Prečo je systém zdravotného zabezpečenia chorý a ako je to so zdravím, vzdelaním a peniazmi?

Autor: Ján Zbojek | 26.8.2015 o 12:15 | (upravené 27.8.2015 o 16:05) Karma článku: 11,47 | Prečítané:  11342x

Ak sa spýtate ľudí, čo je najdôležitejšie na svete, tak sa dozviete, že na prvom mieste je zdravie a na druhom peniaze. Všetci  ľudia chcú byť prirodzene zdraví a bohatí, čo je v poriadku. Podľa toho by sa však mali aj správať. 

Správanie sa prejavuje navonok v návykoch. Negatívne návyky spôsobia, že zostanete chudobní a chorí. Pozitívne návyky zabezpečia vaše zdravie a bohatstvo. Na to, aké budú vaše  návyky majú výrazný vplyv vaše vedomosti a vzdelanie. Práve vedomosti rozhodujú o tom, či budete zdravý alebo chorý, prípadne bohatý alebo chudobný.

Kladiem si otázku, prečo na  našom trhu chýba komplexné laické vzdelávanie v zdravotnej gramotnosti? Každý človek by mal poznať aspoň základné piliere zdravia a princípy uzdravovania.  Keď sa oboznámite so základnými zásadami životosprávy, je veľký predpoklad, že nebudete robiť chyby, ktoré znižujú vaše zdravie. Podľa môjho názoru je práve nevedomosť hlavnou príčinou väčšiny chorôb, ale asi to niekomu tak vyhovuje. Stačí, keď sa pozrieme na zdravotné poistenie.

Systém zdravotného poistenia

Medicína má v spoločnosti monopolné postavenie  v starostlivosti o zdravie. Všetci ľudia si musia platiť odvody do zdravotnej poisťovne vo forme preddavkov na zdravotné ošetrenie. Podľa zákona nemáte nárok na lekárske ošetrenie a zdravotnú starostlivosť, ak si neplatíte odvody do zdravotnej poisťovne. V praxi to vyzerá tak, že vzdelaní a rozumní ľudia sa starajú o zdravie. Robia preventívnu starostlivosť (kúpele, vitamíny, športové aktivity, odpočinok a kvalitnú stravu). Všetko si samozrejme  platia zo svojho. Tým pádom nevyužívajú služby zdravotnej poisťovne a teda platia za nič. 

Celý systém zdravotnej starostlivosti je chorý a obrátený naruby, pretože prepláca lieky a výkony lekárov len chorým ľuďom. Keď sa budete prejedať, fajčiť cigarety, piť alkohol a brať drogy, tak vám poisťovňa preplatí komplexné lekárske vyšetrenia, všetky lieky, náklady na liečenie a ešte vám aj ponúknu rehabilitáciu v kúpeľoch. Zdraví ľudia nedostávajú  žiadny bonus za to, že sa starajú o svoje zdravie. Ja si osobne platím pravidelne pobyt v kúpeľoch zo svojho. Tí, čo sa preventívne starajú o svoje zdravie vlastne nie sú nijako motivovaní. Naopak, doplácajú na nezodpovedných ľudí, ktorí si často vedome ničia svoje zdravie. V podstate z mojich odvodov platím drahé liečenie  nezodpovedných alkoholikov a drogovo závislých slabochov.  Ľudia, ktorí si sami zapríčinili choroby nie sú nijako znevýhodnení pri platbách preddavkov do poisťovne.

Keď nemáte na aute niekoľko rokov poistnú udalosť, každá  poisťovňa vám dá výrazný bonus, lebo nemá s vami žiadne náklady.  Ľuďom, ktorí majú častejšie havárie naopak zvýšia poistné. Je to úplne normálne a nikto sa nad tým nepozastaví.

Zdravotné poisťovne sa správajú celkom obrátene. Ich biznis so zdravím je postavený práve na chorých ľuďoch. Takže zo zdravých majú čistý zisk.  Dá sa povedať,  že  poisťovne nemajú záujem na všeobecnom vzdelávaní ľudí v oblasti zdravotnej gramotnosti. Lekári, farmaceuti aj poisťovne žijú len z chorých!!! Takýmto nesystémovým prístupom k zdraviu sa ľudia dostali do úplnej závislosti na zdravotnej poisťovni, súčasnej alopatickej medicíny a farmaceutickej lobby. Dokiaľ sa neurobí systémová zmena platieb do zdravotnej poisťovne na základe rizikovosti, nezmení sa ani situácia zdravotného stavu ľudí. Keby si museli ľudia platiť náklady na protialkoholickej, či drogovej liečebnej kúre, možno by sme nemali také problémy s alkoholom a drogami. Možno by sa prebudili aj ľudia s vysokou nadváhou, keby si museli platiť lieky v plnom rozsahu proti zvýšenému tlaku, či hladiny cukru.

