Ako som platil najdrahšiu elektrinu a budem ju platiť aj po zľave

Autor: Ján Zbojek | 30.11.2013 o 12:17 | (upravené 30.11.2013 o 12:30) Karma článku: 7,98 | Prečítané:  1741x

Po vstupe do EÚ konečne  padol monopol aj  na predaj základných energií . Už si môžeme slobodne vybrať svojho dodávateľa elektriny a plynu. Trh sa rozdelil na tradičných a lacnejších alternatívnych dodávateľov. Monopolní dodávatelia strácajú svojich zákazníkov a začali robiť účinné protiopatrenia. Majú databázu zákazníkov, telefóny a tak spustili aj oni kampaň na zľavy. V lete mi zavolala pani z call centra a ponúkla mi výhodnú zľavu 7% na dobu 5 mesiacov, ak sa zaviažem na 24 mesiacov. Samozrejme, že som zľavu privítal a tak mi poslali poštou dodatok ku zmluve. Až po čase som sa dozvedel, ako som bol oklamaný. Ponúknutá zľava bola ešte z  pôvodnej ceny z roku 2011. Tá však bola o 20% vyššia ako súčasná oficiálna cenníková cena. Nielenže som sa nedostal ani na cenníkovú cenu, ale po skončení piatich mesiacov tak budem opäť platiť najdrahšiu elektrinu. Je to podľa vás fér ponuka? Koľko nás už takto naletelo a čo sa s tým dá robiť?

Je všeobecne známe, že cena elektriny na Slovensku patrí k  najdrahším v Európe. Podstata celého obchodu s energiami je v tom, kto ponúkne najnižšiu  cenu za dodávku. Pri tradičných dodávateľoch je stále väčšinový spoluvlastník štát.  V rámci distribúcie a rozvodov majú tradiční dodávatelia monopol aj naďalej.  Je jasné, že štát sa len tak nevzdá svojho postavenia, lebo berie z tohto výnosného obchodu vysoké podiely na zisku. Preto sa rozhodli  monopoly zaútočiť na vzniknutú konkurenciu alternatívnych dodávateľov. Tí sa len snažia pomôcť ľuďom a dať im konečne normálne ceny. V poslednom čase sa objavujú pri našich dverách podomoví obchodníci a ponúkajú nám alternatívnych dodávateľov.  Ich jediný obchodný argument je  podstatne nižšia cena za dodávku elektriny.  Tradiční dodávatelia na svojich webových stránkach opisujú alternatívnych predajcov ako ľudí s pochybnými praktikami a dokonca  radia ako sa proti nim brániť. Sami posielajú svojich zamestnancov, ktorí sľubujú zľavy, len  aby si zaviazali  starých zákazníkov na ďalšie dva roky. „Zlodej kričí, chyťte zlodeja.“ Bežný zákazník nevie, čo sa deje a tak radšej čuší a ostáva pri starom dodávateľovi. Táto histéria je robená úmyselne, aby ľudia zostali dezinformovaní  a pasívni. Komu to vyhovuje? Na to si odpovedzte sami.

Cítim sa podvedený a zároveň vinný za to, že roky zbytočne platím drahšiu elektrinu. Od roku 2011 môj tradičný  dodávateľ viackrát znížil cenník za elektrinu a mne stále účtovali pôvodnú vysokú cenu. To je daň, ktorú som platil za to, že som si neporovnal cenovú ponuku s druhým dodávateľom. Na druhej strane, je len moja chyba, že som nemal  správne informácie. Preto  som si dal tú námahu a pozorne som si pozrel  ceny ostatných dodávateľov. Bol som zhrozený, že ceny alternatívnych dodávateľov v domácnosti sú nižšie oproti cene, ktorú platím až o 30 %. Dokonca cena za elektriku v mojej firme by bola nižšia  až  o 40%.

 

Ponúkané praktiky a  „zľavy s viazanosťou“ považujem za výsmech celému obyvateľstvu a tak  som sa začal  informovať.  Zistil som, že podľa zákona nemusím byť ďalej viazaný na 24 mesiacov. Ak dodávateľ zmení  cenu alebo obchodné podmienky pre domácnosti, môžete mu dať okamžite výpoveď. Stanete sa voľní a môžete si vybrať lacnejšieho dodávateľa. K budúcemu roku pôjdu  všeobecne ceny elektriny dole a tak sa budú meniť cenníky k 1.1.2014. Nový cenník musí byť oznámený na webe dodávateľa 30 dní pred nadobudnutím účinnosti. Pozrel som sa na webe a môj dodávateľ  už zmenil cenu. Odporúčam to isté aj vám. Dajte rýchlo výpoveď , ak sa chcete  zbaviť nevýhodnej  viazanosti. Buďme radi, že máme slobodu pri výbere dodávateľov.  Nezabúdajte, že stále platí: „Neznalosť zákonov neospravedlňuje.“

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?