Prirodzená cesta a skratka

Autor: Ján Zbojek | 24.6.2013 o 15:43 | Karma článku: 5,37 | Prečítané:  552x

Všetci ľudia majú snahu dosiahnuť príjemný a šťastný životný pocit. Ak máte dostatok kvalitných informácií a vedomostí, logicky vás napadajú najúžasnejšie myšlienky. Nebojíte sa pustiť ani do najväčších cieľov. Tí, ktorí majú poznanie na vysokej úrovni, sa snažia realizovať svoje myšlienky v aktívnej tvorivej činnosti, ktorá pomáha ľuďom. Výsledkom ich snaženia je väčšinou úspešná realizácia a pozitívny životný pocit. Tento pozitívny pocit má dlhodobý charakter.

Ak nemáte dostatok informácií a kvalitných vedomostí, väčšinou riešite myšlienky ako prežiť. Takíto ľudia nemajú na to, aby dosiahli úspech prirodzenou tvorivou činnosťou. Závistlivo pozerajú na úspešnejších ľudí. Chcú mať tiež dobrý životný pocit.

Po niekoľkých neúspešných pokusoch sa snažia o skratku. Tou môžu byť alkohol, drogy, drahé oblečenie, luxusné veci, kvalitné jedlo. Aspoň na krátku chvíľu si doprajú duševnú silu, pozitívnu emóciu, ktorá sa transformuje do pocitu pohody a šťastia. Žiaľ, má to krátke trvanie. Po alkohole a drogách prichádza vytriezvenie a po ňom ešte väčšia depresia. Intervaly jednorazových návalov šťastia s podporou cudzích látok sa postupne skracujú. Pravidelným dávkovaním sa vytvára návyk, až sa človek dostane do závislosti. Za všetko sa však platí, a tak to niekedy končí aj tragicky.

Podobné skratky zvyknú robiť ľudia aj pri vytváraní majetku. Jedni vytvárajú hodnoty poctivou prácou v zamestnaní alebo podnikaním. Sú trpezliví a držia sa hesla „Pomaly ďalej zájdeš.“ Druhí sú netrpezliví a chcú mať tie krásne veci čo najskôr. Neštítia sa ničoho a preto kradnú, páchajú kriminálnu činnosť a podvody. V konečnom dôsledku sa obe skupiny snažia dosiahnuť pozitívnu emóciu a príjemný životný pocit, ale každý ináč. Aj tu platí, že za všetko sa platí. Po pár rokoch blahobytu ich čaká kriminál a niekedy aj smrť. Prirodzený spôsob vytvárania hodnôt má oproti skratke dlhodobé trvanie.

Rovnako je to aj so zdravím. Jedna skupina sa preventívne stará o svoje zdravie, dodržiavajú správnu životosprávu, pitný režim a pohyb. Prirodzená cesta starostlivosti o zdravotný stav prináša dlhodobý a trvalý efekt. Výsledkom je, že sa tešia dobrému zdraviu a majú z toho dlhodobý pozitívny pocit. Druhá skupina sa venuje skôr pôžitkom. Prejedajú sa, popíjajú a napokon trpia nadváhou a rôznymi zdravotnými ťažkosťami. Užívajú si život plnými dúškami a vôbec nedbajú na rady lekárov.

Vzniknuté zdravotné problémy riešia opäť skratkou za pomoci drahých liekov proti bolesti a na odstránenie dôsledkov chorôb. Snažia sa oddialiť proces zvýšenej entropie. Radi absolvujú rôzne špeciálne diéty a rýchlokurzy chudnutia, prípadne plastickú chirurgiu. Skratka je len krátkodobý a zväčša márny boj o slušné prežitie. Tabletka utíši bolesť len krátkodobo a má väčšinou druhotné účinky. Preto je tak veľa ľudí závislých na liekoch.

Príklad:

Na lekárskej prehliadke vám zistia vysoký tlak. Lekár vám predpíše liek na rozšírenie ciev a tlak sa ustáli, dokiaľ jete tabletky. Po čase budete mať problém so žalúdkom kvôli tabletkám na tlak. Lekár vám predpíše tabletky na žalúdok. To bude mať vplyv na pečeň a tak dostanete ešte jedny tabletky na pečeň. Teraz ste úplne závislí na liekoch. Príčinu problému ste neodstránili, len ste odsunuli riešenie problému do budúcna.

Skratky nikdy nevedú ku konečnému riešeniu. Je to falošná cesta vyvolávajúca ilúziu skutočnosti. Na druhej strane je to efektívna a jednoduchá cesta s krátkodobým, ale rýchlym prívalom duševnej pozitívnej emócie. Možno aj preto ich ľudia vo všeobecnosti obľubujú a stávajú sa pre nich drogou. Stali sa neodmysliteľnou súčasťou v živote ľudí, aj keď si často pýtajú daň vo forme zhoršeného zdravia, zlých vzťahov, rozpadu rodín, trestných činov a niekedy aj predčasnej smrti. Skratky umožňujú dočasný pozitívny životný pocit. Naproti tomu tvorivá aktívna činnosť zabezpečuje trvalú prosperitu a pozitívny životný pocit.

Ľudstvo sa snaží odstrániť zo sveta choroby, chudobu, negramotnosť, násilie a vojny. Robí sa to pomocou zvonku, najčastejšie darmi, charitou a dobrovoľníkmi. Je to márny a vopred prehratý boj. Jediná správna pomoc je dať ľuďom kvalitné univerzálne vzdelanie, ktoré im umožní pomoc zvnútra. Ľuďom môžeme pomôcť radou len krátkodobo. Dlhodobo si dokážu pomôcť len sami za pomoci získania správnych vedomostí.

Poznanie, kvalitné vedomosti a návyky sú nevyčerpateľný zdroj mysle pre pozitívne tvorivé myšlienky. Tie vyvolajú pozitívne emócie, ktoré sa pretransformujú do pozitívnych návykov a činov. To vyvolá pozitívny pocit.  Nízke poznanie vyvoláva rovnaký, ale negatívny reťazec. Chudobnému nepomôže milodar, ale kvalitné vedomosti o tom, ako si zarobiť vlastnou tvorivou činnosťou. Chorému človeku nepomôžu lieky, ale kvalitné vedomosti o tom, ako sa preventívne postarať o svoje zdravie. Negramotného človeka treba začať vzdelávať, aby sa zbavil závislosti od ostatných a aby zmenil svoje návyky. Celoživotné vzdelávanie a zmena návykov je prirodzená a jediná správna cesta životom, ktorá má nezvratný charakter.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?