Prečo sa nie vždy dodržiava desatoro v praxi?

Autor: Ján Zbojek | 22.1.2014 o 8:54 | Karma článku: 6,95 | Prečítané:  1567x

Je známe, že naša myseľ nepozná zápor. V praxi sa to prejavuje tak, že keď niečo veľmi nechceš, tak sa to väčšinou stane. Keď si poviete nesmiem ochorieť, ochoriete. Nechcem dostať túto otázku na skúške,  dostaneš ju. Ak povieš dieťaťu : Neskáč do kaluží, príde celé mokré.  Príkaz : nefajčite a nepite spôsobí, že sa fajčí a popíja. Keď som sa pozrel na Desatoro, tak som tam až na dve výnimky videl samé zákazy: Nepokradneš, Nezosmilníš, Nezabiješ, Nebudeš krivo svedčiť proti svojmu blížnemu..... Napadla ma taká kacírska myšlienka. Prečo sa potom na svete toľko  kradne, smilní, zabíja a krivo svedčí, keď je to zakázané?

Z Wikipedie som sa dozvedel, že: Desatoro alebo dekalóg alebo desať Božích prikázaní je desať nábožensko-etických príkazov a zákazov, ktoré podľa Biblie dal Boh (Jahve) prostredníctvom Mojžiša Židom, a ktoré prevzalo aj kresťanstvo a islam.

1. Ja som Pán Boh tvoj. Nebudeš mať iných bohov okrem mňa, ktorým by si sa klaňal.

2. Nevezmeš meno Božie nadarmo.

3. Pamätaj, že máš svätiť sviatočné dni.

4. Cti otca svojho i matku svoju.

5. Nezabiješ.

6. Nezosmilníš.

7. Nepokradneš.

8. Nebudeš krivo svedčiť proti svojmu blížnemu.

9. Nebudeš žiadostivo túžiť po manželke svojho blížneho.

10. Nebudeš túžiť po majetku svojho blížneho.

Keď sa pozriete na Desatoro, tak zistíte, že dve prikázania sú normálne a osem je formou  zákazu.  Tretie a štvrté  sa prísne  dodržiavajú. Tretie znie : „Pamätaj , že máš svätiť sviatočné dni. “  Všade vo svete  je siedmy deň sviatočný,  deň odpočinku.  V kresťanskom svete je to  Nedeľa. Toto prikázanie sa plní dokonca  nad rámec, lebo v USA je to ešte  navyše ročne 10 sviatkov, Holandsku 12, Španielsku 39, Rakúsku 23 a na Slovensku 16. Štvrté prikázanie  „ Cti otca svojho i matku svoju.“  sa taktiež dodržiava bez výhrad. Rodičia sú všade na svete uctievaní a vážení. V tomto prípade prikázania plnia svoj účel.

Horšie je to už s dodržiavaním a plnením ostatných osem  prikázaní. Všetky  sa začínajú záporom „Ne....“ Naša myseľ je nastavená na vnímanie základu slova a jeho významu. Myseľ nerozoznáva záporné  „ne“ uložené pred slovom a tak človek pokojne privolá aj  to, čo nechce  alebo čo mu bolo zakázané. Pre čisté, ešte neskazené deti neplatia žiadne zákazy.  Oni im jednoducho nerozumejú. Keď poviete dieťaťu, neber si túto hračku, tak si ju automaticky zoberie. Múdri rodičia radšej zbytočne neupozorňujú deti na to, čo nesmú. Radšej im vysvetľujú, čo je dobré a správne. Tak ako rastieme, sme postupne prevychovávaní pomocou príkazov a zákazov, ale žiaľ, s malým efektom. Preto sa vo svete všade udomácnilo, že: „Zakázané ovocie chutí najlepšie.“ Pravdepodobne to bude jedna z možných príčin, prečo sú vo svete tak rozšírené krádeže, smilstvo, vraždy, krivé svedectvá, nevera, majetkové ujmy, a skloňovanie Boha vo všetkých pádoch. Čím viac sa bude propagovať a zakazovať, aby sa nejaké veci nerobili, môže to spôsobiť, že sa dosiahne presný opak. Keď pozývali matku Terezu , aby sa zúčastnila na demonštrácii proti vojne odmietla svoju účasť. Oznámila organizátorom, že keď budú robiť pochod za mier, potom príde. Pochopila, že by len posilnila agresivitu. Rovnako pôsobia všetky záporné zákazy, len posilňujú pôvodný zmysel veci.

 

Desatoro vždy malo a  má  svoje  opodstatnenie pre formovanie etiky ľudstva. Na základe toho ako funguje naša myseľ, však  dávam na zváženie, či by sme nemali presadzovať  pri praktickej výchove detí podstatu Desatora tak, aby bol zachovaný jeho pôvodný  zámer, ale  bez zákazov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?