Rozprávka o volovi, líške a vlkovi.

Autor: Ján Zbojek | 28.6.2014 o 11:00 | (upravené 28.6.2014 o 11:14) Karma článku: 5,24 | Prečítané:  1013x

V poslednom čase začali byť obyvatelia jedného lesa nespokojní a tak vedenie lesa zvolalo zhromáždenie. Stretli sa tam mnohé zvieratá, malé aj veľké. Staršie spomínali na dobré časy, kedy každý vedel, kam patrí a čo má robiť. Mladé zvieratá chceli radikálne zmeny. Rozprávali aj o nežnej zmene v lese a o tom ako sa komu podarilo s tým  vyrovnať.  Niektorí si sťažovali, že prišli do nášho lesa cudzie zvieratá, ktoré sa tu rozťahujú a robia si čo chcú. Každý sa mohol vyjadriť k návrhu  zmeny lesného poriadku, ktorý by mal zlepšiť podmienky života v lese pre všetkých.  Na záver bolo hlasovanie, pri ktorom sa nečakane dostali do nového vedenia divé svine. Ich návrh zmeny bol najprijateľnejší pre väčšinu zvierat. Na záver zhromáždenia  si narýchlo odsúhlasili nový lesný poriadok. Zaskočené a znechutené zvieratá sa postupne rozišli domov. 

Po stretnutí  ešte zostali spolu na kus reči starí dobrí kamaráti vôl, líška a vlk.  Ako prvý rozpovedal svoj príbeh vôl. Spomínal, že keď bol ešte mladý a silný, niekedy ťahal aj za dvoch. Hovoril, že celý život drel ako vôl a vždy si poctivo platil všetky dane a  odvody.  Keď zostarol, zlomil si nohu potom bol dlho bez práce.  Nakoniec  ťahal voz u jedného skúpeho  sedliaka iba za minimálnu mzdu.  Vôl si posťažoval, že teraz dostáva minimálny  dôchodok, z ktorého sa nedá vyžiť a nevie ako to bude ďalej.  Líška bola odjakživa prefíkaná a do práce sa príliš nehrnula. Už za mlada si vybavila  invalidný dôchodok. Občas si zašla do kurína po sliepku na prilepšenie. Nejako sa jej to vždy prepieklo, lebo  bolo o nej známe, že líšky vždy kradli slepky. Keďže väčšinou nepracovala, mala dosť času na rôzne kšeftíky. Po nežnej zmene  založila lesný zvierací výbor na ochranu líšok a stala sa z nej funkcionárka.  Teraz dostáva priemerný dôchodok. Pochválila sa, že má jeden z najkrajších brlohov v lese. Vlk sa po vyučení staral o bezpečnosť v štátnom lese a preto mal vždy  rešpekt od všetkých zvierat. Po nežnej zmene si  v lese založil so svojou svorkou bezpečnostnú službu a začal strážiť aj okolité lesy. Pochválil sa, že sa ich svorke vedie veľmi dobre, lebo staré kontakty našťastie zostali. Teraz dostáva lesný výsluhový dôchodok a ešte má  podiel  zo súkromnej  bezpečnostnej služby. Nakoniec  sa ešte porozprávali o deťoch, vnúčatách a rozlúčili sa.

Vôl sa pomaly blížil domov a ťažko sa vyrovnával s tým, aké veľké zmeny sa v lese  udiali. S poľutovaním zistil , že niektoré cudzie zbieratá  sa  správajú rovnako ako divé svine.  Od vedenia lesa dostávajú výhody na úkor ostatných zvierat. Rozmýšľal, čo povie domácim zvieratám, ktoré zastupoval. Nemôže im predsa povedať, že poctivou prácou sa bude dať uživiť len veľmi ťažko.  Uvedomil si, že v novom lesnom poriadku je priestor, ktorý  nahráva  hlavne divým sviniam, líškam, vlkom a zvieratám, ktoré žijú vo svorkách.  Nakoniec ho napadla spásna myšlienka, že založí odbory pre domáce zvieratá. Ten večer spokojne zaspal s pocitom, že to tým sviniam raz ukážu. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?