Viete, čo sa často skrýva za úspechom?

Autor: Ján Zbojek | 24.1.2016 o 21:02 | Karma článku: 4,85 | Prečítané:  658x

Včera som stretol známeho a spýtal som sa ho, prečo je taký zachmúrený. Odvetil mi: „Ani sa ma nepýtajte. Nič sa mi nedarí a som z toho nešťastný. Ako by sa odrazu všetko proti mne spriahlo.“

Nedalo mi a tak som ho pozval na kávu, aby sme sa o tom porozprávali. Pri kávičke sa otvoril a oznámil mi, že sa mu nedarí v jeho podnikaní. Dozvedel som sa , že podniká v jednom MLM systéme a vraj sa mu rozpadá skupina. Pritom stále poukazoval na niektorých známych, ktorým to  vraj ide super a akoby samo od seba. Jeho sebavedomie bolo na nule. Všimol som si, že sa neustále porovnáva s tými najúspešnejšími lídrami z odboru. Spýtal som sa ho aký je jeho osobný  cieľ. Odpovedal mi, že chce byť ako tí najúspešnejší lídri. Vraj robí v tejto branži už jeden rok a výsledky sú stále v nedohľadne. Odrazu mi svitlo, že vlastne porovnáva neporovnateľné a to ho robí nešťastným. Upokojil som ho, že je na dobrej ceste, len musí ešte trochu počkať.  Všetko potrebuje svoj čas a aj v podnikaní musí človek dozrieť.

Po tomto stretnutí som si uvedomil, že svet sa vlastne delí na úspešných a tých ostatných. Začal som rozmýšľať, prečo sa všetci tak polarizujeme. Okamžite ma začali napádať otázky: Prečo sa delíme na úspešných a neúspešných? Prečo , keď jeden zvíťazí, druhý musí byť porazený? Prečo sa nemôžeme všetci cítiť ako víťazi? Prečo sa stále ženieme za tým, čo nám je „niekým“ predkladané? Prečo medzi sebou neustále súperíme? Prečo sa na stupni víťazov jeden usmieva a druhí plačú? Prečo sú jedni šťastní a druhí nešťastní? Prečo musíme mať to, čo ostatní? Prečo sú jedni bohatí a druhí chudobní? Prečo máme také nezmyselné pravidlá na hodnotenie a posudzovanie ľudí? Kto ich navrhuje a prečo? Prečo oslavujeme len úspešných ?  Prečo, prečo, prečo.....???

Prvé , čo ma napadlo bolo, že svet sa asi zbláznil. Súťaživosť, rivalita a konkurencia sa postupne infiltrovali do všetkých oblastí nášho života. Začal som si uvedomovať, že súťaživosť a rivalita ľudí rozdeľuje, zatiaľ čo tvorivosť a vzájomná pomoc ich spája. Na svete je vyše sedem miliárd ľudí a každý z nich je originálny, iný a jedinečný. Sú medzi nimi nízki, vysokí, tuční, chudí, čierni, hnedí, blonďáci, starí , mladí, pekní, škaredí, chorí, zdraví, svalnatí, ochabnutí, múdri, hlúpi, vzdelaní, negramotní.....atď. Porovnávať a hodnotiť tieto originály medzi sebou je hlúposť.  Jedno však majú všetci ľudia spoločné,  a to je právo na spokojný život.  

„Niekto“ určil, že ideál ženskej krásy je vysoká štíhla blondýna s parametrami 90 – 60 – 90. Tento nezmyselný trend spôsobil, že zrazu väčšina žien sa cíti zle a začínajú byť nešťastné. Malé aziatky a telnaté černošky si k idolu ani neškrtnú. Nepomôže im ani odfarbenie, schudnutie a mordovanie sa vo fitnes centre. Napadlo ma, čo by sa stalo, keby sme všetci boli spokojní s tým ako vyzeráme, čo nosíme  a robíme. Čo by asi robili plastickí chirurgovia, dietológovia, osobní tréneri, vizážisti, kaderníci, štylisti, módni návrhári, výrobcovia a obchodníci s módou a welness ? To, že nám podsúvajú ideály je pre nich obyčajný biznis. Keď im na to naletíte, stále sa budete porovnávať s nejakým ideálom. Bude vás to stáť veľa peňazí, času, úsilia a ešte k tomu budete nespokojní.  „Niekto“ na tom však výborne zarába. Kopírovanie druhých a štvavá súťaživosť je  tá najväčšia  zlomyselnosť, ktorá nás niekam ženie a len nám znepríjemňuje život.

Podobný trend idolov „Niekto“ navrhol aj v umení, športe alebo v podnikaní. Kto nešportuje a nepodniká, nie je trendy. V každom umení, športe či biznise sú obdivovaní a dobre zaplatení len tí najlepší. Ostatní sa im chcú aspoň podobať. Ako sa asi cíti  160 cm vysoký chlapec v basketbale, keď sa začne porovnávať s vyše dvojmetrovým Michael Jordanom. Podobný pocit bezmocnosti má aj začínajúci živnostník pred nadnárodným koncernom. „Niekto“ zariadil, že novinári, televízie a bulvárne časopisy sa predbiehajú vo vytváraní nových a nových idolov a Super star.  Ukazujú nám, koľko zarábajú , aké majú autá, čo si obliekajú a kde trávia dovolenky. Väčšinou z toho porovnávania máme zlý pocit a závisť. Uvedomte si, že každý nemôže byť olympijský víťaz, popová hviezda, úspešný podnikateľ alebo milionár.  Ku spokojnému životu nepotrebujete miliónové konto, svalnaté telo, krásnu ženu, jachtu a vilu v Stredomorí.

Moja rada je: Nenechávajte si vnútiť spoločnosťou cudzie ideály, ciele ani vymyslenú uniformitu. Neporovnávajte sa a ani nesúťažte s ostatnými. Nenapodobňujte ich a radšej zostaňte sami sebou. Takzvané celebrity nie sú o nič lepšie ako vy. Začnite si viac vážiť seba a žite tak, aby ste boli spokojní tam, kde práve ste.  Každý sme dostali do výbavy rôzne talentové dispozície, fyzické predpoklady a schopnosti. Skúste ich čo najlepšie využiť a robte hlavne to, čo vás baví.  Každý si teda môže slobodne vybrať svoj „vlastný“ život, stanoviť si vlastný cieľ, profesiu, ale aj image na základe svojich reálnych možností a schopností. Na začiatok si dajte jednoduchý a reálny cieľ, o ktorom ste presvedčení, že ho dosiahnete. Potom sa naň sústreďte a  začnite na tom pracovať bez ohľadu na to, čo robia druhí. Po jeho splnení uvidíte, že opäť nájdete vnútornú rovnováhu, spokojnosť a získate prirodzenú sebadôveru. Ak vás to naplní, dajte si ďalší „rozumný“ cieľ. Nezabúdajte, že ste jedineční a máte právo na originálny život. Uvedomte si,  že každý veľký cieľ sa skladá z plnenia malých každodenných jednoduchých úloh. Výsledkom bude vaša spokojnosť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?