Prečo končíme ako chorí a chudobní?

Autor: Ján Zbojek | 4.9.2015 o 10:09 | Karma článku: 10,59 | Prečítané:  19986x

Najväčšie výdaje v rodine sú na stravu, ktorá vo veľkej miere ovplyvňuje naše zdravie. Hovorí sa, že sme to, čo jeme a pijeme. Lekári aj dietológovia už oficiálne hovoria o tom, že naša súčasná strava je nevhodná. 

 

Podieľa sa na celkovom zhoršovaní zdravotného stavu obyvateľstva. Otvorenie nášho trhu svetu a vstup do Európskej únie úplne zmenili nákupné návyky ľudí.  Taktiež sa zmenilo zloženie potravín, ktoré nakupujeme. V obchodoch sa objavuje čoraz viac sladkostí, konzervovaných polotovarov a mrazených hotových jedál, ktoré stačí zohriať v mikrovlnej rúre. V ponuke je obrovský výber nápojov, 100 % džúsov a ovocných štiav s najrôznejšími exotickými príchuťami obohatené o vitamíny. Aby vydržali čo najdlhšie, sú nadopované cukrom, emulgátormi, stabilizátormi a ďalšími éčkami. Nič však nie je zadarmo. Za bohatý výber potravín zaplatíte zvýšeným množstvom peňazí a zhoršeným zdravím. V bývalom Československu sme mali jedny z najprísnejších noriem na výrobu potravín v Európe. Dnes sa na pulty supermarketov dostávajú všelijaké potraviny pochybnej kvality dovezené z neznámych destinácií. Často sa u nás len prebalia, aby sa splnili európske štandardy a normy. Nákupné návyky potravín majú výrazný vplyv na ekonomickú situáciu v rodinách.

Pri výbere vhodných potravín vychádzajte zo zemepisnej šírky, kde  žijete. V našej strave by mali dominovať také potraviny, na ktoré boli historicky navyknutí vaši prarodičia a rodičia. Na to, aby ste boli zdraví, nepotrebujete originál aljašského lososa, argentínsky steak, homára, hľuzovku alebo maracuju či acai. Pokojne vám stačí pstruh, kapor alebo hruška, čerešňa či jablko z vašej záhradky. Chcem vás upozorniť, že drahé exotické ovocia sú často zbierané ešte ako nezrelé. Navyše bývajú chemicky ošetrené a ožarované, aby vydržali dlhú cestu loďou.

 

Na dokreslenie situácie uvediem dvoch kamarátov, ktorí sa poznajú už od školy a aj dnes sú spolupracovníci. Obaja vyrastali v rovnakých podmienkach, ale teraz sa ich finančná situácia zásadne zmenila.

Karol je typický príklad starej školy vychovanej na tradičnej kuchyni, ktorý si rád dopraje dobré jedlo. Má vyše 15 kg nadváhu a už tri roky berie tabletky proti zvýšenému krvnému tlaku. Základ ich stravy tvoria mäso a údeniny, mlieko a mliečne výrobky, chlieb a pečivo, múčniky a zelenina. Jedlo tvoria väčšinou silné raňajky, obedy v závodnej jedálni, varené večere, sladké koláče a dezerty. V nápojoch dominujú sladené limonády, minerálky a džúsy. Jeho heslo je: „Žijeme len raz, tak si treba užiť.“  Cez víkendy sa u nich často oslavuje a nechýbajú  tam všelijaké grilované špeciality a donáška pizze. V poslednom čase bol Karol často práceneschopný kvôli zvýšenému tlaku.  Časté PN-ky a nákup liekov spôsobili, že  si musel zobrať pôžičku, a tak začali mať s rozpočtom často finančné problémy.  

Roman je zarytý športovec a  typický predstaviteľ ľahkej racionálnej stravy postavenej na surovom a čerstvom jedle. Základ jedla tvoria zelenina a ovocie a trochu bieleho mäsa. Pije čistú filtrovanú vodu, zelený čaj, čerstvé zeleninové a ovocné šťavy. Rodina trávi víkendy na turistike alebo na bicykloch. Obaja kamaráti pracujú v tej istej firme. Romanovi sa finančne darí a už pár krát požičal Karolovi peniaze, keď nevedeli vyjsť do výplaty.

