reklama

Blogeri a antiblogeri.

Sú ľudia, ktorí niečo vytvárajú a existujú takí, ktorí ničia. Tak to na svete chodí. Tvoriť nové veci je náročné, lebo treba pri tom rozmýšľať. Na to, aby ste ničili nepotrebujete žiadne vzdelanie, stačí len všetko nové znegovať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

V našej spoločnosti vznikli dva tábory ľudí: tvorcovia a kritici. Tvoriví ľudia pracujú, vzdelávajú sa, vytvárajú nové veci, myšlienky a posúvajú ľudstvo dopredu. Nie všetko im vyjde, ale ako sa hovorí : „Kto nič nerobí, nič nepokazí.“ Na ich chyby striehnu takzvaní kritici, ktorí vyhľadávajú každý moment, aby si mohli do nich pichnúť. Doslova pištia blahom, keď ich nachytajú pri chybe. Všetci velikáni ľudstva boli podrobení prísnej kritike v ich začiatkoch len preto, lebo mali na veci iný názor. Neskôr sa o ich tvorivej práci dozvedel celý svet. Im vďačíme za pokrok. Napríklad Galileo, bratia Wrightovci, Henry Ford, Edison, Moliére, Einstein, Guttenberg, Tesla, Ján Hus, Martin Luther.... Je zaujímavé, že si nikto nepamätá kritikov. Ako by sa po nich zľahla zem.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kto sú vlastne títo kritici. Patria sem väčšinou zakomplexovaní a zatrpknutí ľudia, ktorí sami nikdy nič nedokázali. Skrývajú sa v anonymite a odtiaľ sa nenávistne triafajú do svojich úspešnejších rovesníkov. Už v škole žalujú učiteľom na svojich spolužiakov. V bežnom živote sa venujú ohováraniu kolegov a známych. Potom ich môžete vidieť na pive ako nadávajú na vládu, politikov, športovcov, umelcov a iných ľudí, čo niečo v živote dokázali. Neskôr píšu anonymy, trestné oznámenia, prípadne sa stávajú udavačmi. Teraz v dobe informatiky sa z nich stávajú akože „kritici“. Vyjadrujú sa prostredníctvom diskusných príspevkov na internete ku všetkému. Jedno majú však spoločné. Neznášajú ak má niekto iný názor, všetko nové negujú a nikdy sa pod svoj „názor“ nepodpíšu. Svoju neschopnosť v zamestnaní maskujú tým, že hľadajú na druhých chyby a sú kritickí voči všetkým. Svojim správaním bránia spoločenského pokroku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Predtým ako sa rozhodnem napísať blog si danú myšlienku vopred premyslím a naštudujem si potrebné informácie. Vždy ma to stojí niekoľko hodín sústredenia a prípravy. Potom začnem písať, čistiť, opravovať a keď si myslím, že je to hotové, tak to zavesím na internet. Je to môj názor a vždy sa pod to podpíšem. Ani ja nesúhlasím so všetkými názormi a blogermi. Hľadám v nich niečo, čo ma obohatí a čo môžem v živote využiť. Ale ani ma len nenapadne, aby som ich začal kritizovať, pretože si vážim každého človeka, ktorý niečo tvorí. Veď ho vôbec nepoznám a nepoznám ani jeho pohnútky, prečo to napísal. Je úžasné, keď ľudia môžu verejne zdieľať svoje myšlienky, názory, postoje a odovzdávať ostatným svoje vedomosti. Viem, že voľný prístup k informáciám všetkých obohacuje a posúva ľudstvo dopredu. Keď som začal písať blogy, veľmi ma zraňovali reakcie niektorých diskusných príspevkov na moju adresu. Bolo v nich toľko zloby a nenávisti, že som si niekedy kládol otázku, či to má vôbec zmysel odhaliť svoje vnútro na verejnosti. Potom som ich prestal čítať. Uvedomil som si, že tých zakomplexovaných a zatrpknutých chudákov treba ľutovať. Keď iné nedokážu, tak nech sa aspoň vyzvracajú v diskusii. Pochopil som, že keby to nerobili, asi by sa zbláznili. Oni nás potrebujú pre prežitie a diskusia je pre nich zmysluplná terapia. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Príliš jednostranná a negatívna kritika je nebezpečná a má likvidačný charakter. Zoberme si napríklad mladého začínajúceho filmára alebo spisovateľa. Dva roky pracuje na filme, knihe a s obrovským úsilím to nakoniec dokončí. Chcel odovzdať svetu svoj pohľad na svet. Potom príde kritik a za pol hodiny ho zneguje a pochová pod čiernu zem. Mladý filmár, spisovateľ sa hanbí vyjsť na ulicu a možno, že celkom prestane tvoriť. Je ľahšie ničiť ako tvoriť. Keď necháme takzvaných kritikov nekontrolovane pôsobiť, celkom zastavia pokrok. V minulosti sa to už stalo neraz. Napríklad stredoveká inkvizícia uvrhla ľudstvo do temnoty na niekoľko storočí. Všetkým blogerom, tvorivým ľuďom želám veľa energie. Nenechajte sa znechutiť pri svojej tvorivej práci. Buďte veľkorysí a myslite aj na zdravie svojich blížnych diskutérov, ktorí vás potrebujú na ako také prežitie. Píšte viac, častejšie a majte na pamäti, že vďaka vám sa mnohí kritici môžu aspoň čiastočne realizovať. Sme predsa ľudia.

Ján Zbojek

Ján Zbojek

Bloger 
  • Počet článkov:  134
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Spisovateľ, podnikateľ, vedúci seminárov, prednášateľ, ktorý sa zaoberá výskumom duševných schopností človeka, rozvojom osobnosti a úspechom. Zakladateľ Akadémie FG - Školy úspechu zameranej na nezávislosť ľudí vo financiách a zdraví. Učí novému systémového spôsobu myslenia, ktorý vytvára netradičný pohľad na systém zdravia a bohatstva človeka. Viac info na: www.akademiafg.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančná gramotnosťPodnikanieÚspechVzdelanieNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu