Akú hodnotu má zdravie?

Autor: Ján Zbojek | 24.6.2016 o 11:53 | (upravené 24.6.2016 o 12:19) Karma článku: 2,00 | Prečítané:  540x

Zdravie, prírodu, vzduch, slnko a vodu sme dostali zadarmo. To, čo sme dostali zadarmo si väčšinou nevážime. Hodnotu zvykneme vyjadrovať v peniazoch. Koľko teda stojí zdravie človeka? Ekonómovia na túto otázku nevedia odpovedať. 

Paradoxne však presne dokážu vypočítať, koľko peňazí stojí vyčistenie dymu z komína priemyselnej fabriky, presné náklady na čističku odpadových vôd alebo dekontamináciu pôdy.  Firmám zameraným na čistenie ovzdušia, pôdy a vody sa mimoriadne darí a navyše sú ešte aj  dotované štátmi. Ekológia je teraz na pulze dňa a tak sú ešte aj spoločensky vysoko hodnotené.  Rovnako ako so životným prostredím je to aj so zdravím. Zdravotné poisťovne vedia presne vyčísliť, koľko stojí liečenie tej ktorej choroby. Na zdravého človeka majú len jednu hodnotu a to je poplatok. Lekári majú vysoký spoločenský status.  Keď sa niečo pokazí v zdraví, tak liečebné náklady zrazu vieme presne vypočítať najčastejšie na základe bodov,  normohodín a ceny liekov. Zdravý človek je mimo tohto biznisu, ale musí  naň prispievať.

Z uvedeného mi vyplýva, že len  ekologické havárie a  choroby majú svoju spoločenskú hodnotu. Zdravie, čistý vzduch a voda túto hodnotu nemajú, lebo sme ich dostali zadarmo. Svetový biznis so zdravím sa vlastne točí len vďaka znečisťovaniu životného prostredia a následne aj ľudského organizmu. Nie je náš hodnotový systém celý pomýlený ? Pokrivený hodnotový systém potom ovplyvňuje  správanie ľudí a zameranie priemyslu a obchodu. Obchodníci so zdravím dobre vedia, že na zdravom človeku sa nedá zarobiť.  Preto je heslo dňa: „Čím horšie pre ľudí, tým lepšie pre biznis“?! Keď k tomu zarátame ešte vojenskú výrobu a  chemické  zbrane, tak môžeme hovoriť o nevyčísliteľnom mrhaní finančných prostriedkov ľudstva.

Namiesto osvety a prevencie pri udržiavaní zdravia vynakladáme obrovské financie na liečenie chorôb a  odstraňovanie ich následkov. Liečenie neodstraňuje skutočné príčiny zhoršeného zdravia, ale len zmierňuje príznaky choroby. Hlavnou príčinou chorôb je znečistenie organizmu špinavým ovzduším, znehodnotenou stravou, nápojmi, liekmi, kozmetikou a minerálnymi usadeninami. Naše správanie je veľmi nelogické. Najskôr si znečistíme ovzdušie, vodu, pôdu a potraviny. Toto znečistenie spôsobí zhoršenie zdravia ľudí. Potom si za drahé peniaze kupujeme lieky, aby nám zmiernili priebeh  chorôb, čiže následkov. Medzitým si naďalej znečisťujeme životné prostredie a organizmus (príčina). Aká je logika takzvaného „pána tvorstva“?  Ľudská hlúposť opäť raz zvíťazila nad rozumom.  

Ako nájsť z toho východisko? Zdravý sedliacky rozum mi hovorí, že čistota organizmu je základ zdravia človeka. Zdravie je Boží dar a preto sa nedá vyčísliť. Čistý človek = zdravý človek. Od Boha sme dostali životné prostredie, zdravie a rozum preto, aby sme ho chránili a rozvíjali. Rozum sa rozvíja vzdelávaním. Na to, aby sme boli zdraví potrebujeme aspoň základné vedomosti o životospráve. Zdravie umožňuje rozvoj ľudstva. Keď sa tak pozerám na množstvo chorých, tak si kladiem otázku: „Kam vlastne kráča vývoj ľudstva?“  Keď sa o to nestará štát, tak sa začnite vzdelávať sami. Na trhu je dostatok literatúry.  Prevezmite konečne zodpovednosť za svoje zdravie!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?