Prečo sa nedokážeme uzdraviť, schudnúť alebo prestať fajčiť?

Autor: Ján Zbojek | 21.8.2016 o 15:13 | Karma článku: 7,54 | Prečítané:  2736x

Každý človek má energiu a schopnosť zmeniť čokoľvek, čo môže zmeniť vo svojom živote. Prečo to niektorí dokážu a druhí nie? Ľudia sa často pýtajú, či je ich život predurčený osudom alebo majú slobodnú vôľu.

Život je ako magnetofón. Ak doňho nebudete zasahovať, pôjde neustále tak ako je naprogramovaný. Lenže ak máte slobodnú vôľu, môžete doňho zasiahnuť a zmeniť veci v ktoromkoľvek okamžiku.  Nemusíte robiť silné prehlásenia a rozhodnutia. Často stačí vynaložiť len jednoduché úsilie a to okamžite spôsobí, že sa zbavíte mnohých závislostí a starých programov. Pod  závislosťami myslím  napríklad  prejedanie sa, alkohol alebo fajčenie, ktoré sa stali návykmi. Všetko, čo potrebujete na zmenu,  je nové poznanie a pochopenie.

 

Po seminároch o systéme zdravia  stretávam ľudí, ktorí ma žiadajú, aby som im pomohol sa uzdraviť. Všetci chcú byť zdraví. Vždy im odpoviem, že im môžem odovzdať iba poznanie ako funguje systém zdravia . Nedokážem  za nich vykonávať praktickú  realizáciu pilierov zdravia, čiže životosprávu.  Ste to vy, kto ich musí používať vo svojom živote.  V skutočnosti  ľudia nechcú poznanie, ale len slobodu. V poznaní sú určité obmedzenia a to sa nám nepáči.  Preto všetky dôležité veci v živote a zdraví delegujú na druhých. Na lekárov, výživových  poradcov, liečiteľov , učiteľov, politikov a trénerov.  A  keď sa niekedy nedarí, hovoria: „Nie, nie!  Ja som sa celý odovzdal a dal som dôveru tomuto človekovi. Lenže aj tak sa  nič nestalo!

 

Bez našej aktivity a zapojenia sa v zdraví nemôže nič zmeniť.  Aj keď máme  slobodu zmeniť  toľko vecí vo svojom živote, nechceme  ich zmeniť. Je to preto,  lebo nechceme prevziať zodpovednosť za svoje zdravie.  Ak budete mať nové poznanie, budete používať svoju slobodu  oveľa  inteligentnejšie  a efektívnejšie.  Prevezmite konečne zodpovednosť za svoj život a zdravie.  Pochopte, že Vy ste ten Boh, ktorý vás môže zachrániť. Ste to Vy, kto zodvihne seba samého. Ak nedokážete pozdvihnúť seba samého, potom ste svoj najhorší nepriateľ.  Len vy  to musíte urobiť.

 

Ja osobne som automaticky prestal fajčiť po prečítaní knihy  „Ako si nezabiť seba.“  Získal som nové poznanie a okamžite som pochopil, že už nechcem fajčiť. Odvtedy nefajčím a ani mi to nikdy neprišlo na um. Predtým som sa niekoľko krát pokúšal prestať s fajčením, žiaľ vždy márne.

Podobnú skúsenosť mám aj so zmenou mojich stravovacích návykov po prečítaní niektorých kníh o správnej životospráve od známych naturopatov  Braga, Walkera, Morseho a iných. Nové poznanie spôsobilo, že  som pochopil čo mi škodí a čo mi robí dobre. Teraz sa nemusím  premáhať, zvádzať vnútorné boje ani prekonávať so sebazapretím  nejaké obmedzenia v stravovaní. Automaticky mi niečo doklaplo v hlave a som s tým uzrozumený. Veľmi ľahko som sa zbavil starých návykov a vymenil som ich za nové. Predtým som stále niečo riešil a nakoniec som mal v hlave chaos, lebo som narážal na protikladné informácie o rôznych diétach a spôsoboch stravovania. Po pochopení systému zdravia a životosprávy z môjho jedálnička  automaticky zmizli nebezpečné potraviny.  Teraz v ňom prevažuje surová strava.  Jem len to, čo mi chutí a počúvam, čo mi signalizuje moje telo. Mám stabilizovanú váhu, dlhodobé zdravie, pravidelnú stolicu a ukážkový tlak. Ničím sa neobmedzujem a som spokojný.

