Je dobré hovoriť pred druhými o svojich cieľoch?

Autor: Ján Zbojek | 23.6.2014 o 13:07 | (upravené 23.6.2014 o 13:59) Karma článku: 5,92 | Prečítané:  1546x

Pred pár mesiacmi som stretol svojho známeho. Vedel som, že si zháňa prácu a tak som sa ho opýtal, či už pracuje. „Nie, ale niečo sa mi rysuje, len o tom nechcem ešte rozprávať.“  odvetil a tváril sa veľmi tajomne, ako keby išlo o významné zamestnanie.   Poprial som mu veľa šťastia a s tým sme sa rozišli. Nedávno som ho opäť stretol. Bol skleslý a vôbec mu nebolo do reči. Zvedavosť mi nedala a tak som sa spýtal, kde robí. „Nikde.“ utrúsil pomedzi zuby.  „A čo s tou prácou, čo si nechcel o nej rozprávať?“ opýtal som sa. „Ani mi nespomínaj. Dva mesiace som nedostal výplatu a tak som radšej odišiel.“ posťažoval sa. Potom mi porozprával príbeh o tom, ako naletel známemu podvodníkovi. Zhodou okolností  ho poznám. Keby mi to povedal ešte vtedy, ihneď by som ho na to upozornil. Mohol predísť sklamaniu, ale bohužiaľ, takto sa stal ďalšou z množstva oklamaných obetí.

Neviem prečo, ale máme taký hlúpy návyk, že nechceme pred druhými predčasne hovoriť o dôležitých veciach. Robíme to pri hľadaní zamestnania, ale aj pri rôznych obchodných či podnikateľských  príležitostiach. Hovorí sa, že buď ich nechceme zakríknuť, alebo máme strach, že by nám ich mohol niekto vyfúknuť. Tento zvyk je pravdepodobne ešte z minulosti, keď bolo všetkého nedostatok. V tej dobe akékoľvek utajovanie vecí malo aspoň aký taký zmysel. Dnes je iná doba, kde je všetkého dostatok. Každý si môže nájsť dostatok informácií o druhých ľuďoch, o produktoch a možnostiach uplatnenia. V tomto prípade výnimka potvrdzuje pravidlo.  Ľudia sa navzájom zoznamujú a spájajú preto,  aby si pomáhali a  mohli vytvárať spoločne nové projekty. Vývoj ide rýchlo dopredu, informácie rýchlejšie starnú. Možno aj preto to majú samotári  čoraz ťažšie.

Vzájomná komunikácia medzi ľuďmi nadobúda čoraz viac na význame. Pri tvorivom myslení vzniká energia, ktorá siaha ďaleko za hranice našich tiel. Keď sa s niekým stretneme, naše energie sa prelínajú a nás potom napadajú iné myšlienky ako obvykle. Je to dané tým prelínaním. To, čo nám po takomto stretnutí prichádza na um, býva často len začiatok nového procesu tvorby. Zvyšok sa nedozvieme, dokiaľ nezačneme hovoriť svoje myšlienky nahlas. Nebojte sa povedať o svojom cieli každému, koho stretnete. Vaša reč vzbudí pozornosť toho druhého a začne ho vábiť. Na väčšine ľudí je veľmi dobre poznať, keď vám chcú niečo dôležité povedať. Preto sa ich na to pokojne spýtajte. Cieľ obsiahnutý v našej predstave je tým magnetom, ktorý priťahuje ľudí s rovnakým zámerom. Podobne priťahujú ľudí aj situácie a informácie, v ktorých tento zámer nejakým spôsobom figuruje.

Samotná myšlienka a túžba uskutočniť náš zámer spôsobia, že sa zrazu začnú diať veci v náš prospech. Akoby náhodou začneme stretávať tých správnych ľudí. Kým nemáme jasný cieľ, môžeme sa stretnúť aj s miliónom ľudí a nedozvieme sa nič dôležité. Dozvie sa to len ten, kto má jasne stanovené ciele a kto o nich často hovorí s inými ľuďmi. Preto rozprávajte o svojich cieľoch vždy a všade. Ak potrebujete niečo zistiť, spoľahlivo sa to dozviete. Stačí, keď začnete o tom rozprávať pred ľuďmi. Nikdy neviete, kto vám na vašej ceste za poznaním, pri hľadaní zamestnania, na realizácii nápadu, pri získaní potrebných informácií alebo vhodného obchodného partnera pomôže. Nie nadarmo sa hovorí, že: „Nemému dieťaťu ani vlastná matka nerozumie.“ 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?