reklama

Komu pomôže zvýšenie poplatkov za urgentné ošetrenie?

Zníži sa počet ľudí, ktorí sa dožadujú ošetrenia na pohotovosti, keď im zvýšime poplatky? Na zdravotnom stave občanov sa v podstate nič nezmení, len ich to ešte viac popudí. Na druhý deň prídu k lekárovi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Tento ďalší nesystémový krok z dielne ministerstva zdravotníctva len poukazuje na nesystémovosť, ktorá panuje v zdravotníctve.

Ak chcú znížiť počet ľudí na urgente, prečo nedali aspoň 100 € za ošetrenie a za objednanie na termín 300€? To by si už rozmysleli pomaly všetci a my by sme nemuseli riešiť preťaženosť ambulancií a preplácanie nadčasov lekárom. Alebo čo keby sme dali spoplatniť všetky lekárske úkony a vyšetrenia, tak ako v USA. Tiež by výrazne klesla návštevnosť občanov v ambulanciách a tak isto aj spotreba liekov. Ale na zdravotnom stave ľudí by sa nič nezmenilo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problém súčasného zdravotníctva musíme hľadať ešte v socializme, keď bolo zdravotníctvo a lieky celkom zadarmo. Keď je niečo zadarmo, tak si to ľudia nevážia. Berú lieky aj keď ich nepotrebujú. Naopak, niektorí špekulanti dokonca začnú zneužívať tento benevolentný systém. Chcem tým poukázať na mladých urastených invalidných dôchodcov, ktorí si za úplatok „vybavili“ invaliditu.

Zdravie sme dostali všetci zadarmo, rovnako ako život, vzduch, vodu a prírodu. Mali by sme si konečne uvedomiť, že starostlivosť o zdravie je vecou každého z nás. Mnohí ľudia si ešte stále naivne myslia, že niekto je povinný sa o nich postarať. Za svoj zdravotný stav obviňujú vládu, lekárov a zdravotníctvo, čím sa sami zbavujú zodpovednosti za svoje zdravie. Súčasný systém zdravotnej a sociálnej starostlivosti im v tom výrazne napomáha.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Chcem len pripomenúť, že už vyše 25 rokov žijeme v kapitalizme, kde sa za všetko platí a každý preberá za seba zodpovednosť. Staré zdedené socialistické metódy v zdravotníctv nám to len sťažujú a odďaľujú riešenia. Sme v kapitalizme a už nemáme povinnú zamestnanosť, takže kto nechce pracovať, nemusí. Ale to ho nezbavuje zodpovednosti za uživenie seba a rodiny. Kto nechce platiť do zdravotnej alebo sociálnej poisťovne, nemusí. Ale ani to ho nezbavuje zodpovednosti za náklady na liečenie. Keď si budete ničiť zdravie prejedaním, fajčením, alkoholom a drogami, je to vaše slobodné rozhodnutie. Zodpovednosti za svoje zdravie sa nezbavíte, ale potom sa nečudujte, že sa vám objavia zdravotné problémy a choroby. Teraz sa nechcem dotknúť ľudí s vrodenými chorobami alebo takých, čo sú poškodení pri úrazoch. Myslím tým ľudí, ktorí si svoj zhoršený zdravotný stav spôsobili sami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo keby sme dali poplatky za ošetrenie a liečenie zvlášť pre fajčiarov, alkoholikov, narkomanov alebo pre nezodpovedných ľudí s vysokou nadváhou? Samozrejme len vtedy, ak choroby súvisia s ich životným štýlom. Alebo čo keby museli platiť viac do zdravotnej poisťovne? Možno by poklesol počet fajčiarov a chorých, keby si náklady na liečenie museli platiť zo svojho. Je mi jasné, že odvody do zdravotnej poisťovne musíme platiť všetci. Prečo ale majú doplácať na nezodpovedných ľudí takí, ktorí sa preventívne starajú o svoje zdravie? Tí, čo neplatia odvody do zdravotnej poisťovne (platí za nich štát) najviac využívajú služby zdravotníctva. Čo keby sme tie peniaze nezodpovedných ľudí investovali do vzdelávania v oblasti správnej životosprávy a na prevenciu pri predchádzaní chorobám? To by pomohlo všetkým .

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Samotné zdražovanie poplatkov za zdravotnú starostlivosť a zvyšovanie cien liekov pre občanov nič nerieši. Vždy na tom zarobia len poisťovne, lekári a farmaceuti. Neriešme dôsledky, ale začnime odstraňovať skutočné príčiny zdravotných problémov. Podľa mňa je najväčší problém zdravia nevedomosť ľudí a s ňou spojená zlá životospráva. Dokiaľ neprehodnotíme celý prístup k starostlivosti o zdravie, nič sa nezmení. V starostlivosti o zdravie by sme mali začať od najmenších, teda už v škôlkach a základných školách. Vráťme konečne zdraviu jeho vážnosť , dôležitosť a hlavne pocit vlastnej zodpovednosti.

Ján Zbojek

Ján Zbojek

Bloger 
  • Počet článkov:  134
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Spisovateľ, podnikateľ, vedúci seminárov, prednášateľ, ktorý sa zaoberá výskumom duševných schopností človeka, rozvojom osobnosti a úspechom. Zakladateľ Akadémie FG - Školy úspechu zameranej na nezávislosť ľudí vo financiách a zdraví. Učí novému systémového spôsobu myslenia, ktorý vytvára netradičný pohľad na systém zdravia a bohatstva človeka. Viac info na: www.akademiafg.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančná gramotnosťPodnikanieÚspechVzdelanieNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu