Prečo je nevera v partnerskom vzťahu ?

Autor: Ján Zbojek | 14.1.2014 o 11:59 | (upravené 14.1.2014 o 12:12) Karma článku: 9,38 | Prečítané:  2065x

Dobrý partnerský vzťah je postavený na rovnocennosti a akceptovaní  všetkých slobôd pre každého  partnera zvlášť. Žiadna partner sa nemôže stať majetkom druhého. To isté platí aj o deťoch, ktoré nám boli dočasne zverené, aby sme ich pripravili na samostatný život. Máme sa navzájom tolerovať a učiť jeden od druhého. Ak si privlastníte partnera alebo dieťa, tak je to za cenu straty ich vlastnej identity a z toho vyplývajúcich problémov. Ľudovo sa tomu hovorí „byť pod papučou“ alebo „opičia láska“. Takýto privlastnený partner sa cíti ako zviazaný v okovách. Je prirodzené, že sa bráni. V kútiku srdca si nosí obraz ideálneho partnera a nesmrteľnej lásky. Ak to nedostane doma, tak ho začne hľadať „na  vlastnom  záhumienku“. Po našom sa to volá nevera.  Je to vlastne útek a takáto nevera je len náhrada a zúfalým pokusom dostať aspoň omrvinku z vysneného ideálu.

Po ochutnaní zakázaného ovocia väčšinou neprichádza vysnívaný pocit, skôr naopak, sklamanie.   Toto zúfalé hľadanie ideálneho partnera a všelásky  nemá žiadnu konečnú alternatívu. Je tu však nebezpečenstvo, že to praskne a potom prichádza trest za neveru. V tom ako potrestať neverného partnera sme takmer dokonalí a tak mu to dáme vyžrať aj s úrokmi. Druhá strana sa cíti zle, previnilo a nemá šancu napraviť pošramotený vzťah. Ak sa mu nedostane pochopenia, vzťah sa rozpadne. Preto máme toľko rozvodov. Netrestajte sa navzájom za dôsledky nevery, ale začnite hľadať príčinu zhoršeného vzťahu. Ak sa nájde a odstráni príčina, vzťah sa automaticky upraví. Je úplne prirodzené, že každý človek niečo hľadá a preto robí rôzne pokusy a omyly. Niektorý vyjde a niektorý nie. Tak nejako je to aj s neverou. Keby si to nevyskúšal, nepochopil by, že to nie je tá správna cesta. Taktiež by nepochopil, že najlepší partner preňho ste práve vy a vaša rodina. Jediná správna cesta riešenia problémov je vzájomná komunikácia a nie tichá domácnosť.

Po svadbe sme si prijali s manželkou zásadu, že keď dôjde medzi nami k nejakej nezhode, nepôjdeme spať, dokiaľ si to nevykonzultujeme. Tiež sme sa dohodli, že nikomu nedovolíme, aby sa do nás staral. Mám tým na mysli rodičov a priateľov. Čo sa doma navarí, to sa doma zje. Samozrejme, že tých nezhôd bolo dosť a niekedy poriadne ostrých. Niekedy sme šli spolu spať až nad ránom. Unavení z výmeny názorov, ale šťastní. Túto zásadu dodržiavame aj po 34 -tom roku vzájomného manželstva. Každému mladému páru to vrelo odporúčam.

Nesnažte   sa o to, aby sa ten druhý zmenil alebo aspoň prispôsobil vašim predstavám. Zachovávajte zákon jednoty v rôznosti. Ideálny partner neexistuje, lebo vždy sa spájajú nerovnaké subjekty.  Snaha prispôsobiť si partnera svojím predstavám ideálneho partnera je najčastejšia príčiny nezhôd medzi partnerskými vzťahmi. Takéto snahy vyúsťujú do rozvodov. Tu platí zlaté pravidlo. Ak chceš, aby sa partner zmenil, najskôr sa zmeň ty a choď mu osobným príkladom.

Ak dostáva človek lásku, má čo odovzdávať. Ak má v partnerovi dôveru a  oporu, cíti sa slobodný a šťastný. Potom  nepotrebuje hľadať šťastie ani záhumienku, lebo tým žije. Dávajte si pozor a chráňte si svoj partnerský vzťah, dodržiavajte slobody a buďte tolerantní k vzájomným odlišnostiam. Neposudzujte sa navzájom, ani neodsudzujte toho druhého. Nezabúdajte, že ste sa brali dobrovoľne ako rovnocenné a  slobodné bytosti.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?