V nasledujúcej tabuľke sa pozrieme na oficiálne štatistiky zo Slovenského štatistického úradu za rok 2012 o tom,  aké potraviny a nápoje najčastejšie kupujeme. Je to štatistický priemer, ale na dokreslenie toho, čo bežne jedáva Karolova rodina to úplne stačí.

 

Karolov podiel potravín a nealkoholických nápojov na jednu osobu a rok.

Typ potraviny

Percentuálny Objem

Hmotnosť

Priemerná cena/ kg

Cena celkom za rok

Mäso a výrobky

9%

53,3 kg

7,5€

400€

Mlieko

21%

126  l

1€

126€

Mliečne výrobky

5,2%

31,2 kg

7,5 €

234€

Vajcia

2,1%

12,6 kg

2,5€

31,5€

Tuky a oleje

3,7%

22,2kg

3,5€

77,7€

Cukor

2,2%

14,4 kg

1€

14,4€

Sladkosti, výrobky

 

3%

17,7kg

9€

159,3€

Obilniny, múka

3,7%

21kg

1€

21€

Chlieb a pečivo

12,7%

75kg

2€

150€

Cestoviny

1,3%

7,7kg

3,5€

26,95€

Strukoviny

0,2%

1,3kg

2,5€

3,25€

Zelenina

17,7%

104,7kg

2€

209,4€

Ovocie

9,3%

55kg

2€

110€

Orechy,oriešky

0,9%

5,5kg

18€

99€

Káva, čaj

0,8%

5,2kg

15€

78€

Zemiaky

7,95%

47,4kg

0,5€

23,7€

Soľ

1%

6kg

1€

6€

Minerálna voda

 

60,3 l

0,8€

48,2€

Sladené nápoje

 

115,8 l

1€

115,8€

Džusy, nektare

 

6,2 l

2,5€

15,5€

Sirupové nápoje

 

27 l

3,5€

94,5€

Výdaje celkom na osobu a rok

 

 

 

2044,8 €/rok

170,4 €/ mesiac

 

Obe rodiny majú po dve deti, takže priemerné mesačné náklady Karola  na stravu pre jeho rodinu  sú : 170,4 x 4 = 681,6 €.  Z uvedeného vyplýva, že prakticky  jedna mzda člena rodiny ide len na potraviny a nealkoholické nápoje. Alkoholické nápoje a cigarety som do rozpočtu nezarátal. Takéto zloženie štruktúry potravín  a stravovacie návyky sa podieľajú  na zhoršenom zdravotnom stave Karola. Ináč povedané, jeho rodina vynakladá príliš veľa finančných prostriedkov na potraviny, ktoré im poškodzujú zdravie. Jednoducho povedané, Karolova rodina sa stravuje príliš draho a zle!!!

Týmto chcem poukázať na nesprávne celkové zloženie základných živín. V Karolovej strave je príliš veľa mäsa a mäsových výrobkov, mlieka a mliečnych produktov, obilnín, sladkostí a sladených nápojov.

Poďme sa pozrieť na Romanovu rodinu. Roman sa pri zmene stravovacích návykov riadi zdravým sedliackym rozumom. Podľa Romana menšie dávky jedla sú pre zdravie a vitalitu  lepšie. Je to návrat k našej pôvodnej prirodzenej strave starých materí, ktorú sme úspešne používali stovky rokov. Na jej spracovanie a skladovanie však už používame najmodernejšie prístroje a zariadenia. Základ tvoria čerstvé suroviny s prevahou ovocia a zeleniny a ich šetrná tepelná úprava. V prípade nápojov Roman úmyselne vynechal všetky ochutené a osladené sirupy a priemyselne spracované ovocné nápoje. V rodine odporúča piť ako základ čistú obyčajnú filtrovanú vodu.  Doma si v odšťavovači pripravujú šťavy z čerstvého ovocia a zeleniny. V odporúčanom zložení potravín vychádza z poznania systému zdravia a z najnovších poznatkov racionálnej výživy.

