Dobrý otec, zlý otec alebo ako zvíťazilo zlo nad dobrom.

Autor: Ján Zbojek | 9.7.2014 o 8:39 | Karma článku: 8,03 | Prečítané:  1582x

Boli raz dvaja otcovia. Jeden bol dobrý a druhý zlý. O tom, ktorý je zlý a dobrý rozhodli ich deti. Dobrý otec svoje deti rozmaznával, dával im štedré vreckové,  kupoval hračky,robil za nich domáce úlohy. Nemali domáce povinnosti, nemuseli upratovať , lebo o všetko sa im postarali rodičia. Keď dostali zlé známky v škole, alebo poznámku,  tak ich dobrý otec nikdy nepotrestal. Hovorieval: „Užite si, dokiaľ ste mladí.“  Zlý otec bol prísny, požadoval od detí, aby si robili v izbe poriadok, pravidelne im  kontroloval úlohy. Von sa mohli ísť hrať, až keď mali splnené všetky domáce úlohy a povinnosti. Učil ich sporiť do prasiatka, šetriť elektrinou a  vodou. Keď chceli ísť na výlet, tak im povedal, aby si nasporili alebo zarobili na brigáde. Stále im prízvukoval, že: „Na chleba sa ťažko robí.“

Deti dobrého otca sa tešili z bezstarostného života, úžívali si a velebili svojho otca. Deti zlého otca im závideli a podchvíľou si pomysleli, aký majú ťažký život. Boli na otca nahnevaní a cítili nespravodlivosť, lebo povinnosti a vyžadovanie disciplíny im veľmi nevoňali. Čas pomaly ubiehal a deti rástli ako z vody. Skončili strednú školu a začali študovať na vysokej.  Deti dobrého otca postupne odišli zo štúdia, lebo vraj bolo príliš náročné na matematiku a v druhom prípade mu štúdium nedávalo zmysel.  Začali si hľadať prácu, ale nie a nie si nájsť tú pravú. Nakoniec ostali na úrade práce a  dobrý otec ich živil naďalej. Snažil sa im nájsť dobré miesto, ale nikdy tam dlho nepobudli. Vtedy ich upokojoval, že kým bude vládať tak im pomôže.

Deti zlého otca skončili štúdium na červený diplom. Už počas štúdia si zarábali prácou na polovičný úväzok v nadnárodnej  počítačovej firme. Po skončení školy jeden syn okamžite nastúpil do  firmy a začal robiť kariéru. Po roku sa tam stal manažérom s dobrým platom.  Druhý si založil softvérovú firmu a začal podnikať. Vytvoril nový  softvér, ktorý mu zabezpečil  dobrý biznis. Teraz ho predávajú aj do zahraničia. Obaja synovia sa v krátkej dobe presadili, lebo boli naučení tvrdo pracovať. Teraz sa im zišla osobná disciplína a vytvorené pracovné návyky. Osamostatnili sa, oženili a založili si rodiny. Na oslave otcovej päťdesiatky mu poďakovali za jeho prísnu výchovu  a za to, že ich výborne pripravil pre život. Zasmiali sa na tom, ako kedysi  závideli deťom dobrého otca. Dnes sa im obom darí a pri výchove svojich detí sú prísni tak, ako ich to zlý otec naučil.

Dobrý otec si začal robiť starosti o svoje deti. Nestíhal  už finančne uživiť seba a dospelé deti s rodinami, ktoré mali vysoké nároky na životný štýl. V práci začal ťahať presčasy a domov sa vracal  uťahaný. Jedného dňa  dostal infarkt a po ňom musel odísť na invalidný dôchodok. Dotácie od otca prestali a to popudilo jeho deti. Otec si teda zobral pôžičku, aby pomohol deťom z dlhov. Po druhom infarkte otec zomrel. Po smrti to išlo s deťmi dobrého otca rýchlo dole  kopcom. Nedokázali sa zmieriť so situáciou a tak začali častejšie popíjať. Postupne si vytvorili nové dlhy. Nakoniec im exekútor zobral  rodičovský byt a zostali bez domova. Neboli naučení sa o seba postarať a keď im odišiel sponzor, nakoniec skončili ako bezdomovci.

Aké je ponaučenie?  Život je vo svojej podstate spravodlivý, lebo pripravil pre všetkých rovnaké podmienky. Je len na nás, aby sme sa na ne poriadne pripravili. V tomto prípade našťastie „zlo“ zvíťazilo nad „dobrom.“ Ale to zlo bolo len z pohľadu naivných detí.  Preto, nebojte sa byť primerane „zlí“ a prísni voči nepoctivosti, lenivosti, nezodpovednosti a pohodlnosti vašich detí.  Život opäť len potvrdil, že všetkého veľa škodí. V prípade dobrého otca sa ukázalo, že škodí aj priveľa dobra s právami a  bez plnenia  povinností. To spôsobilo, že u svojich detí nevypestoval základné pracovné  návyky a to sa napokon  obrátilo proti nim.  

V štáte predstavuje dobrého a zlého otca ľavicová a pravicová vláda.  Každý má radšej toho, kto rozdáva ako toho, kto vyžaduje tvorivú prácu. Obávam sa, že naša súčasná vláda sa začína podobať na dobrého otca. Príliš dlho už podporuje  niektoré sociálne skupiny a  „rozmaznané“  deti  s právami a  bez plnenia akýchkoľvek povinností. Je to však na úkor nadmerného zadlženia. Bojím sa, že v našom štáte nakoniec úplne zvíťazí „dobro“.   Potom nám z toľkého dobra bude všetkým veľmi zle.  Nie nadarmo sa hovorí že: „ Za dobrotu na žebrotu.“

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?