 

Ako môžeme pomôcť druhým  pri  zmene návykov?

 

Snažte sa priviesť ľudí  na vašu úroveň poznania  osobným príkladom a postupným vzdelávaním. Pomôžte zmeniť ich poznanie, vedomie, názory a myšlienky o  živote a  zdraví. Len vtedy, keď sám žijete  v zdraví, môžete byť užitočný, pomáhať druhým.  Najskôr sa uzdravte a potom choďte druhým  osobným príkladom.  Odovzdajte im potrebné vedomosti a vzdelávajte ich.  Je to jediná možnosť pomoci druhým.  Žiadne zákazy, odporúčania a príkazy  nedokážu zmeniť vaše zakorenené návyky, dokiaľ nepochopíte ich škodlivosť pre zdravie. Uvedomte si, že akýmkoľvek bojom proti  chorobám, obezite , fajčeniu a alkoholu ich len posilňujete.

 

Sila malých zmien

 

Aj malé veci, ktoré zmeníte, urobia vo vašom zdraví  rozdiel.  Ak každý deň zmeníte jednoduché  malé veci, počas jedného roka alebo dvoch rokov uvidíte obrovskú zmenu.  Odrazu uvidíte kumulatívny účinok týchto malých zmien.  Lenže my podceňujeme malé veci a akosi nerešpektujeme jednoduché zmeny.  Chceme okamžitú transformáciu a rýchly výsledok. Lenže pozor, na to nemáme dostatok energie ani poznania.

 

Ľudia sa zvyčajne sťažujú: „,Ja chcem zmenu, ale nie som schopný prestať fajčiť alebo piť. Nedokážem to zmeniť.“  Pochopte, že toto všetko môžete alebo nemusíte byť schopní zmeniť, pretože sa to stalo súčasťou vášho systému návykov.

Na to, aby sa to stalo, potrebujete  investovať energiu do vzdelávania a zmeniť vaše poznanie. Zmeniť chápanie o sebe, o svete a o vašom živote a zdraví. Nemusíte urobiť nič iné. Môže sa to zdať jednoduché, ale keď  to urobíte, spôsobí to obrovskú transformáciu. Posun chápania sa udeje bez námahy. Keď  používam slová  „silu zmeniť čokoľvek, čo chcete“ -  myslím tým zmeniť poznanie a  spôsob, akým myslíme.

 

Keď  ľuďom poviete, aby sa zmenili, okamžite sa snažia prestať jesť,  fajčiť alebo piť. Začínajú  nesprávne, lebo sa snažia  prestať piť alkohol, alebo fajčiť, alebo prestať s nejakým silným návykom. Bez poznania a  pochopenia  je to  však vopred odsúdené na neúspech. Je to, ako keby ste chceli lietať bez poznania a pochopenia zákonov aerodynamiky a gravitácie.

 

Najprv musíme zmeniť  naše poznanie a následne  náš vzorec myslenia.  Ináč myslí a koná negramotný a ináč vzdelaný človek. Okrem toho všetci máme v sebe z minulosti naprogramovaných mnoho predstáv a  pochopení o zdraví a strave. Vytvárajú nám v hlavách chaos, ktorý veľakrát mätie nás aj iných.  V skutočnosti to funguje tak, že ak zmeníte poznanie a spôsob, akým myslíte, vaše návyky sa automaticky zmenia.   Aj vy sa zmeníte  a zrazu uvidíte, že celý váš život bude iný. Len vy môžete preprogramovať váš vnútorný softvér.

 

Ak sa náhodne porozprávate s niekým, kto sa úspešne uzdravil, vyliečil zo závislosti alebo schudol , niečo sa dozviete.  Ak  však budete  s týmto úspešným človekom častejšie komunikovať a prijímať jeho názory, tak budete mať lepšiu predstavu o tom, ako funguje svet  zdravia. Takže stotožňovať sa s názormi neznamená iba uveriť nejakým  vybraným  faktom.  Pochopiť systém zdravia  znamená poznať všetky fakty o tom, ako funguje život,  zdravie a prírodné zákony. Nepočúvajte slepo rady druhých , ale snažte sa na to prísť sami.  

