Vedia vôbec bankári čo je to finančná gramotnosť?

Autor: Ján Zbojek | 16.7.2014 o 10:28 | (upravené 16.7.2014 o 16:04) Karma článku: 9,22 | Prečítané:  2258x

Minulý týždeň prebehla tlačou správa z ministerstva školstva, že naši žiaci doslova prepadli pri testovaní vo finančnej gramotnosti oproti ostatným krajinám. Najväčším nedostatkom bolo, že nedokázali prečítať faktury, nezvládli prácu s platobnými kartami, s  rizikami pri úveroch a investovaní. V správe o výsledkoch slovenských žiakov sa neuvádza, kde a od koho sa to majú žiaci naučiť? Nevedia to ani samotní rodičia  a v škole sa to neučí. Hovorí sa, že: „Aký otec taký syn, aká matka taká Katka...“  Schválne som si na webe pozrel  test  finančnej gramotnosti , ktorý vytvorila  Slovenská banková  asociácia. Na základe tohto testu sa  hodnotí,  ako sú ľudia finančne gramotní.  Podľa pánov  bankárov je teda človek  finančne gramotný, keď si vie otvoriť bežný účet v banke(za vysoký poplatok a úrok 0,01%), vyfasovať  kreditnú platobnú  kartu (za vysoký poplatok )  a  zobrať čo najlepší spotrebný úver (za vysoký poplatok a úrok 13 -20%).  Myslíte si, že to stačí???

Ak má byť  toto  oficiálna finančná gramotnosť, tak potom ďakujem pekne!!!  Nečudujme, že je potom toľko chudobných a zadlžených ľudí.  Takáto finančná gramotnosť je  nemilosrdná  manipulácia s ľudskou nevedomosťou a hlúposťou ticho podporovaná štátom.  Hovorí sa, že: „Ryba smrdí od hlavy.“  Štát sa čoraz viac zadlžuje a ide nám všetkým zlým príkladom.

Základ finančnej gramotnosti je ziskový rodinný rozpočet, čiže príjem „musí“ byť  vyšší ako výdaje. Platí to pre jednotlivca, rodinu , firmu aj štát. Príjem je väčšinou daný zamestnávateľom. Takže jediné čo môžeme urobiť, je znížiť výdaje na minimum a prispôsobiť sa príjmu. Chce to však prísnu osobnú disciplínu. Najskôr sa musíme naučiť žiť samostatne z toho, čo zarobíme a prispôsobiť výdaje príjmu.  Keď nemáte v poriadku základy  a topíte sa v dlhoch, tak vám nepomôže ani najlepší sporiaci program alebo úver. Akékoľvek sporenie či spotrebný úver vám zvýši výdaje a tým si len ublížite.  Z  toho vyplýva, že si nesmieme   požičiavať na bežné živobytie za nekresťanský úrok, lebo nás to po čase zničí!!!  Až potom, keď je váš rozpočet  v zisku si môžete začať zlepšovať životnú úroveň pravidelným sporením a rozumným investovaním.  

Ak nenaučíme naše deti  "skutočné základy finančnej gramotnosti", tak v tomto nerovnom boji  budú vždy víťaziť čoraz bohatší bankári a porazení  budú čoraz chudobnejší dlžníci.  Finančníci si platia  drahých právnikov, ktorí rafinovane skryjú do obchodných podmienok práve tie najdôležitejšie fakty. Bežný občan ich nemá šancu nájsť. Nikoho už nezaujíma, či ľudia vôbec  majú na to, aby boli schopní  splácať úver a trestné úroky alebo penále za to, že sa dostanú do  minusu na karte. Bankári nejdú do rizika, lebo  majú záložné právo na byt, auto, pozemok a exekútora na zhabanie hnuteľných vecí. Keď niekomu predáte drogy a zničí mu to život, zavrú vás.  Ale keď niekomu predáte oficiálne pôžičku s nekresťanským úrokom a zničí mu to život, je to v poriadku. Zaujíma vôbec niekoho, prečo si ľudia čoraz viac požičiavajú spotrebné úvery na bežné živobytie? Nepoznajú ceny na trhu, rôzne obchodné triky a preto nevedia šetriť. Majú vyššie výdaje ako príjem a preto nedokážu vyžiť  zo svojej výplaty. Kto za to môže? My sami!!!  Môj dedo mi vždy hovorieval, keď som žiadal nejakú nadštandardnú vec: „Každý by sa mal prikrývať takou perinou, na akú má.“ Je to stará ale platná múdrosť.

Finančná gramotnosť sa musí učiť osobným príkladom doma. Tam vám nepomôže žiadna teória. Naučme svoje deti, že keď máte napríklad príjem 800 €/mes., tak sa musíte doňho vojsť so všetkými výdajmi.  Jednoducho povedané, uskromníte sa.  Spomeňte si na časy, že keď ste boli na internáte, ako ste dokázali  vyžiť z mesačného vreckového.  Tak prečo to nedokážete aj teraz, keď už pracujete? Podľa mňa tu je najväčší problém ľudí!!!  Negramotní ľudia nie sú schopní  odolať lákavým reklamám na tovary a služby a preto sa zadlžujú. Finančné inštitúcie a obchodníci  sa s nami hrajú na mačku a myš. Nastražujú nám jednu pascu za druhou formou rôznych akcií a zliav. Jedni  nám ponúkajú  „chytré“  zľavy, aby sme minuli všetky peniaze, druhí nám ihneď ponúknu "revolučnú" pôžičku a môžeme míňať zasa. Pre nich je najdôležitejšie, aby biznis šliapal aj za cenu čoraz viac skrachovaných rodín. Lenže to je istá cesta do pekla. Neznalosť zákonov neospravedlňuje a tak  platíme za našu finančnú negramotnosť  krutú daň.  Ale dokedy to takto môže fungovať? Dokiaľ neskrachuje celý spoločenský systém?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?