Chcete vedieť aká je súvislosť medzi finančnými a výživovými poradcami ?

Autor: Ján Zbojek | 16.5.2016 o 10:55 | Karma článku: 5,94 | Prečítané:  1694x

V nákupnom centre ma zaujal stánok, kde vám zadarmo zmerajú obsah tuku, vody, svalstva a nadváhu.  Postavil som sa do rady, kde sa ľudia stavali bosí na prístroj a v rukách držali sondy.

 

Najskôr som musel  vypísať dotazník, v ktorom boli základné údaje o veku, výške, váhe, ale aj kontaktné údaje vrátane telefónu a mailovej adresy. Po teste som si pozeral  môj výsledok, ktorý nebol vôbec lichotivý. Okamžite sa ma ujala slečna, ktorá ma pozvala na špeciálnu konzultáciu.  Celkom ma zaujal tento prístup a tak som si dohodol  termín. Po príchode do firmy sa ma ujala milá pani a predstavila sa ako certifikovaný výživový poradca.  Po rozpačitom začiatku som opäť vypisoval teraz už obsiahlejší  dotazník. Ponúkla mi ešte jeden špecializovaný  test na tom istom prístroji,  ale už za peniaze. Bol som zvedavý na  svoj zdravotný stav a tak som súhlasil, lebo v cene konzultácie bolo aj odporúčanie, čo mám robiť na zlepšenie stavu.  Po teste mi predložila nové výsledky, ktoré tiež neboli dobré. Potom sa  začala  vypytovať na moju životosprávu, jedlo, pitný režim, pohybové aktivity atď. Nakoniec mi ponúkla sadu výživových doplnkov, ktoré by som mal užívať, dokiaľ sa výsledky nezlepšia. Ani som sa nespamätal a už som mal na stole pripravený základný set v hodnote 176 €. Celá konzultácia trvala asi 15 minút. Spýtal som sa aký je to výrobca a po odpovedi mi to  hneď  celé docvaklo. Bol to známy MLM systém na predaj potravinových doplnkov. Venujem sa zdraviu mnoho rokov a tak som sa začal hlbšie vypytovať, či by sa niektoré doplnky nedali nahradiť inými ( myslel som lacnejšími). Keď certifikovaná  výživárka  zistila, že asi z toho nebude kšeft, veľmi rýchlo sa vyhovorila na ďalšiu schôdzku s klientom. Poznám dobre môj zdravotný stav a tak som sa rozlúčil so zmiešanými pocitmi.

Nedalo mi, a tak som sa začal vypytovať na to, z čoho žije taký výživový poradca. Odpoveď bola jasná, z predaja výrobkov, ktoré sám odporúča. To bezplatné poradenstvo  a celý cirkus okolo neho je len marketingový ťah na prilákanie nových zákazníkov. Ihneď mi prebleskla hlavou paralela s finančným poradenstvom a sprostredkovaním finančných produktov.

Finančný poradca je platený klientom za to, že sa mu stará o financie. Zhodnocuje ich, investuje  a chráni klienta pred infláciou, optimalizuje mu výdaje a  dane zo zisku. Jeho prínos sa dá preukázať a preto je platený zo zisku klienta. Poradca si vytvára s klientom veľmi dôverný vzťah a na to potrebuje poznať  často intímne informácie, aby dokázal vylepšiť portfólio. Taká dôsledná analýza trvá niekoľko dní až týždňov ( určite nie 15 minút). Poradca musí mať vysokoškolské odborné vzdelanie, prax a musí zložiť  skúšky v NBS.  Poradca je zodpovedný za zisk, ale aj za prípadnú stratu a preto je na Slovensku finančných poradcov ako šafránu. Poradca musí byť poistený za škody spôsobené zákazníkovi.

Finančný agent sprostredkováva pre finančnú inštitúciu jej produkty a ponúka ich zákazníkom. Je platený formou provízie od finančnej inštitúcie.  Na vykonávanie mu stačí  stredoškolské vzdelanie a skúšky v NBS. V podstate nenesie za prípadnú stratu zodpovednosť a pritom provízia je rovnaká, či pri strate tak aj pri zisku. Preto máme na Slovensku finančných sprostredkovateľov ako maku.

