Dokáže naše zdravotníctvo uzdraviť ľudí?

Autor: Ján Zbojek | 13.6.2016 o 17:32 | (upravené 14.6.2016 o 14:49) Karma článku: 2,49 | Prečítané:  721x

V poslednom čase sa v zdravotníctve vybudovalo množstvo nových zariadení, vznikli viaceré zdravotné poisťovne, nové nemocnice, polikliniky, lekárne a súkromné kliniky. Výsledok? Čím je viac zariadení, tým je viac chorých ľudí

a menej peňazí v systéme. Zaujíma vás prečo? Lebo zdravie je asi najväčší biznis tohto tisícročia.

Rodíme sa ako zdraví. Zdravie sme dostali od Boha zadarmo. Čo je zadarmo, to nemá v našej  ekonomickej spoločnosti hodnotu a tak si to väčšinou nevážime. Rovnako si nevážime ani čistú vodu, prírodu a vzduch. Sú dva prístupy k problematike zdravia. U nás si platíme lekárov za to, že nás liečia. V Číne si ľudia platia lekára za to, že sú zdraví. Poďme si bližšie rozobrať liečenie a uzdravovanie.  

Liečenie je proces, pri ktorom sa odstraňujú choroby ako dôsledky. Výsledkom liečenia je stav sústavného kolísania medzi chorobou a zdravím. Liečenie je v podstate nesystémový krok. Nemá konečné riešenie a človek sa ocitá v bludnom kruhu. Liečenie chorôb je vlastne  „sizyfovská práca“, ktorá nemá konečné riešenie.  Keď odstránime jedny príznaky choroby, objavia sa ďalšie a tak to ide dokola. Lieky len zanášajú organizmus jedmi a spôsobujú oslabenie ostatných orgánov tela. Výsledkom je, že človek je častejšie práceneschopný, berie čoraz viac liekov a stáva sa na nich závislý. Liečenie nerieši príčinu choroby, ale zmierňuje  jej následok. Každý vie, že odstránením príčiny zanikne následok. Pokojne sa môžete liečiť aj  celý život bez toho, aby sa niečo podstatné vo vašom zdraví zmenilo. (Zmení sa len vaša finančná situácia k horšiemu.)  A práve na tom je postavené naše zdravotníctvo.  Zdravotníctvo sústavne plače, že má nedostatok peňazí. Nemocnice sa však čoraz viac zadlžujú. Po každom oddlžení sa opäť zadlžia, lebo je to chorý moloch. Aj systém liečenia chorých ľudí sa ukazuje ako neefektívny.  Je to obrovská jama, ktorá dokáže pohltiť všetky možné finančné prostriedky bez toho, aby sa v zdraví človeka  niečo výraznejšie zmenilo.

Uzdravovanie je postavené na odstránení skutočnej príčiny choroby.  Je to stav konečný, ktorého výsledkom je dlhodobé zdravie. Základ zdravia je odstránenie príčiny chorôb. Po očistení a alkalizácii sa človek automaticky začína regenerovať a uzdravovať.  Zdravie ľudí sa musí stať v prvom rade osobnou záležitosťou každého jednotlivca. Príčina choroby  je toxicita a kyslé prostredie. Takže základ uzdravenia sú vedomosti o tom, ako sa očistiť, zalkalizovať a zregenerovať. Na to, aby sa človek zmenil, potrebuje dôležité informácie o systéme zdravia. Keď človek pochopí ako funguje systém zdravia, automaticky preberie zaň zodpovednosť.  Až potom  môže nastať zmena v myslení ľudí a zlepšení starostlivosti o zdravie.  

Keby bola väčšina ľudí  zdravá, zdravotníctvo by nemalo koho „liečiť“ a venovali by sa len bežným  zraneniam, úrazom a akútnym prípadom.  Možno by klesol zisk niektorým nemocniciam, lekárom, lekárnikom a  farmaceutickému priemyslu. Na druhej strane by sa uvoľnili finančné prostriedky pre rozvoj školstva a iných odvetví priemyslu. V každom prípade by sa urýchlil rozvoj ekonomiky a celej  spoločnosti.

Zdravotné poisťovne a ich systém prerozdeľovania financií majú vplyv na zhoršujúcej zdravotnej situácii ľudí. Súčasný systém prerozdeľovania peňazí v zdravotníctve je nefunkčný.   Do zdravotnej poisťovne si na zdravie priplácajú rovnako zdraví aj chorí. V ekonomicky zameranej  spoločnosti je  to nelogické a nesprávne, lebo zdraví doplácajú na chorých.  Keď sa budete starať preventívne o svoje zdravie, tak ste znevýhodnení.  Musíte platiť aj za ľudí, ktorí doslova hazardujú so svojím zdravím a životom. Napríklad nezodpovední alkoholici, fajčiari, drogovo závislí a obézni ľudia od prejedania sa. Keď sú ochotní vydávať množstvo peňazí za cigarety, alkohol, drogy, nezdravé jedlo a  sladkosti, tak nech si priplatia za dôsledky, čiže lekársku starostlivosť, lieky  a liečenie. Prečo by zodpovední a zdraví mali platiť liečbu niekomu, kto si vedome spôsobuje choroby? Zdravotné poisťovne by mali prejsť na systém bonus a malus, podobne ako pri zákonnom poistení motorových vozidiel. Keď už nám ústava zaručuje základnú zdravotnú starostlivosť, tak nech sú finančne zvýhodnení tí, ktorí pravidelne nečerpajú finančné prostriedky na liečenie.  Tí, ktorí si sami zavinili choroby, nech si za to priplatia. Tieto vynaložené prostriedky potom chýbajú tým, ktorí to naozaj potrebujú a tým, ktorí sú odkázaní na pomoc ostatných. (úrazy, zranenia, vážne choroby, telesne a duševne postihnutí...) 

Vzdelávanie v zdravotnej gramotnosti je jediná správna cesta na uzdravovanie ľudí. Nie je to ani finančne nákladné, lebo v našej spoločnosti už máme zavedený funkčný školský systém. Na riešenie problematiky zdravia stačí, keď v škôlkach, základných, stredných, vysokých školách a školách tretieho veku sa do povinných študijných osnov zaradí systém zdravia. Môžu to byť predmety  životosprávy ako napríklad zdravá výživa, prevencia, pohybová kultúra, osobná hygiena, stravovacie návyky a odpočinok. Spoznanie systému zdravia spôsobí, že  nebudeme potrebovať toľko liekov a zdravotníckych zariadení. Takto by sme dokázali oveľa užitočnejšie a efektívnejšie presmerovať finančné prostriedky na rozvoj zdravotníctva a pre tých, ktorí to naozaj potrebujú. Odbúrala by sa byrokracia, mrhanie prostriedkami a úplatkárstvo.

Stále si kladiem otázku. Má niekto vôbec záujem o to, aby boli ľudia zdravotne gramotní? Skúste si sami odpovedať: "Komu vyhovuje tento stav nevedomosti a kto na tom najviac zarobí?"

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?