Takéto zloženie potravín výraznej zlepšuje zdravotný stav rodiny. Všetci sa tešia výbornému zdraviu a kondícii.

Romanova štruktúra odporúčaných potravín a nápojov na osobu a na rok. 

Typ potraviny

Hmotnosť celkom za rok

Celkom cena za rok

Mäso a výrobky  (50 gr. na deň)

18,5 kg

135 €

Mlieko  

18,5 l

18,5 €

Mliečne výrobky, syry

10 kg

75 €

Vajcia

12 kg

31,5 €

Tuky a oleje

7 kg

24,5 €

Cukor

5 kg

5 €

Obilniny a múka

5kg

5€

Chlieb a pečivo

25kg

50€

Cestoviny

7,7kg

27€

Orechy

5,5kg

99€

Káva, čaj

2,5kg

37,5€

Zelenina čerstvá

170kg

340€

Ovocie

120kg

240€

Ryža

15kg

20€

Zemiaky

50kg

25€

Nápoje- čistá voda, ovocné a zeleninové šťavy

2 – 3 l denne

20 €

Výdaje celkom

 

1152€/rok,

96€/ mesiac

 

Všimnite si, ako výrazne klesnú výdaje na stravu, keď zmeníte zloženie základných potravín za optimálne.  Ako rodina zaplatia za stravu 4 x 96€ = 384 €, mesačne. Ináč povedané, ušetrili 297,6 € mesačne na strave a ešte sa im zlepšilo zdravie. Zmena spočíva hlavne v znížení podielu mäsa a mäsových výrobkov, chleba a pečiva, mlieka a mliečnych výrobkov a odstránením  slaných pochutín, sladkostí a sladených nápojov.  Nahradili ich zvýšeným podielom čerstvej zeleniny, ovocia a čistou vodou. Tým, že zásadne zmenili zloženie stravy a nápojov, automaticky sa odstránili zdravotné problémy ako nachladnutie, teploty, kašeľ, chrípky, vyrážky a alergie . Takéto zloženie stravy spôsobilo, že sa Romanovi zároveň zoptimalizovala  váha.

Navyše, zmenou štruktúry potravín dosiahla jeho rodina  takmer 50 % ušetrenie celkových výdajov na stravu a nápoje na jednu osobu. Pre ekonomiku celej rodiny to malo veľký význam, lebo pri priemernej štvorčlennej rodine je to úspora oproti Karolovi takmer  3600 € za rok. Táto úspora peňazí podstatne zvyšovala ich životnú úroveň a preto si mohli časom nasporiť slušnú sumu na výstavbu rodinného domu.

         „Najlepšie ušetrené peniaze sú tie, ktoré nemusíte nikdy vynaložiť!!!“ 

Za málo peňazí veľa muziky

Zdravie a peniaze sú dve veci, za ktoré nesieme plnú zodpovednosť. Nemôžeme ich od seba odtrhnúť, lebo  sú vzájomne prepojené. Keď ste zdraví a pracujete, máte dostatok finančných prostriedkov na kvalitnú stravu, odpočinok, relaxáciu a zlepšovanie podmienok života. Kto nepochopí vzájomnú súvislosť medzi peniazmi a zdravím, pripravuje si do budúcna vážne problémy.

V prípade práceneschopnosti dostávate prvé tri dni len 25% zo mzdy. Po troch dňoch dostanete už len 55 % z pôvodnej mzdy. To je aj dôvod, prečo si ľudia radšej vyberajú dovolenku pri nachladnutí, kašli a chrípke. Dá sa povedať, že choroby aj s poplatkami za lieky znižujú vašu životnú úroveň.

Na príklade Karola a Romana  sa ukazuje, že čím menej a kvalitnejšie budete jesť, tým vyšší stupeň zdravia dosiahnete. To, čo rozhoduje o vašom zdraví sú vedomosti.  Nevedomosť a negramotnosť v našom svete spôsobuje, že sústavne rastie počet chorých a chudobných ľudí. Je len na vás, či urobíte zmenu stravovacích návykov ako Roman, alebo zostanete na tradičnej domácej strave ako Karol.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?