Žijeme v skutočnom alebo virtuálnom svete?

Autor: Ján Zbojek | 4.10.2013 o 12:46 | Karma článku: 7,91 | Prečítané:  1819x

V poslednom čase čoraz častejšie počúvam slová: „Ja už tomuto svetu asi nerozumiem.“ Mnohí ľudia prestávajú rozumieť životu a nevedia ako ďalej.  Rozvoj informatiky a komunikácií spôsobil taký pretlak rôznych  informácií, že sa v nich začíname strácať. Celý svet sa neprirodzene zrýchlil a z toho pramenia aj narastajúce chyby. Všetci sa niekde ponáhľame, ale len málokto vie kam. Začíname napodobňovať druhých, často  bez toho, aby sme vedeli prečo. Ako nájsť správnu cestu von z toho chaosu? Niekde som čítal jedno múdre ponaučenie, ktoré dokonale vystihuje život. „Život je jediná hra, v ktorej môžu vyhrať všetci. Stačí sa len naučiť jej pravidlá.“

Tento blog je úryvok z pripravovanej knihy Jána Zbojeka: Kód systémového myslenia. Múdrosť a praktické spoznávanie zákonitostí  života sú spoľahlivo uchované v prísloviach, porekadlách, povestiach, bájkach a rozprávkach. Dedili sa z pokolenia na pokolenie väčšinou ústnym podaním. Teraz sú uchované v knihách, piesňach, zvykoch  a tradíciách. Málokto sa však zamýšľa nad tým, čo nám chcú odkázať naši predkovia. Bez pochopenia významu ich odkazu si vôbec nedokážeme plnohodnotne uvedomiť, ako vlastne funguje svet. Tieto odkazy by sa predovšetkým mali stať základnou súčasťou výchovy detí v rodinách a na školách. Často ich berieme na  ľahkú váhu a hovoríme si: „Veď sú to len povesti a rozprávky pre deti“. Namiesto toho, aby sme z nich vyťažili čo najviac skúseností a múdrosti, sa  radšej  pasívne pozeráme v televízii na bezduché a čoraz častejšie agresívnejšie rozprávky. Keď sme starší, tak  najčastejšie sledujeme telenovely, romantické filmy, kriminálky, športové prenosy a rôzne reality show. Najradšej   sledujeme bulvárne bsprávy a čítame módne a hudobné časopisy. Ja to volám kratochvíľa alebo zabíjanie voľného  času. V skutočnosti ide o mrhanie tým najdôležitejším duševným bohatstvom, čo máme k dispozícii.

Človek bol stvorený, aby samostatne premýšľal, využíval predstavivosť a bol schopný tvoriť nové veci, ktoré mu spríjemňujú a obohacujú život. V prvom rade by sme sa mali  naučiť spoznať život, jeho zákony a pravidlá a prispôsobiť  sa  jeho tempu. Nesnažme sa urýchľovať niečo, čo sa nám neskôr aj tak vypomstí alebo vymkne z rúk. Preto sa hovorí: „Pomaly ďalej zájdeš.“ Dnešný konzumný štýl života spôsobuje, že pasívne pozeráme na to, čo robia druhí a počúvame to, čo  rozprávajú.  Pravidelným opakovaním takejto činnosti tomu  uveríme a nakoniec z toho vznikne návyk, ktorý sa volá uniformita.  Hovorí sa , že: „Sto krát opakovaná lož sa stáva pravdou.“ Výsledkom je, že  bez rozmýšľania automaticky robíme a rozprávame to isté, čo ostatní. Preto sa ocitáme väčšinou mimo skutočnej  reality života. Paradoxom je, že všetci  naokolo sa navzájom presvedčujeme, že toto je náš skutočný svet. Vôbec si neuvedomujeme, že tento virtuálny svet bol médiami zámerne vytvorený nielen preto, aby nám akože  „spríjemňoval“ život. Hlavný dôvod, prečo bol vytvorený je, aby sme nemuseli samostatne rozmýšľať. Toto sú najdôležitejšie okolnosti, ktoré nás spoľahlivo  odvádzajú od skutočnej reality.

Je to umelo vytvorený  „virtuálny svet“ plný zábavy, rôznych atrakcií pre ľudí, ktorí nemajú jasný cieľ. Tento nový životný štýl dokáže na dlhý čas príjemne zabaviť ľudí, ktorí nevedia, čo chcú v živote dosiahnuť. Celebrity, ako napríklad známi speváci, herci, moderátori, modelky a športovci za jeho propagáciu dostávajú veľké odmeny a získavajú významný spoločenský status. Sú neprimerane odmeňovaní za to, že odvádzajú pozornosť  väčšiny ľudí od skutočnej podstaty života. Nahovárajú ich na nezmyselný konzumný život plný módy, technických noviniek, filmov, počítačových hier, ktorý ich dovedie akurát tak  do obrovskej zadlženosti.  V konečnom dôsledku ich privedie napokon do stavu  trvalej nespokojnosti. Všeobecne platí, že nadmerná konzumácia čohokoľvek škodí. To isté, čo  platí u človeka sa prejavuje v prírode aj v spoločnosti. Mnohí tak väčšinu času trávime a  žijeme vo virtuálnom svete, ktorý je na míle vzdialený od skutočnosti. Obávam sa, že tento virtuálny svet nemá žiadnu konečnú alternatívu. Poučme sa z histórie ľudstva. Každá spoločnosť, kde prevládol konzumný životný štýl  (Rímska ríša) sa prestávala vyvíjať a časom zanikla. Niektoré scifi filmy nám naznačujú, akým smerom by sa mohol vyvíjať náš svet. Kto vie, kam to všetko smeruje aj teraz. Ja osobne  verím v rozumného človeka, jeho tvorivého ducha, inteligenciu, schopnosť rozmýšľať a tvoriť veci v prospech ľudí a rozvoj života.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?