Máme právo byť hrdí na logické myslenie?

Autor: Ján Zbojek | 9.4.2014 o 14:20 | Karma článku: 3,03 | Prečítané:  834x

Veľa ľudí sa pri komunikácii a presadzovaní svojich názorov odvoláva na  logické myslenie. Často bojujeme za svoju pravdu, podopierame ju logickými argumentami a nadobudnutými vedomosťami.  Nedalo mi a tak som začal pátrať s čím operuje naša myseľ a či máme právo byť  hrdí na naše logické myslenie. Je všeobecne známe, že  podnety a  veci okolo nás vnímame za pomoci zmyslových orgánov. Zmyslové orgány máme nerovnako vyvinuté a preto vnímajú jednotliví ľudia svet rôzne.

Všetko čo nás obklopuje je energia na rôznych úrovniach rýchlosti vibrácií elektro magnetických žiarení. Ľudia pomocou zmyslových orgánov zachycujú vibrácie energie. Sú to  zrak, sluch, hmat, čuch a chuť. Máme ešte aj šiesty zmysel a to je cit, ktorý poznáme aj pod názvom intuícia. Intuícia je viac využívaná u žien ako u mužov. Zo všetkých zmyslov pri vnímaní a komunikácii najčastejšie používame zrak a sluch, menej už čuch, hmat a chuť. Pomocou zraku a sluchu dokážeme vnímať svetelné a zvukové vlnenie len v obmedzenom rozsahu. Vyššie frekvencie jednoducho už  nie sme schopní vnímať. To spôsobuje, že od ostatného sveta sme akoby oddelení obrovskou nepreniknuteľnou stenou, cez ktorú presvitajú dve malé štrbinky. Pomocou nich vnímame len neúplný a skreslený obraz o skutočnostiach, ktoré nás obklopujú.

Hmat, čuch a chuť sú zmyslové orgány, ktoré nám umožňujú vnímať len podnety z predmetov, s ktorými  prichádzame do styku priamo. Sluch a zrak nám umožňujú  zachytiť aj podnety z diaľky a preto ich používame na komunikáciu aj so vzdialenými subjektmi. Nedokonalosť a obmedzenosť našich zmyslových orgánov nás všeobecne  limituje pri poznávaní celkového sveta. Niektorí ľudia majú poškodené zmyslové orgány a tak sú buď krátkozrakí, slepí,  iní nahluchlí, necitliví alebo hluchí. Prirodzene, že takto znevýhodnení ľudia vnímajú rovnakú skutočnosť rozne.

Na to, aby mohol človek spoľahlivo vnímať a komunikovať, musí využívať súčasne všetky zmyslové orgány. Keď použijeme všetky zmysly, tak máme 100% - ný  obraz o danej skutočnosti. Najväčší problém súčasnej komunikácie je, že využívame len jeden alebo dva zmysly naraz. Napríklad pri telefonovaní využívame sluch, čo umožňuje prijať len asi okolo 8 – 10 % z celkového množstva odoslaných informácií. Človek si vytvára obraz o danej veci a ten si potom  ukladá do pamäte. Viete si predstaviť, čo si asi odnesie poslucháč po takomto telefonáte. Preto sa hovorí, že keď iba rozprávate, tak to ide jedným uchom dnu a druhým von bez toho, aby ste  si niečo z toho zapamätali.

Preto sa odporúča pri vzdelávaní a prednáškach na zlepšenie pochopenia okrem slovného výkladu ukazovať obrázky, grafy, tabuľky a ponúkať rôzne príklady, aby si z toho prijímateľ vyskladal celkový obraz. Tento obraz sa vryje do pamäte a keď si na to spomenie, tak si to jednoducho odtiaľ vyberie. Ideálny spôsob komunikácie je, keď niečo poviete ( sluch) a hneď to aj ukážete, aby si to mohol pozrieť(zrak) a ohmatať (hmat). Ak je to nejaké jedlo, tak aj  ochutnať (chuť) alebo ovoňať ( čuch). Na základe vyskladaného celkového obrazu sa oveľa ľahšie rozhodujeme pre danú vec, lebo už máme dostatok informácií. Preto skúsení obchodníci robia rôzne ochutnávky, cvičné jazdy a názorné ukážky produktov, aby ste si to mohli vyskúšať priamo v akcii.

 

Logické myslenie operuje s podnetmi a nadobudnutými vedomosťami. Naše vedomosti získavame z rôznych zdrojov na základe našich zmyslov. Z uvedeného je vidieť, že majú často pochybnú kvalitu, lebo naše zmysly nás niekedy klamú. Preto buďme opatrnejší pri komunikácii a presadzovaní našej pravdy. Čo keď pravda je niekde inde?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nesledujeme mohutnú wagnerovskú operu, skôr reláciu o varení

Každý bude trochu nespokojný.


Už ste čítali?