Platí ešte, že neznalosť zákonov neospravedlňuje?

Autor: Ján Zbojek | 16.6.2014 o 9:30 | (upravené 16.6.2014 o 12:44) Karma článku: 4,24 | Prečítané:  1272x

Okrídlená veta Neznalosť zákonov neospravedlňuje sa používame  na súdoch, pri riešení dopravných priestupkov, pri majetkových sporoch, na úradoch. Kto nepozná zákony, má smolu. Kto však vytvoril tieto zákony? Ľudia si začali  vytvárať na všetky dôležité oblasti života také zákony, aby vyhovovali ich mocenskej štruktúre.  Jednotlivé paragrafy presne vymedzujú tresty za porušovanie zákonov. Aby sme  spoznali zákony, tak už  v základnej škole sa učíme  fyzikálne zákony ako Ohmov, Newtonov či Archimedov zákon, zákon gravitácie,  akcie a reakcie, odstredivej sily,  zotrvačnosti a podobne. Tieto nám umožňujú lepšie spoznávať svet.  Neskôr sa učíme spoznávať spoločenské zákony ako etický, ústavný, trestný, občiansky, cirkevný,  obchodný , dopravný, katastrálny, ktoré by nám  mali zlepšovať podmienky pre život. V každom štáte majú spoločenské zákony iný význam, pôsobnosť a účinnosť.

Svet, v ktorom žijeme však vznikol na základe prirodzených zákonov, na ktoré našťastie ešte  nemáme paragrafy. Človek sa tak po narodení ocitá vo svete, ktorému nerozumie. Poslušne dodržiava  legislatívu,  dohodnuté pravidlá a napriek tomu sa mu v živote nedarí, tak ako by chcel. Na ceste životom sa stretáva  s nenávisťou, zneužívaním moci, vojnami, nespravodlivosťou, strachom. Prečo sa prirodzené  prazákony na školách nevyučujú, keď sú tak dôležité?  Stále si nedokážeme vysvetliť prečo sú na svete chudoba a bohatsvo, zdravie a choroby, radosť a smútok, šťastie a  nešťastie. Všetci však podvedome cítime, že je ešte niečo medzi zemou a nebom, čo rozhoduje o našich osudoch.

Ľudstvo už od nepamäti hľadá uspokojivú odpoveď na vznik a riadenie sveta. Väčšina filozofov a mystikov sa zhoduje v tom, že je dielom jedného stvoriteľa. Súhlasia aj s tým, že svet sa riadi podľa prirodzených zákonov, ktoré spolu s ostatnými zákonmi a pravidlami tvoria  Poriadok  sveta. Boh nám ponúkol svet ako prostredie na existenciu a zároveň nám daroval myseľ, mozog, cit, talent a inteligenciu na to, aby sme sa mohli slobodne rozhodovať. Ľudia zneužili svoje slobody, odklonili sa od prirodzených zákonov a vytvorili si vlastné svetské zákony. Ukazuje sa, že samotné nestačia na dosiahnutie šťastia. Chcel by som pripomenúť, že do prirodzených zákonov stvorenia a fungovania sveta patria predovšetkým: zákon pohybu, zákon vývoja, zákon príťažlivosti rovnorodého, zákon spätného pôsobenia. To, že ich nepoznáme a nedodržiavame je najčastejší dôvod našich problémov v osobnom živote a zmarených nádejí.

Zákon pohybu pulzuje a je v každom tvorovi, liste na strome, ba aj v zdanlivo nehybnom kameni. Pod mikroskopom je možné pozorovať pohyb elektrónov v atóme.  Pohyb je základ vývoja všetkého života, pretože udržiava všetko živé, svieže a zdravé. Mnohí sa po dosiahnutí cieľa zastavia a to je ich koniec. Keď sa zastaví pohyb nastáva zánik.

Zákon vývoja spôsobuje, že všetko čo existuje sa musí neustále vyvíjať od jednoduchého k dokonalému. Poznáme ho aj ako neustála zmena všetkého. Každý živočíšny druh podlieha vývoju tým, že sa neustále zdokonaľuje a prispôsobuje prostrediu. Veľa ľudí sa po skončení školy prestávajú ďalej vzdelávať a život ich jednoducho odstaví.  Kto sa neprispôsobí zmenám, ktoré sa dejú vo svete, prirodzene zanikne, aby uvoľnil miesto pre iných. Iná cesta neexistuje.

Zákon príťažlivosti rovnorodého najlepšie vystihuje príslovie: „Vrana k vrane sadá, rovný rovného si hľadá.“ Rovnaké sklony, temperamenty a povahy privádzajú k sebe navzájom ľudí bez vedomého úmyslu.  Hovoríme o sympatiách, ale  myslíme tým príťažlivú silu rovnorodosti. Preto sa spoločne stretávajú  umelci, športovci, kreatívni jedinci, ale aj hazardní hráči, ľudia bažiaci po moci a kriminálnici. Rovnaké sa priťahuje, nerovnaké odpudzuje. Ak sa pokúsi človek tento zákon nejako obísť, či už z neznalosti alebo úmyselne, pocíti následky. Musíme si strážiť ako oko v hlave tieto myšlienkové formy, lebo majú obrovskú účinnosť na ostatných ľudí.

Zákon spätného pôsobenia vystihuje príslovie: „Čo človek zaseje, to aj zožne.“ Každému je jasné, že keď zaseje kukuricu, nemôže zožať pšenicu. Málokto však chápe, že to isté platí aj v duševnej oblasti. Ak zasejem lásku, zožnem lásku. Ak zasejem  nenávisť, zasiahne ma spätne nenávisť a to desaťkrát silnejšia, ako zo mňa vyšla. Zo zberne rovnakého druhu si totiž pritiahne posilu. Zákon spätného pôsobenia je založený na požiadavke, že len keď sa dáva, smie sa prijímať. Najskôr musíme dávať a potom prijímať, presne v tomto poradí. Zasiahne nás vždy len to, čomu sme kedysi dali podnet. Prejavuje sa to v nevysvetliteľných udalostiach, nehodách, chorobách  a tragédiách ľudí.  Dobré skutky nám pomáhajú rýchlejšie postupovať vo vývoji, lebo sila dobrého chcenia priťahuje zosilnené podobné sily z vesmíru.

Niekde som čítal, že: „Život je jediná hra, kde môže zvíťaziť každý. Stačí keď bude dodržiavať jej pravidlá.“ Prirodzené zákony fungujú nekompromisne a vcelku. Nedajú sa obísť ani ignorovať. Mnoho ľudí sa ešte stále pasuje za pána tvorstva a snažia sa doslova podojiť vesmír za každú cenu.  Pachtia sa za majetkom, slávou, funkciami a mocou. Zabúdajú dávať a tak len berú, najčastejšie na úkor druhých. Keď dosiahnu konečne vytúžené postavenie, neprináša im to očakávanú radosť a šťastie. Rozvody rodín, rozpad partnerských vzťahov, rôzne choroby a havárie sú len dôsledkom ich neuváženej činnosti. Nevedomosť a neznalosť zákonov je zdrojom chorôb, chudoby a nešťastia ľudí. Preto by sme sa mali naučiť spoznávať všetky zákony a nielen tie naše „svetské.“ Nadobudnuté vedomosti vás spoľahlivo povedú životom. Poznanie vás automaticky prinúti dodržiavať ich v celku. Ešte raz pripomínam, že neznalosť zákonov neospravedlňuje!!!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?