reklama

Ako sa uzdraviť bez liekov a lekárov 5

Ľudia sa všeobecne veľmi nezaujímajú o zdravie a životosprávu, dokiaľ sú zdraví. Po narodení preberajú od svojich rodičov, blízkeho okolia a spoločnosti základné stravovacie a hygienické návyky často bez rozmýšľania či sú správne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

S týmito návykmi úzko súvisí aj ich životný štýl, správanie a celkový spôsob života. Ľudia žijú väčšinou podľa tradícií a kultúry svojich predkov a prostredia, v ktorom vyrastali alebo v ktorom sa nachádzajú. Kopírujú správanie ostatných ľudí a okolia. Pritom vôbec nerozmýšľajú o tom, či je to správne alebo nie. Zdravie ľudí v každej krajine úzko súvisí s celkovou kultúrnou a vzdelanostnou úrovňou jej obyvateľstva. Správanie druhých ľudí berú ako samozrejmosť a sami sa tomuto trendu prispôsobujú. Neskôr to učia aj svoje deti, a tak to ide z pokolenia na pokolenie. Patria do toho základné stravovacie návyky, rôzne oslavy, ľudové zvyky a tradície, ale aj pracovné, pohybové návyky, trávenie dovolenky a forma odpočinku. Pod vplyvom návykov vznikajú takzvané „dedičné choroby“.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pokiaľ je organizmus mladý a silný, dokáže sa popasovať s nevhodným životným štýlom života a stravovacími návykmi. Človek má silnú regeneračnú schopnosť, ktorá si dokáže poradiť s akoukoľvek stravou. Lenže všetkého veľa vždy škodí. Každá choroba potrebuje nejakú dobu, aby sa mohla prejaviť alebo prepuknúť. Často je to niekoľko rokov až desaťročí. Keď už vznikne choroba, chceme sa jej pokiaľ možno čo najskôr zbaviť. Berieme ju ako nevyhnutné zlo, proti ktorému začneme okamžite bojovať. Preto sme ochotní ísť za lekárom a podrobiť sa jeho navrhovanej liečbe. Počas liečenia si už dávame väčší pozor na zdravie a poctivo dodržiavame prísne diéty a obmedzenia odporúčané lekárom. Po vyliečení alebo odznení príznakov časom na to zabudneme. Opäť sa vrátime do starých koľají a žijeme podľa obvyklých návykov, dokiaľ nás nevystraší opakovaná alebo nová choroba. Toto sa opakuje rok čo rok. Intervaly ochorení sa však postupne skracujú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Od narodenia nám spoločnosť vtĺka do hlavy, že na zdravotnú starostlivosť je tu zdravotníctvo, lekári a farmaceutické inštitúcie. Už v škole sa podrobujeme pravidelným lekárskym prehliadkam a preventívnemu očkovaniu vakcínami proti všelijakým ochoreniam. Myslíme si, že keď sme očkovaní, tak sa nám nič nemôže prihodiť a to nás upokojuje. Všade počúvame, že naši lekári sú odborníci a že najlepšie vedia, čo je pre nás dobré. Z toho sa vytvára u väčšiny ľudí určitá ľahostajnosť a nezáujem k vlastnej starostlivosti o zdravie. Zdravotníctvo a lekári v nás živia falošný pocit istoty, že sa niekto cudzí o nás postará najlepšie. Preto sa málokto sám od seba, dobrovoľne a preventívne snaží vzdelávať v oblasti zdravia, životosprávy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nástup choroby.

K určitému vytriezveniu prichádza, až keď prídu prvé zdravotné problémy alebo keď prepukne choroba. Väčšinou vtedy je už neskoro a tak začíname hľadať najlepších odborníkov, aby nás čo najrýchlejšie zbavili choroby. Takzvaní odborníci si za to nechávajú slušne zaplatiť. Keď sme chorí, tak sa na peniaze nepozeráme a radi zaplatíme, čo od nás požadujú, len nech to už máme za sebou. Niekedy nám už nepomôžu ani tí najlepší medicínski špecialisti. Väčšinou nám odborne vysvetlia, aké je to komplikované ochorenie a čo všetko môže mať na to vplyv. Spravidla vám oznámia, že ste mali prísť skôr a tým pádom sú mimo zodpovednosti za vyliečenie. Napokon vám predpíšu lieky a aspoň dajú radu, ako by sme mali ďalej postupovať v liečbe. Ako sa hovorí, „ každá rada stojí groš“ a v tomto prípade nie malý. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keď ani to nezaberie, hľadáme iskierku nádeje na záchranu zdravia a tak sa začíname obzerať po ľudových liečiteľoch. Aj tí si vypýtajú za svoje liečenie nemalé sumy, samozrejme bez záruky, že vás vyliečia, ale s ubezpečením, že urobia všetko čo môžu. Niekedy nám dokážu pomôcť a zároveň nám vysvetlia ako sa máme starať o svoju údržbu. Sú však situácie, kedy nám jednoducho nevedia pomôcť, a vtedy sme odkázaní len sami na seba. Mnohí v tomto stave rezignujú, začnú sa obracať k Bohu a v modlitbách ho prosia o záchranu života.

Keď vám tečie do topánok.

Niektorí ľudia sa zo zúfalstva začnú hlbšie zaujímať o vznik a priebeh choroby. Začnú samostatne študovať potrebnú literatúru, kupujú si knihy a získavajú informácie od iných ľudí alebo na internete. Odtiaľ sa určitými kanálmi napokon dopracujú k podstate veci a konečne začnú meniť svoje stravovacie a pohybové návyky. Najčastejšie zmenou stravy, pomocou rôznych diét, pôstov a byliniek sa ich stav začne zlepšovať. Postupne vysadzujú lieky a napodiv sa nič zlé nestane, naopak, ešte sa im uľaví. Heuréka, akoby opäť objavili teplú vodu. Tým, že prevzali zodpovednosť za svoje zdravie sa všetko zmenilo. Teraz, keď pochopili príčinu choroby, každému vysvetľujú, ako je dôležité sa preventívne starať o zdravie. Až hrozba smrti ich donútila sa rozhýbať, aby pochopili, že len sami sa môžu celkom uzdraviť.

