Zdravý sedliacky rozum a II. pilier, alebo čo nám je zamlčované.

Autor: Ján Zbojek | 22.5.2015 o 12:12 | Karma článku: 11,34 | Prečítané:  10170x

Druhý list od Sociálnej poisťovne poslaný v týchto dňoch  je typická ukážka profesionálnej manipulácie ľudí. V letáku sa porovnávajú  neporovnateľné  ukazovatele ľuďom, ktorí nemajú dostatok vedomostí o dôchodkovom systéme. 

 Napríklad porovnanie výnosov za desať rokov v II. pilieri  o 17,8% a zvyšovanie rastu priemernej mzdy v I. pilieri o  68%.  To je, ako keby som porovnával nárast úmrtnosti obyvateľstva v Rusku počas Druhej svetovej vojny a teraz, v čase mieru . Podľa mňa najdôležitejšia manipulácia s ľuďmi okolo  II. piliera je v tom, že sa zamlčuje skutočná pravda o dôchodkovom zabezpečení  a teda podstata veci.   Zdravý  sedliacky rozum hovorí: „Čo je doma, to sa počíta.“  Ináč povedané, s II. pilierom môžem skutočne počítať, lebo je to už moje.   Základ odvodu  na  dôchodkové zabezpečenie  je  18% z hrubej mzdy do Sociálnej poisťovne. Pôvodne  v r. 2005 to bolo rozdelené  takto:  9% do I. piliera a 9% do II.piliera.  Malo to zmysel, lebo človek mal aspoň istotu, že keď pôjde do dôchodku, tak má niečo isté – II. pilier. Potom do toho vstúpila súčasná vláda. Najskôr radikálne obmedzila Správcovským spoločnostiam možnosti investovania na kapitálovom trhu a potom znížila pomer rozdelenia  odvodov v prospech I. piliera na 14% a 4% do II.piliera.  

Z toho vyplýva, že až  78 % dôchodkového zabezpečenia je aj tak vyplácané prostredníctvom I.piliera. Ten bude pravidelne navyšovaný podľa rastu priemernej mzdy, čiže občan nebude o nič  ukrátený.  Čo sa týka  II. piliera, tak tam sa mi bude vyplácať len 22%  z mojich odvodov dôchodkového zabezpečenia, čo je zanedbateľná suma.Tak o čo sa to vlastne  handrkujeme v II. pilieri?   Pravda je, že každý občan bude vyplácaný podľa zákona na výpočet starobného dôchodku zo Sociálnej poisťovne. Ak som prihlásený aj v II. pilieri, je úplne samozrejmé, že  z I. piliera dostanem menej práve o odvody, ktoré som si presunul do II. piliera. Tým pádom sa vôbec nemám čoho obávať, lebo si ho nechám vyplatiť zvlášť.  Takže žiadne riziko straty, ako sa mi niekto snaží predkladať v letáku. Naopak,  počas celej doby sporenia je to dedičné.  II. pilier si môžem  nechať vyplácať formou programového výberu s doživotným dôchodkom. Časť peňazí si nechám vyplatiť jednorázovo od Správcovskej spoločnosti  ako disponibilný prebytok a ostatok si nechám vyplácať od komerčnej poisťovne ako doživotný dôchodok dôchodkového sporenia (vo výške najmenej   0,6  násobku životného minima).  

Zdravý sedliacky rozum mi našepkáva, že oklieštený II. pilier (4%)  už nie taký dôležitý pre váš starobný dôchodok.  Dôležitejšia je suma okolo 7 miliard, ktorá je na účtoch správcovských spoločností. Páni politici, tak nalejme si už konečne čistého vína!!!  Je verejným tajomstvom, že Sociálna poisťovňa nemá už ani teraz dostatok financií na vyplácanie starobných dôchodkov, a preto si musí požičiavať z iných fondov.  Všetci vieme, že súčasné priemerné  dôchodky sú na úrovni životného minima, čo znamená, že väčšina dôchodcov sa nachádza  pod hranicou  chudoby.

V tomto období začína odchádzať do dôchodku najpočetnejšia skupina dôchodcov. Je to silná skupina,  povojnová generácia – takzvané  Husákove deti.  Sú to ľudia s najvyššími platmi, a teda aj s najvyššími odvodmi do Sociálnej poisťovne. Ináč povedané, najväčší platitelia odvodov do Sociálnej poisťovne odídu a na druhej strane pribudnú dôchodcovia s najvyššími  dôchodkami. Keď už teraz nie je schopná SP vyplácať starobné dôchodky, čo bude o desať – pätnásť rokov, keď sa celá  povojnová generácia zmení na dôchodcov.

Zdravý sedliacky rozum  hovorí: „Lepší vrabec v hrsti ako holub na streche.“ Ostatné porovnávania a bláboly zo Svetovej banky v letáku, ktorý ste dostali sú nedôležité a slúžia len na to, aby odviedli vašu pozornosť a aby vás zneisteli. Vláda jednoducho nemá na dôchodky a tak si prirodzene hľadá spôsob ako ich zaplatiť aspoň dovtedy, dokiaľ tu bude vládnuť. Ako sa hovorí: „Po nás potopa.“ Dúfam, že ste pochopili, že základ starobného dôchodkového zabezpečenia až 78% vám musí poisťovňa vyplácať tak či tak. A tak si aspoň tú trochu 22%  z „II. piliera na prilepšenie“ k dôchodkovej almužne  nenechajte ukradnúť.  Nenechajte sa oklamať  ľuďmi, ktorí tu už nebudú, keď vy pôjdete do dôchodku. Sociálna poisťovňa môže vyplácať dôchodky len z toho, čo vyberie od ľudí.   Keď nebude mať z čoho vyplácať, tak sa to málo jednoducho rozdelí medzi poberateľov. Keď si to každý spočíta, zistí, že dva a dva  sú štyri. Áno, štát vám dáva istotu, že dostanete starobný dôchodok, ale jeho výšku vám nikto nemôže zaručiť. Ak áno, tak je to populista a klamár.

Problém nie je ani v I. , ani v II. pilieri. Problém je v tom, že ako populácia v Európe vymierame, pretože  dvaja ľudia majú priemerne 1,5 dieťaťa.  Vplyvom lekárskej starostlivosti priemerný vek úmrtnosti neustále rastie a sním aj počet dôchodcov. Čísla sú čísla, a tak o tridsať rokov  nebude mať kto robiť na dôchodcov. Keď nebudú odvody , tak nebudú dôchodky. To je jasné každému triezvo uvažujúcemu človekovi. Tento problém dnes nedokážu riešiť ani  ekonomicky  najvyspelejšie krajiny. Z toho vyplýva, že všetci musíme prevziať zodpovednosť  za svoj život a prestať sa už spoliehať len na štát.

Nespoliehajte sa na starobný dôchodok  z I. piliera, ba ani na II. pilier. Aké budú, také budú. V tomto zastaranom systéme s tým nič neurobíme. Ak vám môžem odporučiť, berte čo je k dispozícii. Začnite si už teraz sporiť na dôchodok  aj do ostatných foriem ako je III. pilier, Stavebné sporenie , do Investičných fondov, do akcií, nehnuteľností, alebo do ponožky ako kedysi.  Suma sumárum, starý dôchodkový systém  vám nedokáže ponúknuť dôstojné prežitie staroby ani v prvom ani v druhom pilieri. Zdravý sedliacky rozum hovorí: „Pomôž si človeče, aj BOH ti pomôže.“ 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?