Vráťme sa ale naspäť k výživovým poradcom. Akú rolu vlastne hrajú v našej spoločnosti  lekári,  dietológovia  a výživoví poradcovia?  Z toho mi vyplýva, že dietológovia a lekári malú podobnú úlohu ako finanční poradcovia. Sú spravidla zamestnaní v nejakej zdravotnej  inštitúcii, ktorá podlieha dohľadu ministerstvu zdravotníctva.  Musia mať vysokoškolské vzdelanie v odbornosti, prax a absolvovať  skúšky, či atestácie. Nesú priamu zodpovednosť za zdravie človeka a aj za to, čo mu poradia a predpíšu.  V poslednom čase  síce nadobúdam dojem, že aj niektorí  lekári sa stávajú dílermi farmaceutických firiem, medzi ktorými je obrovská konkurencia.  Za to, že častejšie predpisujú niektoré vybraté  lieky, sú pozývaní  predajcami  na kongresy a konferencie v atraktívnych exotických  destináciách.  Aj lekári sa musia vzdelávať, a preto biznis s liekmi funguje veselo aj v zdravotníctve.

Na druhej strane  výživoví poradcovia sú len obyčajní sprostredkovatelia pre výrobcov  potravinových doplnkov a farmaceutické firmy.  V podstate nenesú žiadnu zodpovednosť za zdravotný stav človeka a ani za to, čo mu odporučia. Našťastie sa jedná o minerály a vitamíny, ktoré keď nepomôžu, tak aspoň pravdepodobne neublížia.  Horšie je to, keď niekomu odporučia nejakú vysokoproteinovú  alebo makrobiotickú diétu. Certifikáty im vystavuje pravdepodobne  obchodné oddelenie  výrobcu  výživových doplnkov.  Úlohou sprostredkovateľa je predávať výrobky a robiť im prezentáciu. Takže sú to vlastne díleri. Tým nechcem hádzať všetkých výživových poradcov do jedného vreca, lebo určite sú medzi nimi aj ľudia, ktorí vedia čo robia.

Potravinové doplnky sa podieľajú na celkovom zdraví len nepatrným zlomkom, a preto je veľmi trúfalé, keď vás začne takýto výživový poradca presviedčať o výnimočných účinkoch na odstránenie  vášho zdravotného problému.  Rovnako je to aj pri finančných sprostredkovateľoch, keď  vám ukazujú finančný plán pre sporenie a predstavujú vám miliónové zisky  z investície pri odchode do dôchodku. Zdravie  a financie sú dve najdôležitejšie veci v živote človeka. Chcem upozorniť na to, že sú vzájomne prepojené a nedajú sa jedna od druhej oddeliť.  Na zdravie, rovnako ako na financie sa musíme pozerať vždy komplexne, čiže systémovo. To znamená, že musíme popracovať na všetkých systémových prvkoch súčasne a nie zamerať sa na jeden prvok.  Napríklad pre zachovanie zdravia nestačí  jesť drahé vitamíny a minerály. Keď nezmeníte aj  myšlienkové, stravovacie, odpočinkové, hygienické a pohybové návyky, žiadna zmena vo vašom zdraví nenastane. Pri financiách rovnako nestačí  len sporiť si v údajne najlepšom investičnom fonde. Keď budete mať vysoké výdaje na stravu, lieky, energie, domácnosť, leasing, splátkový predaj,  spotrebné úvery a životné poistky, tak  sa zadlžíte a zakrátko prestanete platiť aj sporenie. Dávajte si pozor na tých, ktorí príliš zvýrazňujú svoj produkt a pridávajú mu až nadprirodzené vlastnosti.  

V zdraví  a financiách sa robí najväčší biznis  a majú veľký vplyv na kvalitu nášho života.  Preto by sme mali prevziať zodpovednosť za obe zložky súčasne. Pod prevzatím zodpovednosti myslím získať aspoň základné vedomosti o systéme zdravia a peňazí.  Súčasný  spoločenský  systém je nastavený tak, že vám silní tohto sveta vám nedovolia  zostať zdraví a bohatí, keď nie ste na to dostatočne vedomostne  pripravení. Všade na vás číhajú rôzni poradcovia, sprostredkovatelia, obchodníci a makléri, ale aj podvodníci a špekulanti. Všetci  vám chcú  predať  svoje najlepšie produkty ako sú  lieky, výživové doplnky, zdravotné prístroje a zariadenia, zdravotné pomôcky, rôzne úvery a rýchle pôžičky , akcie, poistky , sporiace produkty  a investičné  fondy. Možno práve preto je toľko chorých ľudí a počet chudobných narastá, o čom svedčí  vyše 3,5 milióna exekúcií na Slovensku.  Ak sa v tom nedokážete zorientovať, prídete postupne najskôr o zdravie a potom aj o peniaze.  Je lepšie byť zdravý a bohatý ako skončiť chudobný a chorý.  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?