Prečo je systém pre človeka dôležitý ?

Autor: Ján Zbojek | 28.1.2016 o 18:44 | Karma článku: 2,71 | Prečítané:  501x

Slovo systém sa bežne udomácnilo v našom slovníku, ale keď sa pýtam ľudí, čo si pod tým predstavujú, tak sú väčšinou zaskočení. Všetci používame slovné spojenia ako systém zdravotnej a sociálnej starostlivosti, dôchodkový systém..

školský a vzdelávací systém,  dopravný systém, obranný a imunitný systém, politický, filozofický a ekonomický systém, systém práce, peňažný, závlahový, protipožiarny a kanalizačný systém a podobne...

Ja si pod pojmom systém predstavujem presne stanovené poradie krokov (algoritmus), ktoré zabezpečujú, že veci a udalosti budú spoľahlivo a dlhodobo fungovať podľa nami vytvorenej predstavy. Systém je uzavretý kruh a tvorí komplexný celok, kde sú zahrnuté všetky dôležité prvky ako napríklad riadenie, pohon, energetika, imunita, ochrana a interakcia s prostredím. Ľudia nepoznajú všetky systémové prvky a tak sa im vytvorené  veci často vymykajú spod kontroly. Jednoducho povedané, systém zaručuje, že keď budete dodržiavať stanovený postup práce, v živote sa vám bude lepšie dariť a veci budú fungovať tak ako majú. Na to, aby sme dokázali vytvoriť takýto spoľahlivý systém práce potrebujeme perfektne poznať systém tvorby akejkoľvek skutočnosti. Pri systéme tvorby vychádzame z princípov -  trojjedinosti (otec, duch svätý a syn ), ktoré sa podieľali aj na  stvorení sveta a života.  Všetko, čo okolo seba vidíme bolo niekým vytvorené podľa rovnakého systému tvorby.

Princípy tvorby som si pomenoval ako  1.riadenie, 2.vedenie a 3.realizácia alebo jednoducho povedané myšlienka – slovo – čin. Všetko si najskôr musíme vytvoriť v mysli –zámer, cieľ, potom o tom musíme veľa rozprávať a nakoniec, keď máme dostatok vedomostí, tak sa púšťame do samotnej práce. Ľudovo povedané: „Dvakrát meraj, raz strihaj.“  Prvé dva princípy tvorby sú nehmotné a tak sa ľudia najčastejšie sústreďujú hlavne na to , čo je vidieť, čiže na hmotné veci. Ľudia sa často púšťajú do rôznych projektov bez toho, aby si o tom získali dostatok informácií. Výsledkom sú osobné zlyhania a  takzvané nepodarky. Bez poznania systému tvorby nedokážeme vytvárať dokonale fungujúce veci, a preto tak často vyrábame fejky alebo pasystémy. To je asi najväčší problém ľudí, ktorí sa stále pokúšajú tvoriť všelijaké veci a udalosti, žiaľ často neúspešne.

Ako teda systémovo postupovať pri tvorbe akejkoľvek veci? Ako pomôcku si potrebujete položiť pomocné otázky na jednotlivé princípy tvorby : 1.čo a prečo?, 2.čím?, 3. Ako?.  Po presnom zodpovedaní otázok budete mať jasno v tom čo, čím a ako máte robiť tak, aby vami vytvorená vec alebo skutočnosť naozaj fungovala a splnila svoj účel

Čo a prečo? Mali by ste presne vedieť čo chcete vytvoriť alebo dosiahnuť. Výsledkom myslenia je zámer alebo konkrétna predstava a cieľ.  Potom, keď už budete vedieť, čo chcete robiť, tak si musíte ujasniť aj dôvod prečo to chcete robiť. Často si ľudia niečo prajú len preto, lebo to tak robia druhí alebo to vlastnia. Napríklad sused si kúpil chalupu na vidieku, tak ja si tiež chcem  kúpiť podobnú. Lenže sused mal na to konkrétny dôvod. Jeho syn má astmu a  problémy s dýchaním a preto  každý víkend chodia na chalupu v horách. Čerstvý horský vzduch mu pomáha pri liečení alergie dýchacieho ústrojenstva. Keď si kúpite chalupu na základe rozmaru, môže sa stať, že sa tam budete nudiť a po čase tam prestanete chodiť, prípadne ju po čase  predáte so stratou ako nevýhodnú investíciu.

Čím? Ak chcete niečo vytvoriť, mali by ste mať o danej veci dostatok odborných vedomostí a nevyhnutných  informácií, ktoré sú s tým spojené (ekologické, ekonomické a sociálne aspekty). Naštudujte si všetky dostupné informácie a  potom to prekonzultujte s najlepšími špecialistami v odbore. Veci treba komplexne domyslieť aj s možnými dôsledkami pre okolie, dotknutých ľudí a mieru nákladov spojených s výrobou a údržbou. Napríklad boli ste na úžasnej dovolenke  horskej  prírodnej rezervácii. Tam ste sa  dozvedeli, že je na predaj pekný stavebný pozemok za výhodnú cenu.  Boli ste tak nadšení tou krajinou, že ste sa rozhodli kúpiť pozemok a postaviť tam dom. Okamžite ste sa pustili do budovania rodinného sídla. Lenže náklady na jeho výstavbu ( množstvo úradných obmedzení),  bývanie a údržba (kúrenie, kanalizácia, doprava)  sú také vysoké, že to nedokážete finančne utiahnuť.

Ako?  Väčšina ľudí sa bez predchádzajúcich princípov, jasný zámer a odborné vedomostí unáhlene púšťa do realizácie vecí často len na základe povrchného pohľadu alebo kopírovania druhých. Bez odbornosti a zvládnutých remeselných zručností  sa väčšinou robia nepodarky. Takto si  zbytočne  vyrábame následné problémy spojené s ich opravami. Odborné vedomosti a praktické skúsenosti vám umožnia vykonať ten najeefektívnejší  a najvhodnejší spôsob realizácie každej konkrétnej veci. Keď už máte správne vedomosti, často je lepšie dať si urobiť niektoré veci odborníkom alebo špecializovaným firmám. Tým zachováte požadovanú kvalitu a niekedy ešte aj  ušetríte čas a peniaze.

Systém pre nás  predstavuje zosúladenie sa  s prírodnými zákonmi sveta. Pre systém vždy platí, že  všetky jeho prvky sú v rovnováhe. Spoznanie systému má pre človeka obrovský význam obzvlášť pri poznávaní nových vecí a udalostí. Mnohé veci sa vydávajú za systém, ale v skutočnosti sú to nefunkčné pasystémy, za ktoré sme zaplatili rovnako ako za originály. Často sa obklopujeme nefunkčnými vecami, ktoré končia v odpade. Ešte väčšia dôležitosť pochopenia systému nastáva  pri vytváraní akýchkoľvek skutočností či už hmotného (veci) alebo nehmotného (udalosti a živé systémy) charakteru. Na svete je vyše sedem miliárd ľudí a každý niečo vymýšľa a tvorí. Keď ľudia nepoznajú systém ani princípy tvorby, tak väčšina výtvorov buď neplní svoj účel, alebo sa obracia proti svojmu stvoriteľovi. Typický príklad nebezpečenstva sú nukleárne zbraňové systémy, jadrové elektrárne a chemické látky, ktoré sa nám vymykajú spod kontroly a ohrozujú nás na živote. Ľudstvo si takýmto odpadom zamoruje životné prostredie a ohrozuje samotný život na planéte ZEM. Stále platí, že neznalosť zákonov vrátane systému tvorby neospravedlňuje.  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?