reklama

Je zmena mäsitej stravy za vegetariánstvo správna ?

Súčasná moderná kuchyňa sa snaží o zdravú výživu. Využíva na to moderné technológie, nové recepty a priemyselne spracované polotovary. Systém našej stravy vychádza z tradičnej domácej kuchyne, kde dominuje varené jedlo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Dezerty a mäso v nej majú nezastupiteľné miesto. Vieme, že mäso a sladkosti majú vplyv na obezitu, zhoršovanie zdravia a vznik mnohých chorôb. Preto ľudia vytvárajú rôzne alternatívne druhy diét, ktoré by to eliminovali. V podstate sa dajú rozdeliť na konzumentov mäsa a vegetariánov, prípadne ich rôzne kombinácie. Život nám ukazuje, že radikálne vyhranené riešenia nie sú dobré pre nikoho. Napriek zavádzaniu zdravej výživy a všelijakých diét sa zdravie obyvateľstva sústavne zhoršuje. Pokúsim sa vysvetliť prečo je to tak a prečo nefungujú zmeny stravovania pre zlepšenie zdravia ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sladkosťami zvykneme odmeňovať malé deti za dosiahnuté výborné výsledky, splnené úlohy alebo ich podávame na záver jedla ako dezert pri rôznych oslavách. Tento negatívny návyk si z detstva prenášame do nášho života a nevedomky ho duplikujeme neskôr aj na svoje deti. Všetky sladkosti, zákusky, koláče, torty a keksíky sú zložené z múky, cukru, mlieka, vajec, margarínu alebo masla, škrobu, farbiva a dochucovadiel. Sú to všetko kyselinotvorné potraviny.

Z hľadiska zdravia sladkosti neobsahujú dôležité výživné látky. Je to len sladká vysoko kalorická hmota, ktorá nás zasýti. Na druhej strane nám spôsobuje zdravotné problémy a obezitu. Preto sladkosti nemajú žiadne logické opodstatnenie v našej strave. Cukor slúži ako rýchla energia na oklamanie tela a poblúznenie našich chuťových zmyslov. Osobne ho zaraďujem medzi návykové látky rovnako ako alkohol, cigarety a drogy, ktoré sú pre zdravie nebezpečné.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Druhou diskutabilnou surovinou je mäso a mäsové výrobky. Mäso je živočíšna bielkovina. Má svojich zástancov aj odporcov a preto je vďačným predmetom mnohých diét. Na jeho tepelnú úpravu a dochucovanie sa používa veľa spôsobov. Ukazuje sa, že čím je príprava mäsa zložitejšia a dlhšia, tým je to pre človeka škodlivejšie. Hovorí sa, že všetkého veľa škodí a o mäse to platí obzvlášť. V názoroch na konzumáciu mäsa sa ľudia líšia a preto si v tom musíme urobiť jasno. Podľa mňa nie je problém v samotnom mäse, ale v spôsobe jeho prípravy a v nevhodnej kombinácii s ostatnými potravinami. V tradičnej kuchyni vysoké teploty pri vyprážaní, dlhom dusení a pečení zmenia chemickú a fyzikálnu štruktúru mäsa. Takáto tepelná úprava zničí jeho živiny, čo sťažuje a predlžuje tráviaci proces. To nás oberá o telesnú energiu a navyše znečisťuje naše črevá.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vegáni a vegetariáni robia sústavnú chybu, keď sa snažia kopírovať tradičnú domácu kuchyňu. Zamieňajú v nej napríklad mäso za tofu, seitan a strukoviny. Vyrábajú si z nich vyprážané pseudo rezne, guláše, perkelty, sekanú, karbonátky alebo tatarský biftek. Tepelná úprava pečením, vyprážaním v trojobale a dlhodobým dusením vytvárajú z bielkoviny ťažko stráviteľnú masu. Pre naše telo sú to opäť kyselinotvorné potraviny. Stále je to pre organizmus ťažko stráviteľná varená strava. Nesprávna kombinácia potravín (bielkoviny a sacharidy) prekysľuje organizmus a predlžuje trávenie.

