Ako funguje biznis so zdravím alebo neviditeľní nepriatelia vášho zdravia.

Autor: Ján Zbojek | 31.8.2015 o 11:25 | Karma článku: 6,56 | Prečítané:  2071x

Zdravie sa stáva najväčším biznisom tohto storočia. Najvýraznejšiu finančnú položku zdravia tvorí strava a nápoje. Ďalšou položkou sú lekárska starostlivosť, vyšetrenia, lieky, potravinové doplnky a vitamíny.

V každom biznise ide v prvom rade o zisk, a preto sa mu všetko  podriaďuje. Základné pravidlo zisku je znižovať výdaje a zvyšovať príjem. Aby človek mohol prežiť musí jesť, piť, hýbať sa a dýchať. To má zásadný vplyv na jeho zdravotný stav. Poďme sa teda bližšie pozrieť na jednotlivé položky spojené so zdravím a stravou.

Veľkopestovatelia rastlín používajú na zlepšenie výnosov lacnejšie umelé hnojivá, geneticky upravované rastliny a na ochranu pred škodcami najrôznejšie chemické postreky a pesticídy. Tieto chemické látky nám znečisťujú telo.

Veľkochovatelia jatočných zvierat sa tiež snažia znižovať náklady na produkciu, a tak do kŕmnych zmesí pridávajú čo najlacnejšie náhrady, aby ušetrili na nákladoch. Zvieratá sú vo veľkochove očkované antibiotikami, aby nevznikali hromadné epidémie. To všetko sa podpisuje na zníženej  kvalite základných živočíšnych surovín pre výrobu potravín.

Potravinársky priemysel má snahu predlžovať trvanlivosť potravín a tak do potravinových výrobkov pridávajú rôzne chemické konzervanty. V rámci znižovania nákladov na výrobu niektoré suroviny nahrádzajú lacnejšími a menej kvalitnými zmesami. Aby to nebolo cítiť, tak tieto produkty dochucujú rôznymi arómami a prídavnými látkami. Chemický priemysel vytvára sústavne nové druhy syntetických náhrad za organické suroviny, nové druhy sladidiel, ochucovadiel a aróm. V poslednom čase výrazne rastie v ponuke vysoký počet nových druhov sladkostí, čokoládových produktov, cukríkov, rôznych chipsov, lupienkov a slaných pochutín. V konečnom dôsledku veľkopriemyselná výroba ponúka ľuďom oveľa menej kvalitnejšie potraviny ako tomu bolo v nedávnej minulosti.

Stravovanie: Veľa sa zmenilo aj v stravovacích návykoch ľudí a ich životnom štýle. Ľudia postupne prestávajú variť z pôvodných základných surovín a vo veľkom používajú priemyselne spracované polotovary.  Ľudia hlavne v mestách postupne prestávajú variť doma a čoraz viac sa stravujú v závodných jedálňach, fast foodoch a reštauráciách. Nástup mikrovlniek spôsobil rast hotových mrazených jedál, ktoré sú za pár minút zohriate. Ušetrený čas na prípravu jedla potom ľudia venujú pozeraniu televízie a inej zábave. Čoraz  viac pijeme presladené nápoje, minerálne vody a ochutené ovocné džúsy, sirupy a šťavy. Obsahujú cukor, arómy, syntetické sladidlá a konzervačné látky, ktoré nám zanášajú telo usadeninami a jedovatými toxínmi.

Životný štýl: V povojnovom období sa začalo žiť lepšie, ekonomika rástla prudkým tempom, príjmy rástli a s tým aj životná úroveň. Ľudia začali nakupovať viac jedla, hlavne sladkostí, mäsových a mliečnych produktov. Počítače,  automatizované systémy a robotika prevzali na seba ťažkú prácu v priemysle. Rozvinula sa informatika a komunikácie, zábavný priemysel, kiná, televízia a cestovný ruch. Ľudia spohodlneli a začali sa viac venovať odpočinku a užívaniu si výdobytkov doby. Obmedzený pohyb a prebytok jedla spôsobili v krátkom čase prudký rast nadváhy obyvateľstva a s tým spojené nové druhy civilizačných chorôb. 

Veľkovývarovne, jedálne a fast foody používajú v čoraz väčšom rozsahu priemyselne spracované polotovary a  suroviny, len aby znížili náklady. Do našej stravy sa tak dostáva čoraz viac anorganickej chémie a nebezpečných jedovatých látok. Nie je tajnosťou, že potravinárska lobby pridáva do niektorých výrobkov návykové látky, aby sa stali ľudia závislí na konzumácii týchto produktov. Poďme si to celé zhrnúť, ako je to s našou stravou a nápojmi.

Na jednej strane je tu potravinársky priemysel s rastúcou ponukou nezdravých potravín a výrobkov, ktoré nám podlamujú zdravie. To má  výrazný vplyv na celoplošné zhoršenie zdravotného stavu obyvateľstva a vznik takzvaných civilizačných chorôb.  Prebytok potravín na trhu a ich zlé zloženie spôsobujú rast nadváhy ľudí, rôzne alergie, cukrovku, zápchy, nárast kardiovaskulárnych chorôb a rakovinu. Dá sa povedať, že ľudstvo vďaka negramotnosti, prejedaniu sa a zlej skladbe potravín čoraz viac chorľavie.

Lekárska starostlivosť sa obmedzuje na predpisovanie očkovacích vakcín, rôznych druhov liekov a operačných zákrokov.  Liečenie sa zameriava na odstraňovanie  existujúcich chorôb a znižovanie bolestí ako dôsledkov zhoršeného zdravotného stavu. Ešte pred pár desiatkami rokov chodili takzvaní rodinní lekári za svojimi pacientmi a radili im v oblasti prevencie. Dnes sú čakárne preplnené, lekári nestíhajú a chtiac nechtiac sa z nich stávajú díleri liekov. Dôchodcovia bežne užívajú 5-10 druhov liekov na všelijaké príznaky chorôb.

