie isté chyby. Preto sa história neustále opakuje.

Keď človek zostarne, pochopí jednoduchosť a rôznorodosť života. Chápe, že všetko potrebuje svoj čas a že nič sa nedá urýchliť. Je na škodu, keď unavený a často opustený umiera bez toho, aby svoje skúsenosti odovzdal ďalšej generácii. Takto to chodí z pokolenia na pokolenie a história len potvrdzuje, že sa ako ľudstvo nechceme poučiť z chýb minulých generácií.

Nemali by sme zabúdať, že najdôležitejšie poznanie pre ľudí je pochopiť zákonitosti života a fungovanie jeho prejavov. Život potrebuje k svojmu rozvoju nielen  múdrosť, ale aj dravosť a dynamiku. Ideálne je spojiť múdrosť starých rodičov s vedomosťami ich detí a energiou vnukov. Úplne najlepšie by bolo, keby sme sa toto dôležité poznanie dozvedeli ešte ako mladí. V čase, keď máme ten úžasný  život ešte len pred sebou a chystáme sa vyraziť do života. Preto by sme sa mali najskôr začať učiť tie najdôležitejšie vedomosti o živote od starých rodičov a rodičov. Teraz na začiatku najviac potrebujeme získať cenné skúsenosti a ich životnú múdrosť. Nebuďme namyslení a začnime sa s nimi viac rozprávať o živote. V prvom rade by sme sa mali začať učiť umeniu pozorne vnímať a počúvať. Potom získané poznanie dokážeme efektívne využívať v praxi a ďalej rozvíjať. Neskôr ho obohatíme o naše vlastné skúsenosti a napokon toto nové poznanie odovzdáme nasledujúcej generácii. Takýmto spôsobom bude zaistená kontinuita a prelínanie poznania jednotlivých generácií. To by mohlo zabezpečí neustály rozvoj nášho života, ale aj celej spoločnosti. Odovzdané poznanie života a jeho prejavov by nám umožnilo zbaviť  sa množstva zbytočných havárií a ľudského nešťastia. Je to len také premýšľanie o živote a snaha o jednu z ciest, ako dosiahnuť  spokojnejší  a zmysluplnejší život. Skúste o tom porozmýšľať.

zivotny_slogan

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?