reklama

Vedia vôbec bankári čo je to finančná gramotnosť?

Minulý týždeň prebehla tlačou správa z ministerstva školstva, že naši žiaci doslova prepadli pri testovaní vo finančnej gramotnosti oproti ostatným krajinám. Najväčším nedostatkom bolo, že nedokázali prečítať faktury, nezvládli prácu s platobnými kartami, s  rizikami pri úveroch a investovaní. V správe o výsledkoch slovenských žiakov sa neuvádza, kde a od koho sa to majú žiaci naučiť? Nevedia to ani samotní rodičia a v škole sa to neučí. Hovorí sa, že: „Aký otec taký syn, aká matka taká Katka...“ Schválne som si na webe pozrel test finančnej gramotnosti , ktorý vytvorila  Slovenská banková asociácia. Na základe tohto testu sa hodnotí, ako sú ľudia finančne gramotní.  Podľa pánov bankárov je teda človek finančne gramotný, keď si vie otvoriť bežný účet v banke(za vysoký poplatok a úrok 0,01%), vyfasovať kreditnú platobnú  kartu (za vysoký poplatok ) a  zobrať čo najlepší spotrebný úver (za vysoký poplatok a úrok 13 -20%). Myslíte si, že to stačí???

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Ak má byť toto oficiálna finančná gramotnosť, tak potom ďakujem pekne!!! Nečudujme, že je potom toľko chudobných a zadlžených ľudí. Takáto finančná gramotnosť je nemilosrdná manipulácia s ľudskou nevedomosťou a hlúposťou ticho podporovaná štátom. Hovorí sa, že: „Ryba smrdí od hlavy.“  Štát sa čoraz viac zadlžuje a ide nám všetkým zlým príkladom.

Základ finančnej gramotnosti je ziskový rodinný rozpočet, čiže príjem „musí“ byť vyšší ako výdaje. Platí to pre jednotlivca, rodinu , firmu aj štát. Príjem je väčšinou daný zamestnávateľom. Takže jediné čo môžeme urobiť, je znížiť výdaje na minimum a prispôsobiť sa príjmu. Chce to však prísnu osobnú disciplínu. Najskôr sa musíme naučiť žiť samostatne z toho, čo zarobíme a prispôsobiť výdaje príjmu. Keď nemáte v poriadku základy a topíte sa v dlhoch, tak vám nepomôže ani najlepší sporiaci program alebo úver. Akékoľvek sporenie či spotrebný úver vám zvýši výdaje a tým si len ublížite. Z toho vyplýva, že si nesmieme požičiavať na bežné živobytie za nekresťanský úrok, lebo nás to po čase zničí!!! Až potom, keď je váš rozpočet v zisku si môžete začať zlepšovať životnú úroveň pravidelným sporením a rozumným investovaním. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak nenaučíme naše deti "skutočné základy finančnej gramotnosti", tak v tomto nerovnom boji budú vždy víťaziť čoraz bohatší bankári a porazení budú čoraz chudobnejší dlžníci. Finančníci si platia drahých právnikov, ktorí rafinovane skryjú do obchodných podmienok práve tie najdôležitejšie fakty. Bežný občan ich nemá šancu nájsť. Nikoho už nezaujíma, či ľudia vôbec majú na to, aby boli schopní splácať úver a trestné úroky alebo penále za to, že sa dostanú do minusu na karte. Bankári nejdú do rizika, lebo majú záložné právo na byt, auto, pozemok a exekútora na zhabanie hnuteľných vecí. Keď niekomu predáte drogy a zničí mu to život, zavrú vás. Ale keď niekomu predáte oficiálne pôžičku s nekresťanským úrokom a zničí mu to život, je to v poriadku. Zaujíma vôbec niekoho, prečo si ľudia čoraz viac požičiavajú spotrebné úvery na bežné živobytie? Nepoznajú ceny na trhu, rôzne obchodné triky a preto nevedia šetriť. Majú vyššie výdaje ako príjem a preto nedokážu vyžiť zo svojej výplaty. Kto za to môže? My sami!!! Môj dedo mi vždy hovorieval, keď som žiadal nejakú nadštandardnú vec: „Každý by sa mal prikrývať takou perinou, na akú má.“ Je to stará ale platná múdrosť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Finančná gramotnosť sa musí učiť osobným príkladom doma. Tam vám nepomôže žiadna teória. Naučme svoje deti, že keď máte napríklad príjem 800 €/mes., tak sa musíte doňho vojsť so všetkými výdajmi. Jednoducho povedané, uskromníte sa. Spomeňte si na časy, že keď ste boli na internáte, ako ste dokázali vyžiť z mesačného vreckového. Tak prečo to nedokážete aj teraz, keď už pracujete? Podľa mňa tu je najväčší problém ľudí!!! Negramotní ľudia nie sú schopní odolať lákavým reklamám na tovary a služby a preto sa zadlžujú. Finančné inštitúcie a obchodníci sa s nami hrajú na mačku a myš. Nastražujú nám jednu pascu za druhou formou rôznych akcií a zliav. Jedni nám ponúkajú „chytré“ zľavy, aby sme minuli všetky peniaze, druhí nám ihneď ponúknu "revolučnú" pôžičku a môžeme míňať zasa. Pre nich je najdôležitejšie, aby biznis šliapal aj za cenu čoraz viac skrachovaných rodín. Lenže to je istá cesta do pekla. Neznalosť zákonov neospravedlňuje a tak platíme za našu finančnú negramotnosť krutú daň. Ale dokedy to takto môže fungovať? Dokiaľ neskrachuje celý spoločenský systém?

Ján Zbojek

Ján Zbojek

Bloger 
  • Počet článkov:  134
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Spisovateľ, podnikateľ, vedúci seminárov, prednášateľ, ktorý sa zaoberá výskumom duševných schopností človeka, rozvojom osobnosti a úspechom. Zakladateľ Akadémie FG - Školy úspechu zameranej na nezávislosť ľudí vo financiách a zdraví. Učí novému systémového spôsobu myslenia, ktorý vytvára netradičný pohľad na systém zdravia a bohatstva človeka. Viac info na: www.akademiafg.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančná gramotnosťPodnikanieÚspechVzdelanieNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu