Prečo si neplníme Novoročné predsavzatia ?

Autor: Ján Zbojek | 30.12.2015 o 16:44 | Karma článku: 2,58 | Prečítané:  326x

Na  Nový rok si vládne zvláštna eufória, lebo staré končí a nové začína.  Práve v tomto čase si zvykneme dávať úžasné  predsavzatia. Prečo sa nám ich podarí splniť len výnimočne?

Na túto otázku som dlho hľadal odpoveď.  Väčšina predsavzatí sa týka zdravia, čiže stravovacích návykov. Potom nasledujú schudnutie, športovanie, upratovanie, učenie, poslúchanie, prestať s alkoholom a cigaretami, začať s podnikaním....atď. Väčšinou sú to samé ušľachtilé predsavzatia a ciele.  Prvé čo ma napadlo, že niektorí ľudia sú takí opití, že si to ani nepamätajú. To však nestačilo. Väčšinou si dávame predsavzatia, lebo je to taká naša tradícia. Nie vždy to máme dôsledne premyslené a tak si narýchlo niečo vymyslíme, aby sme nezostali na hanbu. Často si to pletieme aj s prianiami. Ani to ma neuspokojilo. Potom ma napadlo, že to asi nie je systémové. Ánóóóó...., už prihorievááááá !!!  

Systémové myslenie hovorí, že pri akejkoľvek tvorbe musia byť zastúpené tri princípy tvorby: riadenie – vedenie – realizácia alebo jednoduchšie povedané myšlienka – slovo – čin.  Poďme si to rozobrať na drobné.

Napríklad  chcete schudnúť. Samotná myšlienka schudnúť je v poriadku, takže prvý princíp by sme mali za sebou. Nasleduje druhý princíp – slovo. Pod slovom si predstavte poznanie alebo vedomosti. Tu si myslím, že je pes zakopaný. Na to, aby sme schudli potrebujeme množstvo vedomostí nielen o škodlivosti obezity, ale aj informácie ako sa zbaviť  negatívneho návyku prejedania. Návykov sa môžeme zbaviť len tak, že ich nahradíme inými, lepšími návykmi. Ďalej potrebujeme poznanie ako funguje systém zdravia a čo všetko to zahrňuje. Tu už nejde len o samotné schudnutie, ale o celkovú zmenu životného štýlu a zmenu množstva iných návykov. Hovorí sa, že: „Všetko so všetkým súvisí.“  Životný štýl znamená aj to, ako a s kým  budeme tráviť voľný čas. Odteraz začneme športovať, chodiť pešo, na prechádzky a tráviť víkendy pri vode a v horách, prestaneme chodiť na oslavy a organizovať dlhé a výdatné večere so známymi, budeme aj menej popíjať, zmení sa štruktúra známych, trávenie víkendov a dovoleniek a denný režim..... Málokto si uvedomuje, že samotné schudnutie sa dotýka zmien návykov prakticky vo všetkých oblastiach života. To všetko si musíme uvedomiť a pekne si to všetko naplánovať. Najskôr si musíte vedieť predstaviť  všetko, čo súvisí so schudnutím. Potom si to dokonale naplánujete, rozložíte  na jednotlivé etapy a až potom ste pripravení pristúpiť k činom.

Až teraz môžete pristúpiť k tretiemu princípu tvorby – činu, čiže samotnej realizácii.  Hovorí sa, že:  „Keď sa „vie“ , tak je to brnkačka.“  Ale aj: „Kdo umí, ten umí, kdo neumí, ten čumí.“ Podľa mňa najväčší problém, prečo máme tak veľa „čumilov“  sú samotné odborné vedomosti a zručnosti, čiže  poznanie. Väčšina ľudí má nejakú peknú myšlienku a bez toho, aby si o tom niečo poriadne naštudovali, púšťajú sa okamžite a bezhlavo do činov. Preto máme toľko nenaplnených predsavzatí a skrachovaných cieľov medzi ľuďmi.  Je to podobné, ako keď chcete postaviť dom. Viete si predstaviť ako to asi dopadne, keď začnete stavať bez stavebného povolenia, projektovej dokumentácie, len na základe povrchných vedomostí o stavebných  materiáloch, statike a odpozeraných odborných zručností. Veľmi rýchlo s tým skončíte alebo vám to zakážu.

Keď si nabudúce budete dávať nejaké Novoročné predsavzatie, tak majte na pamäti, že skôr ako sa pustíte do jeho realizácie si všetko poriadne premyslite. To znamená, že si naštudujte a poriadne prekonzultujte s odborníkmi, čo všetko s tým súvisí. Keď budete mať prehľad, potom sa na to zodpovedne a odborne pripravte a všetko si podrobne rozplánujte. Keď budete mať dokonalý plán, začnite plniť postupne jednotlivé body. Neponáhľajte sa, buďte trpezliví a vytrvalí a nakoniec sa vám to podarí.

Prajem vám  všetkým splnenie predsavzatí, veľa šťastia, zdravia a múdrosti do Nového roku. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?