Aký je rozdiel medzi dílermi drog a niektorými sprostredkovateľmi ?

Autor: Ján Zbojek | 4.7.2014 o 17:48 | Karma článku: 6,95 | Prečítané:  1809x

Včera, sme boli na návšteve u známeho mojej manželky.  Zažili sme príjemný večer spojený s výbornými morskými  špecialitami, dobrým vínkom, zaujímavým rozprávaním  a smutným príbehom o jednom drogovom dílerovi.  Počas  rozhovoru sa pán domáci dozvedel aj to, že píšem knihy o úspechu, podnikaní a že vyučujem finančnú gramotnosť. Ihneď ma poprosil, aby som sa mu pozrel na zmluvy, ktoré mu nedávno urobil jeden známy sprostredkovateľ. Priznal sa mi, že nevie, čo má robiť. Má momentálne finančné problémy a nie je schopný splácať vysoké splátky na nových zmluvách. Keď som sa na to pozornejšie pozrel,  naplno som si  uvedomil, čo všetko dokáže pre provízie vykonať jeden nenažraný  poradca. Jeho poradenstvo spočívalo v tom, že mu zrušil  dobre nastavené zmluvy a urobil mu nové, s oveľa vyššími platbami. Pre zákazníka boli zjavne nevýhodné, ale takto získal sprostredkovateľ vyššie provízie. Pán domáci  bude po tejto transakcii  v hlbokej strate.  

Neviem prečo ma okamžite  napadla súvislosť  sprostredkovateľa s drogovým dílerom. Asi preto, lebo v tomto prípade sa ukázalo, že díler drog z rozprávania  a niektorí sprostredkovatelia majú veľa spoločného. Sprostredkovateľ aj díler predávajú svoje produkty  za provízie.  Ani jeden  nedáva zákazníkovi  komplexný návod na použitie a neoboznámi ho so všetkými možnými  dôsledkami. Obaja neberú za predaj produktov zodpovednosť  a  vôbec  ich nezaujíma, či má zákazník finančné prostriedky na kúpu produktu. Zmyslom ich biznisu je zisk za každú cenu.  Zákazníci vlastne kupujú v oboch prípadoch mačku vo vreci, bez toho, aby vedeli čo všetko sa môže stať.  Díler je ochotný predať drogy v akomkoľvek množste, len aby zarobil. Aj pri najkvalitnejšom  kokse sa môže  zákazník predávkovať a ublížiť si.  Podobne sa zachoval aj tento sprostredkovateľ. Poradil domácemu, čo má urobiť, ale zodpovednosť za peniaze nechal na ňom.  Predčasné ukončenie  pôvodných  zmlúv mu spôsobilo stratu peňazí. Následne  mu predal  nový produkt  bez toho, aby si zistil, či je vôbec  schopný si toľko sporiť. Nepovedal mu o čo príde,  keď si bude chcieť vybrať svoje úspory alebo keď prestane platiť kvôli insolventnosti. Díler aj sprostredkovateľ vedia presne, čo dokáže robiť ich produkt v rôznych situáciách.  Keďže zákazník nepozná  základné vlastnosti a vedľajšie účinky  produktov, môže im aj ten najkvalitnejší  produkt v určitých situáciách ublížiť. Hlavná vec, že sprostredkovateľ si zobral  vysokú províziu za predaj.

Keď sa to pán domáci dozvedel, bol pekne nahnevaný.  Konečne si uvedomil, že sprostredkovateľ iba zneužil jeho  dôveru, aby sa na jeho úkor obohatil.  Po opadnutí prvej emócie sme sa spoločne zhodli na tom, že za svoje zdravie a peniaze sa celkom nemôžeme zrieknuť zodpovednosti. On sa jej zriekol, keď nechal na sprostredkovateľovi, aby mu poradil so sporením a ponúkol mu príležitosť. Príležitosť robí zlodeja!!!  Je pravda, že človek nemôže vedieť všetko a preto využíva na rôzne  služby poradcov a špecialistov. To však neplatí u zdravia a peňazí. Keď si  svojou nevedomosťou spôsobíte vážne problémy, tak potom vám už nepomôžu ani lekári ani finanční poradcovia. Dokážu len zmierniť dôsledky, ale neodstránia príčinu. Podľa mňa  najlepšími poradcami pre nás môžeme byť len my  sami. K tomu musíme mať aspoň základné vedomosti z finančnej gramotnosti. Nepomôže nám, že sa posťažujeme na zlých poradcov. Vždy  budú dobrí aj zlí. Ak sa nezačneme učiť,  budú s nami naďalej cvičiť čoraz bezcitnejší  díleri a sprostredkovatelia, ktorí sa už  vôbec neštítia klamať alebo  zavádzať  bez prijatia zodpovednosti.  Dokedy im ešte dovolíme, aby  parazitovali na našej pohodlnosti  a zneužívali našu  nevedomosť  bez možnosti akéhokoľvek  postihnutia? Napadá ma, že dokiaľ nepreberieme zodpovednosť za svoje peniaze na seba.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?