Prečo prevažujú u ľudí negatívne skúsenosti?

Autor: Ján Zbojek | 3.12.2013 o 11:30 | (upravené 3.12.2013 o 11:43) Karma článku: 6,80 | Prečítané:  690x

Málokto si uvedomuje, že svet funguje ako ucelený systém a je  riadený jednotnými  zákonmi . Väčšinou sa zameriavame len  na zákony hmotného charakteru ako sú zákon gravitácie, zákon zachovania energie, zákon odstredivej sily a ich jednotlivé fyzikálne prejavy.  Učíme sa o nich v škole. Ale existujú aj zákony nehmotnej povahy, ktoré sa bežne v školách neučia. Napríklad zákon príťažlivosti rovnorodého, zákon zvratného pôsobenia, zákon pohybu,  ktorých význam a konkrétne prejavy  ešte celkom nepoznáme. Ak nepoznáme  všetky zákony, potom nemôžeme pochopiť ako v skutočnosti funguje život. Preto si svojou nevedomosťou  vyrábame množstvo zbytočných problémov, ktoré nám komplikujú život. Je samozrejmé, že zo zbabraného života máme väčšinou negatívne skúsenosti.  Všetky spoločenské zákony od ústavy až po vykonávacie vyhlášky len kopírujú základné zákony sveta.  Preto je na mieste, keď sa hovorí , že: Neznalosť zákonov neospravedlňuje.

Príklad: Pravidlá cestnej premávky  zaručujú bezpečnú premávku a určujú, ako sa majú správať účastníci dopravy. Kto chce získať vodičské oprávnenie, musí sa naučiť pravidlá a vykonať odbornú skúšku. Keď dodržiava pravidlá, jazdí bez nehody. Kto nepozná alebo nedodrží pravidlá a prekročí stanovenú rýchlosť , vyletí zo zákruty a spôsobí haváriu. Ľudia si sami spôsobujú problémy porušovaním pravidiel. Výsledná skúsenosť je, že mladí ľudia často spôsobujú havárie. Skutočnosť je taká, že havárie spôsobujú len tí, ktorí porušujú pravidlá úmyselne alebo z nevedomosti.

Vývoj ľudstva je nekonečná séria pokusov a omylov, ktoré nás posúvajú dopredu. Veda sa opiera o nadobudnuté vedomosti a skúsenosti ľudstva z celej histórie. S ich podporou a neobvyklými prístupmi získavajú nové informácie, ktoré posúvajú rozvoj dopredu.  Týmto spôsobom veda posúva hranice ľudského poznania.

V bežnom živote sa to tak nie vždy robí. Ľudia sa často púšťajú do tvorby najrôznejších  skutočností bez základných vedomostí a prípravy. Robia veci aj napriek tomu,  že na to  nemajú potrebné odborné   vzdelanie. Takáto bezhlavá a  nepripravená činnosť prináša logicky aj neúspešné  pokusy. Niektoré sa končia aj  tragicky. Potom z toho vznikajú negatívne skúsenosti. Odovzdávajú sa  tak, že väčšinou len stručne  popíšeme, ako sa veci stali,  bez potrebného rozboru a možnosti zobrať si z toho ponaučenie. Takáto jednostranná a neúplná  informácia sa potom nezadržateľne  šíri ďalej ako negatívna  skúsenosť, ktorá spôsobuje v ľuďoch neistotu, strach a obavy. Rodičia odovzdávajú svoje negatívne skúsenosti  deťom ako určité memento, aby sa vyvarovali z ich chýb. Tak ako ich dostali, ich deti predávajú ďalej z pokolenia na pokolenie. Preto sa niektorí ľudia boja nových vecí a  sú príliš opatrní. To sa prejavuje nakoniec  v ich pasivite.

Príklad:   Môj priateľ sa rozhodol, že sa zbaví zlého návyku a  prestane fajčiť.  V čase predtým vyhradenom na fajčenie nemal čo robiť a tak začal  jesť rôzne pochutiny. Po určitom čase pribral na váhe a tak nakoniec  opäť pokračoval vo fajčení.  Jeho nadobudnutá  skúsenosť  je, že každý kto prestane fajčiť priberie a tak ju teraz šíri ďalej. Skutočnosť je taká, že vymenil jeden negatívny návyk za druhý, ale to sa ostatní nedozvedia.

Najradšej sa rozprávame o nešťastí, haváriách, chorobách, dlhoch a trápeniach ostatných ľudí. Keď vidíme ako druhí trpia, tak pri porovnaní s nimi sa nám život zdá znesiteľnejší. Takýmto spôsobom si kompenzujeme našu nevedomosť, nedokonalosť a lenivosť. Možno aj preto  sa šíria  zlé správy rýchlejšie ako dobré. Negatívne informácie potom  prirodzene dominujú aj v televíznych a rozhlasových  správach, novinách a časopisoch. Udržiavajú ľudí v napätí,  strachu a neistote, aby  sa s nimi ľahšie manipulovalo. Negatívna skúsenosť má význam len vtedy, keď sa z nej poučíme.

Neradi rozprávame o skúsenostiach úspešných ľudí, pretože z toho máme výčitky svedomia a niekedy aj pocit vnútornej hanby. Úspešných ľudí  najčastejšie označujeme ako deti šťasteny. Prípadne, že sú obdarení  mimoriadnym talentom  alebo im pomohla náhoda. Pravda je taká, že im v skutočnosti závidíme a tak si len pred sebou  ospravedlňujeme ich úspech.

Každý, kto niečo v živote dokázal sa poctivo učil a dlhodobo pripravoval. Úspech nie je dielom náhody, ale výsledok pravidelného vzdelávania, poctivej driny a vytrvalosti. Ak chceme zmeniť  svoj život  k lepšiemu, mali by sme sa začať  vzdelávať  nielen v odbornosti.  Základ každej úspešnej tvorby je odborná spôsobilosť a komplexné vedomosti.  Najdôležitejšie poznanie  je  naučiť sa  žiť v súlade so zákonmi života a sveta.  Keď sa dokážeme prispôsobiť životu, postupne začnú ubúdať negatívne skúsenosti. Náš život bude lepší a plnohodnotnejší. Nezabudnite sa vždy podeliť  o svoje pozitívne skúsenosti s ostatnými, aby  to aj ich posunulo ďalej.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?