 

Potom vaše nové  myslenie  už nebude založené len na strachu a živočíšnych pudoch, podobne  ako je to u zvierat. Zvieratá sú len moduly. Nepotrebujú myslieť, pretože nemusia nič robiť. Všetko, čo robia, je naprogramovaná činnosť založená na strachu a pudoch.  Ak konáte jedine na základe strachu a živočíšnosti, hmotné časti mozgu vám stačia  len na vytvorenie základných návykov. Ale na to, aby ste sa dostali za hranice strachu a pudov, na to potrebujete, aby boli prebudené aj  nehmotné časti vášho mozgu, čiže vedomie.

 

Tajomstvo  zmeny návykov

 

Čo znamená návyk?  Žiť mechanicky, bez privádzania vedomia do tejto chvíle.  Ľudia sa zvyčajne pýtajú, ako môže byť energia prebudená iba zmenou poznania?  Naše mentálne nastavenie priamo súvisí s prebudením nášho emočného tela. Takže, keď používame energiu na zmenu  nášho poznania, prebudíme v sebe ďalšiu skrytú obrovskú energiu.

 

Návyk je oboje, energia používaná správnym  aj  nesprávnym smerom.  Keď prelomíte aj jednoduchý návyk ako je mať ráno šálku kávy bez cukru, uvoľníte vo svojom systéme obrovskú energiu.  To je dôvod, prečo v našej tradícii máme také praktiky ako je pôst. Pôst slúžil na prelomenie našich starých stravovacích návykov, aby vytvoril prúd novej energie na vykonanie zmeny.  Mnohí ľudia sa ľahšie dokázali zriecť po pôste negatívnych návykov v jedle.

 

Celý náš život pozostáva iba z dvoch častí: prvá je návyk, druhá je vedomá činnosť. Všetko, čo robíme nevedome, je návyk. Všetko, čo robíme s vedomím,  je vedomá činnosť. Dokonca aj riadenie auta alebo jedenie  je návyk . To znamená, že do tohto momentu bol takmer celý náš život systém návykov – jednoducho návyk stereotypne  ísť ďalej a ďalej .

 

Priviesť vedomie do návykov  nám umožňuje zmeniť čokoľvek, čo môžeme zmeniť.  Skúste na začiatok zmeniť  malé jednoduché veci.  V praxi  to znamená byť neustále inovatívny a postupne meniť zastarané návyky za nové.  Začnite u malých zmien ako napríklad každý deň si budem pol  hodiny čítať, prestanem používať výťah a pôjdem peši, pôjdem spať o desiatej,  raz týždenne si dám teplú vaňu, obmedzím soľ,  prestanem  sladiť kávu, čaj, vynechám po jedle dezert , znížim mäso na tri krát týždenne alebo začnem  jesť na raňajky ovocie. Nemusia to byť veľké ciele, na ktoré aj tak ešte nemáte silu. To by vás len znechutilo a oslabilo.  Zapojte všetko úsilie na to, aby ste sa začali meniť. Keď  zmeníte vaše návyky, automaticky  zmeníte aj seba.

 

Ak si myslíte, že ste hodní dosiahnuť úspech v zdraví, vybudíte v sebe potrebnú energiu na zmenu. Každý máme túto energiu, ale musíme sa s ňou naučiť pracovať. Mnohí ľudia chcú urobiť obrovskú zmenu hneď a teraz, ale nemajú na to energiu ani vedomosti. Najskôr sa začnite vzdelávať v oblasti systému zdravia a pritom meňte postupne svoje staré návyky v životospráve. Malými krokmi sa začnite meniť a neprestávajte v úsilí. Na tom je postavený váš úspech.  

 

V rámci možností  prijmite za svoje filozofiu: „ Stanem sa  zdravý a prevezmem zodpovednosť za svoje zdravie.“ Keď je to v súlade s vašou prioritou tak to prijmite za svoje. Spoznajte piliere uzdravovania  a začnite fungovať  podľa nich.  Uvidíte, aké zmeny nastanú vo vašom zdraví a živote. Postupne začnete k sebe priťahovať podobne zmýšľajúcich ľudí.  Vzdelávajte sa a pomáhajte vzdelávať ľudí, aby sa sami začali starať o seba. Nestojí to aspoň za pokus?

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Logopedička: Nikdy nie je neskoro odnaučiť sa ráčkovať

Detí s problémami je čoraz viac.

SVET

Soros je všade. Orbánov verejný nepriateľ číslo jeden

Maďarský premiér si spravil agendu z útokov na migrantov aj médiá.


Už ste čítali?