Čo je v živote dôležitejšie, zdravie alebo peniaze ?

Autor: Ján Zbojek | 26.6.2014 o 13:37 | Karma článku: 5,20 | Prečítané:  1295x

Na seminári som položil túto otázku a zrazu sa rozpútala búrlivá debata. Vznikli dva tábory a každý sa snažil obhajovať svoj názor. Podobných diskusií som už zažil niekoľko a tak som to po chvíli musel zastaviť.  Takéto otázky sa snažia podsúvať politici svojim voličom, aby zaujali ich pozornosť a aby polarizovali spoločnosť. Účastníci seminára si zdravie okamžite rozdelili na zdravý a chorý a peniaze na bohatý a chudobný. Protipóly sa priťahujú a tak sa debata  začala krútiť na  variantách je lepšie byť zdravý a chudobný alebo bohatý a chorý?   Najlepšie je byť  byť zdravý a bohatý. Pre väčšinu ľudí je to však nedosiahnuteľná skutočnosť. Otázka teda stojí takto : Za akých okolností sa to dá  dosiahnuť? Vo svete sa nachádzajú zdravie , choroby, bohatstvo aj chudoba. Fakt je, že chudoba a choroby prevažujú. Skúste sa zamyslieť prečo je to tak?

Keď sa človek narodí, tak je takmer dokonalý. Väčšina sa teší dobrému fyzickému zdraviu a jasnej mysli. Zdravá myseľ je naše duševné bohatstvo. To všetko sme dostali do daru zadarmo. Každý sa narodil do nejakých ekonomických a sociálnych podmienok. Každý dostal v mladosti  iné vzdelanie a výchovu, ovplyvnenú rodičmi. To by mohlo ospravedlniť aspoň spočiatku rozdiely vo  vedomostiach a získaných návykoch  medzi deťmi. Od šiestich rokov všetci chodíme do približne rovnakých škôl a dostávame rovnaké vzdelanie. Treba pripomenúť, že v tomto veku je hlavný dôraz  stále na výchove v rodine. Počas štúdií sa rozdiely medzi ľuďmi ešte veľmi neprejavujú, pretože všetci majú približne podobné povinnosti a podmienky pre rozvoj. Najväčšie rozdiely medzi ľuďmi sa však začínajú prejavovať až po skončení štúdií a ekonomickom osamostanení. Sú už relatívne samostatní a postupne preberajú zodpovednosť za svoj život. Teraz už nemusia plniť školské povinnosti ani príkazy rodičov. Tu sa naplno prejavia ich skutočné povahové a charakterové vlastnosti, doteraz ovplyvňované školou a rodičmi.

Neviem prečo, ale to čo dostávame zadarmo si väčšinou nevážime. Nevážime si vlastné zdravie. Mnohí ľudia sa prejedajú, pijú alkohol, fajčia, používajú omamné látky a drogy. To sú  základné predpoklady pre podlomenie zdravia. Rovnako si nevážime ani bohatstvo, ktoré predstavuje naša schopnosť učiť sa, tvoriť a zarábať peniaze. Nechcú sa učiť,  prestávajú na sebe pracovať, zabávajú sa  a začínajú si užívať život plnými dúškami. Žijeme v kapitalistickej spoločnosti, ktorá je postavená na peniazoch. Zdravie a schopnosť vytvárať bohatstvo sme dostali ako dar. Ak niečo dostaneme, tak sa o to musíme starať. V živote platí dôležitá zásada:  O zdravie a financie sa musíme  postarať  sami!!!  Nemôžeme sa zrieknuť zodpovednosti za ne. Keď si podlomíte zdravie, lekár vám ho už nenavráti a následky si ponesiete sami. Keď sa priveľmi zadlžíte, tak už vám nepomôže žiaden finančný poradca a následky si ponesiete opäť sami. Každý je osobne zodpovedný za svoje fyzické zdravie a finančnú situáciu.

Zdravie sa riadi podľa prírodných zákonov a preto by sme mali získať o zdraví aspoň základné vedomosti. To sa volá prevencia. Lekári môžu len zmierniť dôsledky zranenia , choroby, ale nemôžu odstrániť jej príčinu. Je to väčšinou negramotnosť a zlá životospráva. Lekár lieči, človek sa uzdravuje. Lekári,  farmaceutické  firmy,  obchodníci často predávajú ľuďom predražené lieky, potravinové doplnky a  vitamíny.  Ak  ľudia nepoznajú ich pravý účel alebo  druhotné účinky, môžu im dokonca ublížiť. K udržaniu  fyzického zdravia potrebujeme finančné  výdaje na  kvalitnú stravu -  jedlo, potravinové doplnky a vitamíny, pitný režim – voda, ovocné nápoje, džúsy, minerálky, odpočinok a relaxáciu  – dovolenky, kúpele, víkendy,  pohyb – športové aktivity, fitness,  welness, oblečenie, lekársku starostlivosť  –  odvody do zdravotnej poisťovne, lieky, rehabilitácia, preventívne prehliadky....

Financie sa riadia podľa zákonov ekonomiky. Hovorí sa, že neznalosť zákonov neospravedlňuje. Na spoznanie fungovania týchto zákonov potrebujeme  aspoň základné vedomosti z finančnej gramotnosti. To sa volá prevencia. Ľudia sú všeobecne  finančne negramotní a preto je na svete toľko chudobných ľudí. Rôzne podpory a charita môžu len zmierniť dôsledky chudoby, ale nikdy neodstránia jej príčinu. Na trhu je množstvo finančných inštitúcií, poradcov a predajcov, ktorí ponúkajú ľuďom rôzne finančné produkty. Ak nemá človek aspoň základné vedomosti, môžu mu tieto produkty dokonca  ublížiť rovnako ako pri zdraví.

Na to, aby sme si dokázali udržať  zdravie v dobrej kondícii potrebujeme základné  vedomosti a peniaze. Na to, aby sme mohli zarábať peniaze potrebujeme zdravie a finančné vzdelanie. Vlastné vedomosti o zdraví vám ušetria množstvo peňazí vynakladané na udržanie a znovunadobudnutie zdravia. Vedomosti vo financiách vám ušetria množstvo peňazí a umožnia ich rozumné sporenie, investovanie a dobré zhodnotenie. Ak chceme  plnohodnotne, spokojne  a zdravo žiť,  musíme poznať  aj celistvý  systém zdravia aj  systém finančne gramotnosti, ktoré sú navzájom a nerozlučne prepojené.  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?