Farmaceutický priemysel vyrába obrovskú ponuku liekov na všetky naše choroby. Lieky sú pre náš organizmus neprirodzené, správajú sa ako jedy, a preto majú často rôzne vedľajšie účinky. Sústavne rastie úmrtnosť na druhotné následky používania liekov, ktoré sa len veľmi ťažko dokazujú. Predpokladá sa, že dnes je úmrtie ľudí v dôsledku druhotných účinkov liekov hneď za kardiovaskulárnymi, mozgovo cievnymi chorobami a rakovinou.

Reklama na voľne dostupné  lieky a farmaceutické produkty dosahuje biliónové obraty. Negramotní zákazníci sa nedokážu proti tomu pretlaku brániť a tak sa z nich stávajú závislí pacienti a požierači čoraz väčšieho množstva liekov. Nemusím zdôrazňovať, že im dodatočne ničia zdravie a stávajú sa na nich závislí.  V lekárňach to čoraz častejšie vypadá ako v supermarkete, kde sú lieky označené v regáloch podľa jednotlivých príznakov chorôb.

Zdravotníctvo a medicína sa snažia liečiť podlomené zdravie ľudí pomocou liekov, žiaľ viac menej neúspešne. Lieky zmierňujú bolesti, odstraňujú dôsledky chorôb, ale neriešia skutočnú príčinu ich vzniku. Choroby sa stali neoddeliteľnou súčasťou nášho života aj napriek tomu, že nemocnice, rôzne zdravotnícke zariadenia a lekárne rastú ako huby po daždi. Kde je dopyt, tam je aj ponuka, a tak rastie a prekvitá biznis so zdravím.

Obchodníci so zdravím. V poslednom čase sa objavuje čoraz viac  špecialistov, dietológov, konzultantov zdravia, ale aj  rôznych ľudových liečiteľov, ktorí sľubujú  množstvo zaručených diét na rýchle schudnutie a dosiahnutie vysnívanej postavy. Ľudia majú radi rýchly výsledok bez väčšej námahy. To je voda na mlyn pre rôznych podnikavcov a obchodníkov, ktorí nám ponúkajú zázračné tabletky a formuly s rýchlym efektom. Bohužiaľ, často majú tieto zaručené produkty  minimálnu alebo len krátkodobú účinnosť. Po rýchlom úbytku váhy prichádza postupné vrátenie do pôvodného stavu. Takéto náhle zmeny váhy a radikálne zásahy do životosprávy sa často prejavia aj zhoršením zdravotného stavu.

Zdravotná negramotnosť a zlé stravovacie návyky sú hlavný dôvod zhoršovania zdravotného stavu obyvateľstva na celom svete. S určitým nadnesením sa dá povedať, že potravinársky priemysel vám najskôr podlomí zdravie a potom vás zdravotníctvo a farmaceutický priemysel postupne dorazí. Na nešťastie tento samozničujúci proces ľudstva prebieha niekoľko desaťročí, a tak je len ťažko vnímateľný a postihnuteľný. Počas vášho krátkeho života však na vás každý z nich neskutočne zarobí. Nevzdelaný človek sa stáva obetným baránkom na pravidelné ostrihanie jeho rúna pre obchodníkov. Táto postupná likvidácia vás stojí počas života veľké množstvo peňazí, ktoré by ste mohli využiť napríklad na zlepšenie životnej úrovne.

Ako sa z toho vymotať? Je zbytočné vyhovárať sa na zlých výrobcov potravín, nedostatočné zdravotníctvo  alebo nenásytných obchodníkov a farmaceutov. Robia si s nami len to, čo im dovolíme. Základ vášho zdravia je v nadobudnutí vedomostí zo zdravotnej gramotnosti a zásadná zmena stravovacích návykov a životosprávy. Nakoniec aj tak zistíte, že pre vaše zdravie je najlepší pravidelný pohyb, čerstvá surová strava a čistá voda. Keby ste prestali kupovať a jesť nezdravé produkty, výrobcovia by museli postupne zmeniť celý sortiment potravín. Je teda len na vás, čo vám budú ponúkať. Vy rozhodujete o tom, čo budete jesť, piť a čo si budete nanášať na pokožku. Dokonca môžete rozhodnúť aj o tom, čo bude produkovať potravinársky priemysel do budúcna. Nezabúdajte, že kde je dopyt, tam je aj ponuka. Pripomínam staré ľudové príslovie: „Lekár lieči a človek sa uzdravuje.“

Musím vám opäť pripomenúť, že najväčším nepriateľom vášho zdravia ste vy sami. Taktiež, že za súčasný stav vášho zdravia si môžete sami svojou negramotnosťou a ľahostajnosťou. Neznalosť zákonov neospravedlňuje, a tak sa z nevedomosti stáva tichý a účinný zabiják vášho zdravia. Nezodpovednému hlupákovi nepomôžu ani najlepší lekári a najdrahšie lieky. Jediná správna cesta je zobrať zodpovednosť za zdravie do vlastných rúk a začať sa laicky vzdelávať v oblasti životosprávy. Zvládne to každý, lebo je to veľmi jednoduché a tak sa nemusíte ničoho obávať. Keď pochopíte systém zdravia, tak sa vám starostlivosť o zdravie stane celkom príjemnou zábavou.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nesledujeme mohutnú wagnerovskú operu, skôr reláciu o varení

Každý bude trochu nespokojný.


Už ste čítali?