Je sociálna poisťovňa pyramídová hra?

Autor: Ján Zbojek | 7.7.2014 o 8:31 | (upravené 7.7.2014 o 9:09) Karma článku: 11,48 | Prečítané:  3847x

Pyramídová hra je podvod známy aj ako Ponziho schéma. Jej podstata spočíva v tom, že do spoločného banku vložíte určenú sumu. Za to, že privediete ďalších hráčov, dostanete províziu z ich vkladov a vaša investícia sa vám  vráti. Hra funguje dovtedy, dokiaľ do hry prichádzajú stále noví a noví ľudia. Keď prestanú prichádzať noví, váš vklad sa rozdelí a vy nedostanete nič. Vtedy hra končí.  Najviac sa nabalia tí, ktorí sú hore. Takúto pyramídovú hru na istotu sociálneho zabezpečenia v dôchodku založili  ešte komunisti. Volá sa priebežný dôchodkový systém. Po vojne  sa rodili v priemere tri až štyri deti na rodinu, čo zaručovalo väčší príjem do sociálnej poisťovne ako výdaje. Po nežnej revolúcii  a nástupe kapitalizmu sa však ukázalo, že sociálna poisťovňa je prázdna aj napriek tomu, že do nej všetci poctivo vkladali vyše 40 rokov.   

Európa postupne starne a vymiera. Dnes je pôrodnosť na Slovensku asi 1,4 dieťaťa na dvoch rodičov, čo znamená že už teraz nie sme schopní uživiť našich rodičov.  To spôsobuje , že  musí byť dotácia zo štátneho rozpočtu pre Sociálnu poisťovňu na vyplácanie dôchodkov. Keďže  dôchodky sa musia vyplácať, pyramídová hra na sociálne istoty pokračuje veselo ďalej. Akú takú nádej nám priniesol druhý pilier. Ten však  dostal po nástupe ľavice do vlády niekoľko zákerných zmien a obmedzení. Úspory väčšiny sporiteľov druhého piliera po novom aj tak skončia nakoniec v sociálnej poisťovni. Každá vláda sa snaží dávať rôzne stimuly zahraničným nadnárodným spoločnostiam len preto,  aby ich k nám pritiahli. Dlho mi nešlo do hlavy, prečo sa tak snažia, aby vznikli nové pracovné miesta zvonku.  Politici a vláda doslova milujú zamestnancov, lebo z nich majú isté odvody, z ktorých vyplácajú priebežne dôchodcov a svoju réžiu. Preto sa snažia získavať odvody už aj od dohodárov, brigádnikov, dôchodcov a študentov.

Príklad:  20 ročný zamestnanec si platí odvody do sociálnej poisťovne a na dôchodkové poistenie celých 45 rokov zo super hrubej mzdy 1500€. Zamestnávateľ  a zamestnanec odvedú na odvodoch štátu 539 €/ mesačne. Teda za 45 rokov aktívnej činnosti odvedie štátu celkom 291 060 €. V 65. roku odíde do starobného dôchodku a bude dostávať v priemere okolo  20 -25% z čistej mzdy, čo bude okolo 200 €. Pre porovnanie, dnes  je priemerný dôchodok 42%,  okolo 370€/mes. , lebo odvody platia ešte povojnové deti z početných rodín. Teraz však začínajú postupne odchádzať  do dôchodku.  Priemerná úmrtnosť ľudí je okolo 75 rokov .  Mladí si budú 45 rokov platiť odvody a nakoniec  dostanú len za 10 rokov od štátu celkom 24 840 €  a ostatok prepadne do rezervného fondu (alebo do čiernej pyramidálnej diery?). Pravidlá pyramídovej hry sú neúprosné. Začiatkom mesiaca tam prídu nové vklady a vzápätí sa prerozdelia dôchodcom.

Súčasná vláda naďalej sľubuje sociálne  istoty rovnako  ako kedysi komunisti.  Najnovšie cestovanie vlakom zadarmo pre študentov. Politici počítajú s tým, že ľudia majú krátku pamäť. Na jednom seminári som sa spýtal kto to bol Čalfa, Dlouhý, Komárek, Langoš, Lupták, Budaj.  Nikto ich už nepoznal.  Z toho vyplýva, že o dvadsať rokov nebudú poznať ani mená ako Fico, Dzurinda, Mikloš, Mečiar,  Slota. Nikto si nebude pamätať, čo nám teraz sľubujú. Všetci však majú niečo spoločné a to je deficitný štátny rozpočet. Nie je dôležité, kto nás viac zadĺžil, či pravica alebo ľavica, ale to, že je to na úkor nás všetkých. Tento dlh zaplatíme my, daňoví poplatníci.

Teraz mi je jasné, prečo sa každá vláda snaží udržať zamestnanosť „za každú cenu.“ Politici a odborári sa ešte stále snažia v ľuďoch prebúdzať  ilúziu istoty dôchodkového zabezpečenia. Z čoho sa potom budú vyplácať starobné dôchodky?  Čo bude potom, to ich netrápi, lebo to bude riešiť iná vláda. Chcú, aby pyramídová hra na sociálne istoty ešte fungovala, dokiaľ sú pri moci.

Treba si uvedomiť, že už žijeme v kapitalizme, kde sa musí začať každý starať o seba. Dokedy ešte budeme počúvať tie prázdne  reči o sociálnych istotách na základe tvrdenia:  „To čo ti ja sľúbim, to ti nikto nedá.“  Áno, sociálne istoty, ale pre koho? Tí, ktorí vám to sľubujú, sú tam len dočasne (na štyri roky...) a to si píšte, že urobia všetko pre to, aby sa „ nejako zabezpečili“ na dôchodok. Ale  o tých pár vyvolených  tu teraz nejde. Dôležitejšie je, ako sa vy zabezpečujete na dôchodok?  Sporíte si na horšie časy v sociálnej poisťovni ?   Alebo si myslíte, že pyramídová hra bude ešte pokračovať ?  Každá hra raz skončí a potom príde na rad reálny život aj s jeho dôsledkami. Ak sa nezačnete starať o seba už teraz, skončíte v chudobe. Štát jednoducho nebude mať na starobné dôchodky a tí, ktorí vám to sľúbili už tam nebudú !!!  Hovorí sa že: „Ako si ustelieš, tak budeš spať.“  Takže, dobrú noc priatelia?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?