V čom spočíva zdravý sedliacky rozum a prečo funguje?

Autor: Ján Zbojek | 31.1.2014 o 12:01 | (upravené 1.2.2014 o 12:27) Karma článku: 5,82 | Prečítané:  2228x

Hovorí sa, že kto sa drží zdravého sedliackeho  rozumu, má menej problémov v živote.  Zdravý sedliacky rozum umožnil ľudstvu prežiť niekoľko tisíc rokov bez väčších zmien a dokázal tak  svoje opodstatnenie. Nepodľahol žiadnym módnym trendom ani filozofickým smerom.  Lenže , keď som začal pátrať po podstate sedliackeho rozumu, zrazu som zistil, že mám vážny problém. V odbornej  literatúre nie je o ňom žiadna významnejšia zmienka.  Čo tvorí jeho podstatu? Z čoho vychádza?  Môžeme sa naňho kedykoľvek spoľahnúť?

Zdravý sedliacky rozum  je spoľahlivo uložený v mýtoch, bájkach, rozprávkach, povestiach, prísloviach a  porekadlách.  Rozprávky a báje obsahujú množstvá informácií, ktoré môžu pomôcť ľudstvu pri orientácii v živote.  Tieto informácie sa vyznačujú krásou, ktorá nás neustále vábi a magicky  priťahuje. Dobro víťazí nad zlom. V rozprávkach zaklínajú čarodejníci ľudí do kameňov a zasa ich transformujú naspäť. Niektorí lietajú na kobercoch alebo  levitujú.  Rozprávky presne postihujú  dimenzie a možnosti tak zložitého systému, ako je ľudská bytosť. Sú teda oveľa reálnejšie ako len označenie týchto dimenzií za fantáziu a fikcie, ktorým podlieha dnešná veda. Je to súhrn nadobudnutých skúseností ľudstva od jeho vzniku, ktoré nám majú pomáhať k lepšiemu životu.

Zdravý sedliacky rozum  je odvodený od sedliaka, ktorý je závislý na prírodných zákonoch. Počas tisícročí sa musel naučiť žiť v súlade s prírodou a jej zákonmi tak, aby prežil. Prejavuje sa  v myslení a vnímaní sveta ako jednotného systému. Svet, vesmír, príroda aj človek sú systém, ktorý je  riadený tými istými zákonmi a pravidlami. Prejav sedliackeho rozumu je v pochopení  a dodržiavaní Poriadku, zákonitostí a pravidiel hry a základných  princípov tvorby, ktoré vnímame ako určité mantinely. V prípade človeka a jeho tvorby  ide vždy o prevod osobnej filozofie do životnej praxe tak, aby bol  spokojný.  Ak sa človek odkloní od Poriadku, tak je to zvyčajne tŕnistá cesta, na konci ktorej vždy niekto trpí.  Nemusí to však byť na úkor niekoho iného, ako sa to robilo doteraz.  Mali by sme tvoriť tak: „Aby bol vlk sýty a baran celý“.

Systémové myslenie nás učí, že na začiatku bola myšlienka. Až potom bolo slovo, za ktorým nasledoval čin. Múdry človek sa pri akejkoľvek  tvorbe  riadi vždy týmto poradím. Zmyslom tvorivej činnosti človeka je cesta postupného približovania sa k dokonalosti. Je to cesta mnohých neúspešných pokusov a omylov.

Začiatok každej tvorby začína snom a predstavivosťou.  Tým, že si niečo dokážete predstaviť, dochádza k prvotnej tvorbe. Tá vec už vlastne „ existuje.“ Prvá tvorba je na úrovni poznania, myšlienky, informácie a predstavivosti. Vy si danú skutočnosť musíte najskôr vymyslieť a vzápätí vedieť aj predstaviť. Tak vzniká prvotný projekt, ktorý tvorí náš  program.

Druhá rovina tvorby je na úrovni emócie,  komunikácie a koncentrácie mysle. Musíte sa sústreďovať a  neustále myslieť  vždy  len na jednu izolovanú myšlienku. Tým, že sa koncentrujete na nosnú myšlienku,  tvarujete ju a dávate jej stabilnú formu.  O vašom sne a predstave by ste sa mali neustále  rozprávať s ľuďmi. Tým dodávate myšlienke ešte väčšiu silu a potrebnú príťažlivosť pre okolie. Ľudia vám môžu pomôcť len vtedy, keď sa dozvedia a porozumejú tomu,  čo chcete robiť.

Tretia rovina tvorby sú konkrétne činy, ktoré umožňujú v súčinnosti myšlienky, slova  a koncentrácie zhmotnenie konkrétnej skutočnosti. Je to jediná rovina, ktorú je už vidieť, cítiť, merať a kontrolovať. Nikto však nevidí prvotné myšlienky a to, keď sa vzdelávate,  programujete a na niečo koncentrujete. Zhmotnenie myšlienky  sa dosahuje opakovaním niektorých činov a zmenou návykov.

Najväčší problém ľudí je  v tom, že nechápeme tvorbu  človeka ako celistvý proces zložený z troch princípov. Všetko má svoj úvod, jadro a záver. Často skopírujeme cudziu myšlienku a  snažíme sa ju dotiahnuť do úspešného konca bez toho, aby sme pochopili jej pôvodnú príčinu. Preto  sa nám nedarí v živote uskutočniť väčšinu vecí. Keď ich uskutočníme, tak sa míňajú účinkom alebo sa obrátia proti nám. Prvé dva princípy tvorby  sú nehmotné a našimi zmyslami nepostihnuteľné. Preto  nemôžeme zabrániť človekovi v akejkoľvek tvorbe.  Človeka nemôžete  chytiť za myšlienku alebo za slovo. Môžete ho však chytiť za ruku, keď vidíte, že  robí niečo zlé a zabrániť mu v tom. Väčšinou však prichádzame na pomoc, keď je už neskoro. Potom už bohužiaľ len hasíme dôsledky predchádzajúcej nehmotnej  „tvorivej činnosti.“

Zdravý sedliacky rozum najlepšie  vystihuje príslovie: „Dvakrát meraj, raz rež!“ Na svete je niekoľko miliárd ľudí a každý neustále niečo vytvára. Mnohí tvoria len tak, čo vidia alebo čo ich napadne, bez poriadnej prípravy, odborných vedomostí  a premyslenia dôsledkov svojej činnosti. Už asi tušíte, prečo je na svete toľko problémov, ktoré sa neustále hromadia. Až budúcnosť ukáže, aké ekologické problémy budeme ešte musieť riešiť ako dôsledky dnešnej neuváženej činnosti ľudí.

Zdravý sedliacky rozum je  súčasť jednotného systému riadenia sveta. Logicky sa  musí prejavovať vo fungovaní človeka, čiže v jeho myslení, komunikácii a správaní. Je jednoduchý a pochopiteľný pre všetkých ľudí, bez rozdielu pohlavia, rasy, národa a náboženského vyznania. Preto sa ho snažme dodržiavať a zachovávať pre nasledujúce generácie.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?