Prečo sa ľudia bránia kontaktovaniu?

Autor: Ján Zbojek | 13.6.2014 o 9:42 | Karma článku: 4,48 | Prečítané:  1038x

Mladí ľudia sa prirodzene zoznamujú so svojimi rovesníkmi, keď o nič nejde. Sú navonok spontánni, bezprostrední a bezstarostní. Keď ide o spoločnú vec ako je vyberanie peňazí na akciu po stužkovej, nemajú problém oslovovať cudzích ľudí a pýtať si od nich peniaze. Najlepšie sa cítia, keď sú  skrytí v dave. Fakt, že sa zrazu ocitnú sami a bez podpory kamarátov im zväzuje ruky. Prečo dostanú strach, keď sa majú  cielene zoznámiť s niekým cudzím? Majú rovnaké zábrany, či už je to nový spolubývajúci na internáte, stretnutie s neznámym človekom, či potenciálnym zákazníkom.

 

Najväčší problém majú ľudia s vlastnou identifikáciou role, ktorú hrajú. Mnohí ešte nevedia, čo chcú v živote dosiahnuť. Ak to aj vedia, tak nemajú dostatok vedomostí na zrealizovanie svojho cieľa a nepoznajú ani spôsob ako ho dosiahnuť. Preto najčastejšie kopírujú druhých.  Väčšina neustále hľadá nejaký rýchly recept na úspech, často bez hlbšieho poznania problematiky. To je voda na mlyn pre rôznych podvodníkov a podnikavcov. Sľúbia im zaručený  spôsob, ako môžu rýchlo dosiahnuť nadpriemerný príjem alebo spôsob ako zbohatnúť zo dňa na deň. Výsledkom je trpké sklamanie a negatívna skúsenosť.

Hlavný dôvod, prečo sa ľudia nekontaktujú a nevytvárajú siete známych je strach z odmietnutia a z neznámeho.  Ľudia sa pri kontaktovaní  boja toho, čo si o nich pomyslia ostatní. Niekedy preto, lebo si neuvedomujú, že sa im nemôže nič stať. Najčastejšie preto, lebo sami tej príležitosti ešte neuverili. Nie sú ešte celkom stotožnení so svojou rolou pomáhať druhým. Najčastejšiu otázku, ktorú si kladú je: „Čo si druhí ľudia pomyslia, keď ich začnem oslovovať s nejakou ponukou? Chcem vás upokojiť. Ľudia si vždy niečo pomyslia a tak vám to môže byť úplne jedno. V skutočnosti nikoho nezaujíma čo robíte, pretože každý sa stará len o seba. Ak sa vám bude dariť, tak si pomyslia: „ Určite to nedosiahol poctivou cestou, je to podvodník.“  Ak skrachujete, tak si pomyslia: „ Chudák jeden, vidíte, takto dopadne každý nenásytník.“  Vlastne je to len váš vymyslený problém, lebo v skutočnosti ste všetkým ľahostajní.

Niektorí ľudia sú príliš zahľadení do seba a na svoje problémy. Myslia si, že ostatní  majú všetko v poriadku a preto im ticho závidia. Pravda je taká, že každý človek má nejaký problém. Hovorí sa, že nemému dieťaťu ani vlastná matka nerozumie. Zistite, čo ľudia skutočne potrebujú a pomôžte im to dosiahnuť. Ak si osvojíte zásadu pomáhať druhým, dostanete od nich potrebnú citovú podporu a nezištnú pomoc. Tak získate aj vy to, čo potrebujete. Naučte sa kontaktovať  a požiadať druhých o to, čo chcete alebo potrebujete. Ak viete, čo chcete, ľahšie dokážete spájať ľudí s podobnými cieľmi. Ľudia sa prirodzene združujú do skupín, ktoré majú spoločné zameranie.

Ak chcete urobiť vo vašom živote radikálnu zmenu, je dosť pravdepodobné, že vo vašom najbližšom okruhu známych sa chcete zmeniť len vy. Ak ich teraz začnete presviedčať o potrebe  nezávislosti, obrátia sa vám chrbtom. Stará partia nemá momentálne záujem o úspech v kariére. Riešia úplne iné problémy ako je zábava, šport, móda, vzdelanie alebo cestovanie. Ak zostanete pri nich, začnú vám dokonca brániť vo vašom novom smerovaní  života. Nehnevajte sa za to na nich. Každý si prirodzene chráni svoju sféru  záujmov.

Ak chcete, aby sa niečo stalo, pričiňte sa o to. Ak ste už rozhodnutí zobrať život do vlastných rúk, teraz je ten pravý okamžik urobiť nevyhnutnú zmenu vo svojom zabehnutom živote. Začnite si hľadať nových priateľov, pomocou ktorých si dokážete splniť  svoj sen. Tých správnych  ľudí začnite hľadať mimo váš súčasný okruh známych. Teraz sa potrebujete pravidelne zoznamovať s novými ľuďmi. Hovorí sa : „Vrana k vrane sadá, rovný rovného si hľadá.“ Je najvyšší čas zmeniť svoj kŕdeľ a opustiť ten starý. Málokto má na to odvahu. Ešte menej ľudí dokáže vystúpiť zo zabehnutých koľají. Pre mnohých začínajúcich je  to najťažšie rozhodnutie, lebo majú strach z toho, že zostanú sami.

V určitom okamžiku života sa niektorí ľudia oddelia od davu a idú si vlastnou cestou za svojim cieľom. Chcem vás uistiť, že nikdy pri tom nezostávajú sami. Prirodzene sa spoja s podobne zmýšľajúcimi jednotlivcami, ktorí majú rovnaké myslenie a sny. Vytvárajú spoločnú komunitu, kde si navzájom  pomáhajú  plniť svoje ciele. Cesta za splnením svojich cieľov sa začína pevným rozhodnutím a zmenou zabehnutého spôsobu života.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nesledujeme mohutnú wagnerovskú operu, skôr reláciu o varení

Každý bude trochu nespokojný.


Už ste čítali?