Komu vyhovuje, že sme finančne negramotní?

Autor: Ján Zbojek | 13.11.2013 o 12:52 | (upravené 13.11.2013 o 16:18) Karma článku: 9,18 | Prečítané:  1650x

Nedávno sa objavila v novinách správa, že na Slovensku je vyše 80% ľudí finančne negramotných. Pre mňa je to alarmujúca informácia. Prečo to necháva našich politikov úplne ľahostajných? Finančná gramotnosť je súčasťou všeobecnej gramotnosti  každého národa a tak si kladiem otázku: „Čo sme to za ľudia?“.  Ak viete písať, ale neviete čítať a počítať, tak ste negramotný a každý gramotný  môže s vami ľahko manipulovať.  Myslím si, že keď sa celý život stretávame s peniazmi, mali by sme o nich vedieť úplne všetko. Nielen sporiť a investovať ako to učia finanční poradcovia.  Prečo sa nikto z dotknutých  nezaoberá tým, ako sa peniaze tvoria a  čo vlastne znamenajú?  Tvorba peňazí je  najdôležitejšia fáza, ktorá spúšťa celý systém a pritom sa o tom nerozpráva ani nikde neučí. V prvom rade potrebujeme rozumieť  peniazom a naučiť sa s nimi správne hospodáriť v rámci rodiny. Vytváranie rodinného rozpočtu je v súčasnosti  najväčší  problém väčšiny ľudí. Keď nezoberú do rúk zdravý sedliacky rozum, tak sú im zbytočné všetky  teoretické vedomosti o investíciách a formách sporenia.

Ak nechápeme začiatok vzniku peňazí, ako sa chceme o ne neskôr starať? Na to, ako naučiť ľudí rozumieť peniazom bohužiaľ nemáme žiadne oficiálne štátne inštitúcie.  Na školách sa to  nevyučuje a tak sa učíme metódou osobného príkladu od svojich rodičov, najbližších a priateľov. Lenže ak sa topia naši rodičia a známi v dlhoch, čo nás asi môžu naučiť? Najväčší problém vidím práve v tom, ako rozumieť peniazom a ako ich zarábať. Pod slovom rozumieť si predstavte rodinný rozpočet, čiže výdaje a príjmy. Najskôr si skúste vypočítať, aké sú minimálne životné náklady na to, aby ste vôbec mohli existovať.   Ak poznáte svoje všetky výdaje, tak si potom k tomu ľahko prispôsobíte zarábanie, čiže príjem. Väčšina ľudí robí chybu, že sa najskôr zameriava  na príjem a potom sa mu márne snažia prispôsobiť výdaje. Základ finančnej gramotnosti je poznať najskôr všetko o výdajoch. Potom sa ich rozumným  šetrením  snažte znížiť na minimum. Až potom sa zaoberajte príjmom.

Napríklad mladý muž býva u rodičov a  zarába v malom meste okolo 500 €/mesačne. Stravu a ubytovanie má zadarmo. Je nespokojný s nízkym príjmom a tak odíde do Bratislavy, kde mu zahraničná firma ponúka 900 €/mes. Po čase zistí, že nájom, doprava, strava a život v hlavnom meste mu pohltili takmer celú výplatu. Vysoké výdaje spôsobili, že nakoniec je na tom finančne oveľa  horšie, ako  keď bol doma. Ak chce ako tak prežiť, musí sa vrátiť domov, kde sú výdaje podstatne nižšie. Mnohí si však zoberú spotrebné úvery, aby mali na pokrytie zvýšených výdajov  a tak sa dostávajú do úplnej závislosti  na finančnej inštitúcii. Neskôr sa oženia sa a založia si rodinu. S dlhom na krku už nemôžu opustiť zamestnanie a tak naďalej zostávajú v meste. Pôvodne išli do hlavného mesta kvôli naplneniu snov a teraz zostávajú len kvôli zarábaniu a zníženiu dlhov.  Z uvedeného príkladu jasne vyplýva, že nie príjem, ale práve minimálne výdaje rozhodujú o vašej prosperite.  Vyšší príjem nám v skutočnosti umožní len vyššie výdaje a tak sa naša skutočná finančná situácia vôbec nezmení. Len sme si zvýšili životnú úroveň tým, že viac a drahšie nakupujeme.