Vzdelávanie

Sú len dve veci na svete, za ktoré sa nesmieme zrieknuť zodpovednosti. Sú to zdravie a peniaze. Ak sa zbavíte zodpovednosti za svoje zdravie a ponecháte to na lekárov a zdravotníctvo, tak si ponesiete následky sami. S najväčšou pravdepodobnosťou skončíte ako chorý človek závislý na liekoch a lekároch.  Ak sa zbavíte zodpovednosti za peniaze a ponecháte to na finančných poradcov a obchodníkov, tiež si ponesiete následky sami. S najväčšou pravdepodobnosťou skončíte chudobný a zadĺžený. Ináč povedané človek, ktorý sa zriekne zodpovednosti za zdravie a peniaze, skončí chorý a chudobný !!!

Málokto si však uvedomuje, ako je zdravie vzájomne prepojené s vaším vzdelaním. Keď ste zdravý a vzdelaný, môžete plnohodnotne  pracovať, vytvárať hodnoty  a zarábať dostatok peňazí na spokojný život. Je všeobecne známe, že najviac chudobných a chorých ľudí  je v krajinách s nízkym stupňom vzdelanosti. Na prevzatie zodpovednosti potrebujete aspoň základné vzdelanie v oblasti zdravotnej gramotnosti.  Teraz si vyberte, ktorou cestou sa vydáte. Máte len dve možnosti: byť zdravý  alebo chorý. Medzi tým nič nie je.

Pre bežného človeka je veľmi problematické dozvedieť sa skutočnú pravdu o stave svojho zdravia. Vážnosť situácie sa ukáže, až keď prepukne choroba, ale to už je často neskoro. Našťastie máme k dispozícii množstvo literatúry, ktorá sa zaoberá aj iným pohľadom na zdravie ako je medicínsky. Je len na vás, aby ste si vybrali zo širokej ponuky a začali sa zaoberať samo vzdelávaním v oblasti zdravia.

Pri starostlivosti o svoje zdravie sa riaďte zdravým sedliackym rozumom. Jednoducho povedané, pozorne vnímajte, čo vám chce naznačiť vaše telo a vždy dajte na prvý pocit, ktorý väčšinou neklame.  Zdravý sedliacky rozum hovorí, že len dôkladné poznanie samých seba umožní víťazstvo zdravia nad chorobou. Chcem poukázať na to, že skutočná príčina všetkých  chorôb je v nevedomosti ľudí, čiže v oblasti poznania a vnímania zdravia. Vo fyzickom tele sa prejavujú už len dôsledky určitej nerovnováhy. Základ vášho zdravia je postavený na poznávaní seba, systému zdravia a v prevencii.

Peniaze

Žijeme v spoločensko - ekonomickom systéme, a preto sa väčšina vecí v našom živote prirodzene točí okolo peňazí. Všetko, čo súvisí so zdravím si kupujeme za peniaze ako napríklad stravu, nápoje, vitamíny, lieky, bývanie, kúpele, oblečenie. Vedomosti o pilieroch zdravia a preventívna starostlivosť vám ušetria počas celého života obrovské množstvo peňazí. Vyberte si, ktorá verzia je pre vás výhodnejšia, prevencia alebo nákladné liečenie. Kto nemá správne vedomosti o zdraví, zbytočne platí za drahé terapie, predražené lieky, potravinové doplnky, vitamíny, stimulanty a podporné zdravotné služby. V konečnom dôsledku vám aj tak nepomôžu. Naopak,  niekedy ešte viac poškodia vaše chatrné zdravie. Zdravotná gramotnosť spolu so správnou životosprávou vám umožnia prežiť spokojný a plnohodnotný život. Skúste si zapamätať, že:  „Stratené zdravie si nemôžete kúpiť za peniaze.“

Na dokreslenie vážnosti situácie  si poďme pripomenúť, čo všetko platíme za tovary a služby spojené so zdravím:

