Riadi nás náhoda alebo systém?

Autor: Ján Zbojek | 4.9.2013 o 10:59 | (upravené 4.9.2013 o 11:05) Karma článku: 5,05 | Prečítané:  889x

Všetci mladí ľudia snívajú o lepšom živote ako žijú ich rodičia. Väčšina z nich začnú študovať na strednej alebo vysokej škole, aby získali odborné vedomosti. Myslia si, že len s  pomocou nich sa dokážu v živote presadiť a splniť si svoje sny. Žiaľ, podarí sa to len niekoľkým. Po určitom čase zistia, že rovnaké odborné vedomosti má prakticky každý. Až po skončení štúdia a zaradení sa do života zisťujú, že  samotná odbornosť ešte nestačí na to, aby dosiahli vysnívaný úspech. Vo firmách je silné konkurenčné prostredie, kde vysokoškolské vzdelanie a ovládanie cudzích jazykov nie je už žiadnou výhodou, ale stáva sa skôr samozrejmosťou. Odborné vzdelanie a znalosť cudzích jazykov  je len základná podmienka pre prijatie do zamestnania.

<Ukážka z pripravovanej knihy Jána  Zbojeka: Systémové myslenie a človek.>

Máme v sebe stále zakorenený predsudok, že akademické vzdelanie v nejakej odbornosti je nevyhnutný predpoklad na získanie lepšej práce a na dosiahnutie kariéry. Lenže to platilo ešte v začiatkoch minulého storočia. Kto mal vtedy akékoľvek vysokoškolské vzdelanie, našiel si uplatnenie na trhu práce. Dnes je však situácia úplne iná.

Fakt, že ste dosiahli najlepšie možné vzdelanie v rámci svojej odbornosti, ešte stále nestačí na výraznejšie presadenie sa v zamestnaní alebo podnikaní. Ľudia podvedome cítia, že im niečo chýba, ale nedokážu to zadefinovať. Majú hlavu plnú ideálov, ale nedarí sa im ich realizovať.  Po čase zisťujú, že ich v kariére predbiehajú kolegovia, o  ktorých sa hovorí, že v tom vedia chodiť alebo, že majú tie správne kontakty.  Neskôr sa ich sny o lepšom živote pomaly začínajú rozplývať. Zľavujú zo svojich ideálov a postupne upadajú do stereotypu bežného života. Snažia sa, poctivo pracujú, sú neustále zaneprázdnení a vysnívaný lepší život je čím ďalej, tým viac v nedohľadne.

V živote sa dostali do patovej situácie a nevedia z nej nájsť cestu von. Niektorí si začínajú  myslieť, že na to, aby urobili vysnívanú kariéru, asi  nemajú potrebné vlohy alebo známosti. Ich sebavedomie postupne upadá a časom začínajú žiť  podobne, ako ich rodičia a robiť to, čo drvivá väčšina ľudí. Tento stereotyp sa dedí z generácie na generáciu. Prečo je to tak, že zamlada sú všetci plní ideálov a po čase povolia z týchto nárokov? Možno aj preto, lebo nezmenili starý pohľad na život a jeho tvorbu. Je taký istý už celé storočia.

Nový pohľad na život

Ak chcete pochopiť  život, musíte pochopiť ako vznikol a akými princípmi sa riadi. Všetko, čo existuje tvorí  systém a jeho organizácia. Na základe takého istého  systému vznikol aj svet. Rovnako je systém človek, ako aj jeho jednotlivé orgány ako sú srdce, pľúca, trávenie alebo vylučovanie. Ten istý systém je aj v bunke, molekule a atóme. Všetky tieto subsystémy majú spoločné základné princípy tvorby a jednotnú organizáciu. Keď sa dokážeme dívať na veci z hľadiska týchto základných princípov tvorby, začnú nám byť veci a súvislosti oveľa jasnejšie a logickejšie. Ak nechápeme systém a jeho organizáciu, tak vlastne nechápeme bežný život a ani to, ako fungujú veci, udalosti a všetko to, čo sa deje okolo nás.

Zásadný obrat v pohľade na život prináša nový odbor – neokybernetika a systémové myslenie. Život a jeho prejavy vníma ako ucelený systém, ktorý je súčasťou  Univerzálneho riadiaceho  systému. Všetko existujúce je   vytvorené na základe rovnakých princípov tvorby akejkoľvek skutočnosti. Pod skutočnosťou si môžete predstaviť čokoľvek: vesmír, človeka, zdravie, rodinu, spoločnosť, firmu, podnikanie, situácie , udalosti, ale aj všetky ostatné veci okolo nás.

Systémové myslenie môže zohrať obrovskú úlohu v živote ľudí, lebo  im ukazuje cestu a spôsob, ako si vymyslieť  akúkoľvek skutočnosť, zhmotniť ju a uviesť do života. Búra staré mýty a bariéry, že úspech je vopred pripravený len pre vyvolených alebo mocných tohto sveta. Keď pochopíte, že aj vy  máte možnosť vytvoriť všetko, čo si dokážete predstaviť, život sa pre vás zrazu stáva lepší, krajší a optimistickejší. Je to preto, lebo vám umožňuje realizovať aj najtajnejšie sny a dáva všetkým nádej pre lepšiu budúcnosť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?