Finančný rozpočet, čiže výdaje a príjmy tvoria dohromady základ hospodárenia každej  rodiny, firmy a štátu. Práve tu by malo naše školstvo, vláda ale aj my zamerať hlavnú  pozornosť , lebo tu začína skutočná finančná gramotnosť.  Výška výdajov je v každej rodine , firme, štáte rôzna na základe výšky príjmu, skutočných  potrieb a  priorít.  Najväčší obchod sa robí pri základných  výdajoch ako sú jedlo, nápoje, oblečenie a bývanie.  Naše výdaje výrazne ovplyvňujú predajcovia a obchodníci, ktorí ponúkajú spotrebiteľom najrôznejšie produkty a služby. Profesionálni obchodníci si robia so svojimi negramotnými  a amatérskymi spotrebiteľmi doslova, čo chcú. Ochrana spotrebiteľa sa zameriava len na to, aby nebol zákazník okradnutý a podvedený. Výsmechom arogancie a drzosti predajcov sú takzvaní „šmejdi“. Ľudia na základe premyslenej reklamy a špeciálne zameraných marketingových kampaní a akcií tak kupujú aj  to, čo vôbec nepotrebujú. Stávajú sa ľahkou korisťou pre pripravených profesionálov. Predaje na splátky neprimerane  zvyšujú  výdaje  a nekontrolovateľne zadlžujú negramotných zákazníkov. Zadlžovať ostatných nie je  protizákonné. Jediná obrana proti čoraz vynaliezavejším formám predaja je vytvoriť si vlastný rodinný rozpočet. Rozpočet vás nepustí a umožní  vám dostať výdaje pod úroveň príjmu.  Ak sú výdaje  dlhodobo vyššie ako príjmy, vytvárajú  spotrebné dlhy. Náš štát má pravidelne deficitný rozpočet, čo znamená, že má dlhodobo  vyššie výdaje ako príjem. Štát vlastne žije na úkor budúcnosti a to vytvára nekontrolovateľný dlh. Štát sa tvári, že je to v poriadku. Kto to nakoniec zaplatí? My, daňoví poplatníci. Ryba smrdí od hlavy a tak sa nečudujme, že ľudia sa správajú podobne ako štát.

To, čo nakoniec ľuďom zostane po zaplatení základných výdajov na živobytie si potom rozoberú finančné inštitúcie.  Špecializované finančné inštitúcie pracujú s úsporami a voľnými  peniazmi ľudí. Banky, poisťovne a správcovské spoločnosti  prostredníctvom vyše 16 000  finančných sprostredkovateľov  umiestňujú naše voľné peniaze na kapitálovom trhu. Tam vládnu prísne zákony trhu, ktoré keď  nepoznáte, tak nakoniec prídete o vaše úspory. Keď sa neočakávane zvýšia výdaje alebo človek príde dočasne o príjem, prvé čo spraví je, že zruší sporiaci program a poistku, ktorý mu odporučil sprostredkovateľ.  Predčasným zrušením programov  tak prichádzajú o veľkú časť úspor, ktoré často nepokryjú  ani nahromadený dlh.

Väčšina ľudí žije s vyrovnaným rozpočtom a tvária sa  spokojne. Príjmy a výdaje majú na rovnakej úrovni. Hovorí sa o nich, že žijú z ruky do úst. Je to veľmi nebezpečné, lebo neustále hrozí situácia, že dočasne prídeme o príjem alebo sa nám neočakávane  zvýšia  výdaje.  Napríklad dlhodobá strata práce, havárie v domácnosti, poruchy zdravia a práceneschopnosť. Vtedy nastáva problém a okamžite si musíme  zobrať predražený spotrebný úver na vykrytie výdajov, prípadne na  preklenutie dlhšieho obdobia. Vynútené spotrebné úvery nám potom neprimerane zvyšujú náklady na živobytie. Vyrovnaný rozpočet za cenu úveru je ako rozbuška, ktorá môže kedykoľvek odpáliť pohromu.

To, že väčšina ľudí je finančne negramotná  a zadlžená vyhovuje v prvom rade  štátu, finančným inštitúciám, nadnárodným obchodným reťazcom a obchodníkom. Štát manipuluje so zamestnancami prostredníctvom odvodov, daní a prísľubu ilúzie istoty na dôchodok. Finančné inštitúcie manipulujú a točia voľné  peniaze a úspory občanov pre seba. Obchodníci a sprostredkovatelia manipulujú s ľuďmi pomocou rôznych trikov, skrytých provízií,  sofistikovanej a zavádzajúcej reklamy a pochybných  zliav a nepotrebných bonusov.  Zadĺžení zákazníci a negramotní sporitelia sa stávajú novodobými otrokmi, úplne závislými od finančných inštitúcií. Zadlžení ľudia a štáty sú potom často ovládaní a  manipulovaní úzkou špičkou  finančnej oligarchie.

Základ prosperity každej rodiny je pravidelné dlhodobé sporenie. Sporenie nám slúži zo začiatku ako finančná rezerva a neskôr ako  investičný kapitál. Pri vyrovnanom rozpočte si ľudia nemôžu začať sporiť. Príjem v práci je väčšinou rovnaký a často sa s tým nedá nič robiť. Preto musíme najskôr znížiť fixné výdaje na minimum, aby sme získali voľné finančné prostriedky  na sporenie.  Sedliacky rozum hovorí:  „Prikrývaj sa takou perinou,  na akú máš.“ Ináč povedané, prispôsob výdaje svojim príjmom tak, aby ti vždy niečo zostalo na sporenie. Nasporený kapitál nám umožňuje spokojný a bezpečný život a pre mnohých aj finančnú nezávislosť.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?