  1. Zamestnanci a podnikatelia  si platia do zdravotnej poisťovne 14 % zo mzdy alebo daňového základu. Pri mesačnej mzde zamestnanca 1000 € je to za 40 rokov suma 67 200 €.  Len málokto si ju dokáže počas života vyčerpať na údržbu zdravia, a preto je to pre väčšinu z vás čistá stratová záležitosť.
  2. Keď ste práce neschopný, tak za prvé tri dni dostanete od len 25% zo mzdy a potom vám sociálna poisťovňa vypláca iba 55 % zo mzdy počas celej doby práceneschopnosti. Návratnosť vašej investície do zdravotného zabezpečenia je v takto nastavenom systéme vyplácania v nedohľadne.
  3. V prípade choroby si  priplácame za lieky a zdravotné pomôcky v priemere 227 €  ročne na osobu.  Za 40 rokov je to ďalších 9080 € vynaložených na zdravotné zabezpečenie. Okrem toho si navyše priplatíme ešte za špeciálne vyšetrenia a nadštandardné výkony lekárov a terapeutov. Vo väčšine prípadov by stačilo namiesto polykania liekov zmeniť základné stravovacie návyky.
  4. Čoraz viac platíme aj za značkové presladené a aromatizované nealkoholické nápoje, energy drinky, ovocné džúsy, sirupy, pasterizované šťavy a minerálne vody. Sú to mŕtve suroviny, ktoré nám zanášajú črevá a tepny vápenatými nánosmi, cukrom a minerálnymi soľami. Zdroj energie v týchto nápojoch je väčšinou cukor a rôzne jedovaté stimulanciá. Je zaujímavé, že práve veci, ktoré najviac škodia nášmu zdraviu sú najdrahšie.

     5.  Nakupujeme  množstvo čokolád, sladkostí, zákuskov, slaných chipsov, tyčiniek a orieškov,     keksíkov, cukríkov.  Všetky  tieto pochutiny nám len nadmerne  prekysľujú organizmus, zanášajú telo     soľami, zvyšujú nadváhu, ničia zuby a zhoršujú zdravie. 

    6.Konzumujeme zbytočne veľké množstvo  predražených anorganických vitamínových doplnkov. Väčšinu z nich nie sme schopní vstrebať do buniek a tak ich vylúčime z tela von. Anorganické minerálové doplnky nám akurát zanášajú črevá a tepny a pritom ich vôbec  nepotrebujeme k životu.  Väčšina z nich sa dá úplne nahradiť čerstvým ovocím a zeleninou.

    7. Samostatnú položku našich výdajov na zdravie tvoria rôzne vychytávky ako zdravotné žuvačky proti paradentóze, cukríky a lentilky proti kašľu, nádche s príchuťami a vitamínmi. Zvláštnu kategóriu tvoria ochutené jogurtové nápoje s prímesou špeciálnych baktérií proti nadúvaniu. Obľúbené sú sirupy a multivitamínové nápoje obohatené o minerály. Sú to len obchodné triky obchodníkov, ktorí sa nechávajú zaštiťovať komorami zubárov, dietológov, výskumných ústavov a vierohodných zdravotných inštitúcií. Tieto vychytávky vôbec nepotrebujete na udržanie zdravia. 

Praktiky obchodníkov majú dnes ohromnú vynachádzavosť a fantáziu. V podstate sa jedná o hru s vašou  dôverčivosťou a naivitou. Ale hlavne tu ide o zneužitie vašej nevedomosti v oblasti zdravia. Ak tomu uveríte, prídete o peniaze. Ako vidíte, obchod so zdravím má nekonečné množstvo podôb s rovnakým menovateľom: Vytiahnuť od ľudí čo najviac peňazí za prísľub rýchleho vyriešenia jeho zdravotných problémov.  Pritom nemáte žiadnu záruku, že sa váš zdravotný stav zlepší po ich používaní. Premyslené reklamné kampane na schudnutie, vyformovanie postavy, rýchle odstránenie bolesti, zvýšenie vitality a kvality života sú zamerané na vaše peňaženky. 

Všetky hore vymenované veci na zlepšenie zdravia sú pre vás  v podstate nepotrebné a slúžia len na to, aby vás pripravili o peniaze. Jediné, čo potrebujete, sú základné vedomosti o tom, ako funguje váš organizmus a systém zdravia. Prevezmite zodpovednosť a začnite sa konečne vzdelávať v oblasti zdravia a životosprávy.  Potom budete mať zdravie a aj dostatok finančných prostriedkov na splnenie svojich cieľov a zvýšenie životnej úrovne.

                                       „ Jedinou istotou pre vaše zdravie ste vy sami!!!“

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?