Na podobnom princípe si vegetariáni vyrábajú sladké dezerty, torty, pudingy a krémy. Robia ich zo sušeného ovocia, orechov, kokosu, semien, rastlinných tukov, ovocia, ovsených vločiek, maku, medu, fíg, ďatlí, sójovej múky, hnedého cukru, zaváranín, kompótov.... Samotné suroviny sú zdravé a je to dobrá cesta na výrobu sladkostí. V duchu starého stravovacieho systému ich však zaraďujú ako dezert na koniec jedla. Vy už viete, čo dokáže dezert alebo múčnik urobiť s trávením, keď sa konzumuje spolu s bielkovinami a sacharidmi. Ináč povedané, ste na tom rovnako, ako predtým, akurát ste vymenili jedny suroviny za zdravšie. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Novátori a propagátori princípov zdravej výživy sa jednoducho nedokážu zbaviť závislosti od starých stravovacích návykov. Stále sa pohybujú v starom systéme, kde dominuje varená strava alebo nesprávne kombinácie potravín. Stále používajú kombinácie jedál ako napríklad bielkoviny spolu so sacharidmi, alebo ovocie a sladkosti ako dezert po jedle. Rezne a fašírky z mäsa a údeniny nahrádzajú vyprážanými fašírkami z obilnín, strukovín a tofu, čo sú tiež bielkoviny. K tomu si dávajú ako prílohu ryžu, obilie, cestoviny, strukoviny a dochucujú všelijakými omáčkami. To, že strava je bez mäsa a živočíšnych tukov na veci nič nemení. Mne to pripadá ako keby alkoholik prestal piť pivo s pálenkou a nahradil ich vínom, či miešanými nápojmi s likérmi. Podľa mňa je to nesystémové a pre náš tráviaci systém rovnako škodlivé ako pôvodná domáca strava.

Poďme si v tom urobiť konečne poriadok. Ak chcete zlepšiť svoje zdravie, najskôr musíte zmeniť staré myslenie o výžive a príprave jedla. Vymeňte tradičnú varenú kuchyňu za prevažne surovú stravu. To je ten nový systémový prístup. Systém zdravej výživy odmieta cukor a sladkosti ako také zaradiť do menu, lebo sú silno kyselinotvorné a bez živín. Nahraďte ich ovocnými raňajkami. Ak budete jedávať čerstvé ovocie každé ráno, budete mať dostatok energie a vitality. Potom už nebudete mať chuť na sladkosti. V prechodnom období si noste so sebou banán, jablko, ďatle, figy alebo pomaranč. Keď dostanete niekedy chuť na sladké, zjedzte ich. 

Prestaňte kopírovať tradičnú domácu kuchyňu a nahrádzať v nej pôvodné suroviny za druhé. Je to stále ten istý starý systém stravy. Zabudnite na vyprážané rezne, karbonátky, salámy a dezerty. Staré tepelné úpravy jedál vymažte zo svojej mysle. Sme jediný živočíšny druh na svete, ktorý nevie čo má jesť a ktorý si tepelne upravuje stravu. Sú to len staré zdraviu škodlivé návyky, ktoré ste skopírovali od svojich najbližších. Uvedomte si, že zlých stravovacích návykov sa nezbavíte tým, že si ich zakážete. Preto sú všetky obmedzujúce diéty neúčinné. Varenú stravu musíte nahradiť živou, čerstvou, prevažne surovou stravou. Systém zdravej výživy spočíva v tom, že zvýšite pomer surovej stravy na 80%. Staré druhy varených jedál tam jednoducho nemajú miesto. V ostatných 20% stravy môže byť zaradené aj mäso, ale v kombinácii so zeleninou. Dbajte na to, aby ste dodržiavali šetrnú tepelnú úpravu surovín.

Systém zdravej výživy predstavuje jedlo, ktoré má v rovnováhe všetky dôležité výživné látky (sacharidy, bielkoviny a tuky) v dennej dávke (raňajky, obed, večera). Optimálne zloženie 80% zásadotvorných a 20% kyselinotvorných potravín zaručuje výborné trávenie a prirodzenú detoxikáciu. Ak ho budete dodržiavať, budete mať dostatok energie a vitality. Zbavíte sa všetkých nečistôt z tela a nadobudnete pôvodné zdravie. Uvedomte si, že ste živé bytosti a preto potrebujete predovšetkým živú stravu!!!

Ján Zbojek

Ján Zbojek

Bloger 
  • Počet článkov:  134
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Spisovateľ, podnikateľ, vedúci seminárov, prednášateľ, ktorý sa zaoberá výskumom duševných schopností človeka, rozvojom osobnosti a úspechom. Zakladateľ Akadémie FG - Školy úspechu zameranej na nezávislosť ľudí vo financiách a zdraví. Učí novému systémového spôsobu myslenia, ktorý vytvára netradičný pohľad na systém zdravia a bohatstva človeka. Viac info na: www.akademiafg.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančná gramotnosťPodnikanieÚspechVzdelanieNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu