Zdravý sedliacky rozum a my.

Autor: Ján Zbojek | 13.8.2014 o 8:55 | Karma článku: 5,45 | Prečítané:  1501x

V poslednom čase sa čoraz viac ľudí  odvoláva na zdravý sedliacky rozum. Lenže keď som sa spýtal na seminári čo je to, tak väčšina z opýtaných nedokázala seriózne odpovedať. Pred rokom som začal písať knihu s názvom Zdravý sedliacky rozum a práve teraz som ju dopísal. Takže mi dovoľte prispieť svojou troškou do mlyna, pokiaľ je to čerstvé. Tento termín je starý ako ľudstvo samo a predstavuje jednoduchý, ale prirodzený  pohľad na svet a jeho prejavy. Sú v ňom premietnuté všetky skúsenosti a užitočné vedomosti ľudstva nadobudnuté počas jeho existencie. Tieto vedomosti sa nám ponúkajú aj v podobe zvykov, prísloví, porekadiel, bájok,  rozprávok,  tradícií a kultúry. 

Poľnohospodárstvo je asi najstaršie remeslo a práve sedliaci veľkou mierou prispeli k prežitiu ľudstva. My si pod pojmom sedliacky rozum budeme predstavovať systémovo mysliaceho človeka,  žijúceho v súlade s prírodou a zákonmi stvorenia sveta. Sedliak reprezentuje priameho, zodpovedného a poctivého človeka, ktorý hľadá optimálne riešenia v každej životnej situácii. Riadi sa nadobudnutými vedomosťami svojich predkov, vlastnými  pocitmi, intuíciou a  osobnými skúsenosťami. Vyznačuje sa praktickým a  účelovým správaním. Pozná pravidlá života, jeho prejavy a dodržiava prírodné zákony. Nesnaží sa profitovať na úkor druhých ľudí. Každý sedliak vie, že ak  nezaseje a  neobrobí, tak ani nezožne úrodu. V jeho jazyku to znamená, že: „Bez práce nie sú koláče.“

Príroda je neoddeliteľnou súčasťou sveta, ktorý je riadený prísnymi, ale spravodlivými zákonmi a pravidlami. Človek sa od svojho vzniku ocitá v prirodzenom prostredí, ktorému sa musel prispôsobiť. Počas svojej existencie bol podrobovaný mnohým skúškam a nástrahám. Tie ho obrúsili a zocelili do takej miery, aby mohol prežiť a plnohodnotne existovať. Nadobudnutá múdrosť ho naučila, že ak chce prežiť, musí sa prispôsobiť prírodným živlom, zákonom a naučiť sa žiť v súlade s nimi.

Sedliaci sú posledná skupina ľudí, ktorí sa  ešte snažia  žiť v súlade s prírodou a ktorí ako tak dodržiavajú jej nepísané pravidlá hry.  Nespoliehajú sa na náhodu, šťastie, zbytočne neriskujú, neveria na zázraky, nepokúšajú  osud, nepoužívajú skratky a lacné náhrady. Vedia, že len tvrdou prácou,  poctivosťou, zodpovednosťou, usilovnosťou a vytrvalosťou dosiahnu všetko, čo potrebujú pre spokojný život.

Sedliacky rozum vychádza z trojjedinosti a prírodných zákonov stvorenia sveta. V živote ľudí sa prejavuje trojjedinosť dodržiavaním duchovných zákonov, desatora a pravidiel. Pri svojej každodennej tvorbe sa sedliaci opierajú o  generáciami vybrúsený rozum, inteligenciu a cit. Najskôr si všetko dôkladne premyslia a až potom sa púšťajú do práce. Prirodzene sa riadia príslovím: „Dvakrát meraj, raz rež.“  Používajú zdravý sedliacky rozum, ktorý ich doteraz nikdy nesklamal. Spoľahlivo platil pred tisícami rokov a platí aj teraz.

Dnešný svet akoby zabudol na tisícročiami preverené staré múdrosti a pravdy. Ľudia neustále skúšajú nové formy a spôsoby života. Hľadáme rôzne skratky a snažíme sa urýchľovať prirodzené procesy vývoja a rastu. Klonovanie živočíchov a genetické pokusy s rastlinami končia žiaľ často neúspešne. Robíme chyby, za ktoré budeme musieť v budúcnosti draho platiť. Súčasný človek  sa zahľadel prevažne do materiálneho sveta a postupne sa začal odtrhávať od duševna. Prejavom nerovnováhy medzi duševným a hmotným svetom  je rast agresivity, vojnových konfliktov, chudoby, civilizačných chorôb a depresií. Vznikla nerovnováha a to nás ženie nevedno kam.

Čo by sa stalo s ľudstvom, keby ľudia začali viac rozmýšľať o svete, prírodných zákonoch, o  prevzatých spoločenských  zákonoch a náboženských  normách, o morálke a nezmyselných pravidlách, zaužívaných skostnatených tradíciách, o  nastavených spoločenských hodnotách, o vlastnom živote, jeho zmysle, fungovaní a prejavoch? Zmenilo by sa niečo?

Ak ľudia začnú samostatne rozmýšľať, s najväčšou pravdepodobnosťou pochopia systém života a jeho pravidlá. Ak ich budú dodržiavať a začnú sa  nimi riadiť, potom sami prídu na to, že o svojom živote a jeho zmysluplnom naplnení rozhodujú sami. Zistia tiež, že existujú  princípy tvorby skutočnosti, a že pomocou nich si  splnia všetko, po čom zatúžia. Pochopia, že nie náhoda, ale cielená tvorivá činnosť človeka je rozhodujúca pre jeho spokojnosť a naplnenie šťastím. Spoznajú, že človek sám je tvorcom svojho života.

Ak chcete pochopiť  život, musíte najskôr spoznať seba a všetko čo s tým súvisí. Odkiaľ pochádzate, aké je vaše poslanie  a kam smerujete. Zdravý sedliacky rozum nás učí chápať život v celku, ako vznikol a akými princípmi sa riadi.  Svet aj človek vznikol na základe jednotného  systému. Človek je systém, rovnako ako aj jeho jednotlivé orgány, srdce, pľúca, trávenie alebo vylučovanie. Ten istý systém je aj v bunke, molekule a atóme. Všetky tieto subsystémy majú spoločného tvorcu a jednotnú organizáciu. Všetko existujúce,  čo nás obklopuje je vytvorené na základe rovnakých princípov tvorby skutočnosti. Pod skutočnosťou si môžete predstaviť čokoľvek: Univerzum, vesmír, človeka, zdravie, rodinu, spoločnosť, firmu, podnikanie, situácie, udalosti, ale aj všetky ostatné veci okolo nás.

Zdravý sedliacky rozum a systémové nazeranie nám ukazuje spôsob, ako si vymyslieť  akúkoľvek skutočnosť, vytvoriť jej predstavu, zhmotniť ju a uviesť do života.  Búra staré mýty, tradície a bariéry o tom, že úspech je vopred pripravený len pre vyvolených alebo mocných tohto sveta. Keď pochopíte, že aj vy  máte možnosť vytvoriť všetko, čo si dokážete predstaviť, život sa pre vás zrazu stáva lepší, krajší, zmysluplný a optimistickejší. Umožní vám realizovať aj najtajnejšie sny a dáva nádej pre lepšiu budúcnosť. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?