Ľudia sa museli odjakživa starať o svoje zdravie sami, a tak si navzájom odovzdávali medzi sebou skúsenosti ústnym podaním. Tieto skúsenosti sa dedili z pokolenia na pokolenie, a preto sa často pri náhlom úmrtí liečiteľa jednoducho stratili. O zdravie ľudí sa začali starať liečitelia, ktorí mali vedomosti z praktického liečiteľstva, byliniek a tiež z duchovnej oblasti. Ľudia sa postupne začali zbavovať zodpovednosti za svoje zdravie a prenechávali to na šamanov a ľudových liečiteľov. Títo si strážili svoje vedomosti a odovzdávali ich len zasväteným a vybratým jedincom. Na liečenie používali prírodné medikamenty a bylinky, ktoré získavali z miestnych zdrojov.

Neskôr sa prirodzeným spôsobom vytvorili rôzne regionálne terapie a samostatne diagnostika. Tá už nebola ani ľudovým liečiteľstvom, ani šamanizmom, ale stala sa samostatnou medicínou, tak ako ju poznáme teraz. Napriek tomu, že sa medicína globalizovala po celom svete, je ešte stále takmer polovica ľudstva odkázaná na ľudové liečiteľstvo.

Súčasná medicína

Naša súčasná medicína vznikla ako jedna z regionálnych terapií a postupne sa globalizovala na celom svete. Výsledkom globalizácie je monopolné postavenie medicíny vo svete. Medicínska statická diagnostika choroby poukazuje na stav, ktorý už je naplnený. Samotná terapia sa potom realizuje v čase, keď už „lietadlo padá k zemi“ a keď je už neskoro. Môžeme skonštatovať, že sa už len hasia dôsledky, väčšinou bez objasnenia skutočnej príčiny zhoršeného zdravotného stavu. Na terapiu používa medicína v zásade chemické lieky, ožarovanie a operáciu.

Lieky a súčasná medicína nemôžu vyriešiť a ani neriešia skutočné príčiny ochorenia, ale len zmierňujú jeho dôsledky. Zatiaľ je medicína bezmocná pri liečení mnohých civilizačných chorôb a dodnes nedokáže vysvetliť záhadné zmiznutie zhubných nádorov po zákrokoch niektorých ľudových liečiteľov.

Celé zdravotníctvo je postavené na ekonomike, kde určujú pravidlá nadnárodné farmaceutické spoločnosti, ktoré vyrábajú a predávajú lieky takmer na všetko. V tomto dobre zabehnutom biznise s požehnaním štátu nejde ani tak o uzdravenie človeka, ale hlavne o jeho dlhodobé liečenie. Musíme si však dávať pozor na to, že lieky majú aj druhotné účinky. Farmaceutická lobby si takýmto systémovým liečením doslova vytvára nových zákazníkov. Dá sa povedať, že si „vychováva“ obrovskú základňu čoraz viac závislých zákazníkov na liekoch. Z príležitostných zákazníkov sa postupne stávajú závislí pacienti.

Súčasná situácia

Pred nežnou revolúciou tu bol štátny monopol alopatickej medicíny zameraný na liečenie občana. Dnes je to často prechod do druhého extrému alternatívneho liečiteľstva - skok do neznáma. Každý extrém je zlý. Našťastie už máme na trhu dostatok literatúry o zdraví, výžive, stravovaní, pitnom režime, cvičení a pohybovej aktivite.

Každý si môže vybrať taký spôsob starostlivosti o zdravie a štýl životosprávy, ktorý mu najviac vyhovuje. Každá alternatívna terapia má svoj vymedzený stravovací program. Či už je to vegetariánstvo, vegánstvo, makrobiotika, paleostrava, delená strava alebo surová strava (raw food). Na to, aby ste si vedeli vybrať pre vás najvhodnejší stravovací program potrebujete poznať seba a systém zdravia. Na to, aby ste všetko zvládli spracovať a zaradiť správne potraviny do vášho jedálnička, by vám mal stačiť zdravý sedliacky rozum.

Nezabúdajte, že o zdravie sa musíte starať v rámci prevencie a nie vtedy, keď vás niečo bolí alebo keď už je neskoro. Potom je takéto liečenie veľmi bolestivé a často aj za cenu veľkých obetí. Záujem každého človeka je, aby bol zdravý. Tu je jasný stret záujmov, z ktorého zatiaľ vychádzajú bezkonkurenčne lepšie predajcovia liekov na utíšenie bolestí. Vzniká tu neriešiteľný rozpor, ktorého rozuzlenie je len vo vašich rukách. Z uvedeného jasne vyplýva, že musíte prevziať na seba zodpovednosť za svoje zdravie. 

Ján Zbojek

Ján Zbojek

Bloger 
  • Počet článkov:  134
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Spisovateľ, podnikateľ, vedúci seminárov, prednášateľ, ktorý sa zaoberá výskumom duševných schopností človeka, rozvojom osobnosti a úspechom. Zakladateľ Akadémie FG - Školy úspechu zameranej na nezávislosť ľudí vo financiách a zdraví. Učí novému systémového spôsobu myslenia, ktorý vytvára netradičný pohľad na systém zdravia a bohatstva človeka. Viac info na: www.akademiafg.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančná gramotnosťPodnikanieÚspechVzdelanieNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu